TUREB, yeni yönetimle devam

banner72

TUREB, yeni yönetimle devam

Kastamonu Turizm Endüstrisi Birliği (TUREB), olağan genel kurulu Kurşunlu Han Otel’de gerçekleştirildi. Genel kurulda mevcut başkan Süleyman Yücel görevini Fikri Yazan’a devretti. Genel kurula Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Öz, Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

YÜCEL; “İSTİKLAL YOLU ÇALIŞMASINI DESTEKLEME GAYRETİNDEYİZ”

Kongre öncesinde konuşan Kastamonu TUREB eski Başkanı Süleyman Yücel; “Kastamonu’nun geleceği turizm, bu her zaman söyleniyor. Söyleniyor söylenmesine ama bunu ne derece hayata geçirebiliyoruz tartışmalı. Bu konuyla alakalı 3 sacayağımız var. Bir tanesi vilayetteki İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bir diğeri Belediye, bir diğeri Turizm Fakültesi, Bu 3 tanesi yeterli değil. Bir sivil örgütlenme olmayınca yeterli olmuyor. Şuanda Kastamonu’da 2 tane turizmle bağlantılı örgütlenme var. Biri otelcilerin örgütlenmesi bir diğeri de TUREB. Kastamonu Turizm Endüstrisi İşletmecileri Birliği olarak geçtiğimiz dönemlerde gerçek manada faal bir etkinlikte bulunamadık. Bu topluluğun hedeflerinden birincisi İstiklal Yolu’ydu. İstiklal Yolu çalışmasını sivil toplum örgütü olarak biz de destekleme gayreti içerisindeyiz. Türkiye’nin gündemindeki bir hadise. İkinci bir nokta Kastamonu’da turizm alternatifi olabilecek yeni oluşumları gündeme getirmek. Aydoğan Bey çok güzel bir çalışma yaptı. Şuanda Germeç köyü hariç hiç kimsenin bilmediği çok nefis bir kanyon keşfetti. Projelendi bir yerlere taşınacakken pandemiyle beraber olduğu yerde bırakıldı. Yeni normale döndüğümüz süreç içerisinde, 3 faaliyet eklentisinde bulunduk.  Bunlardan biri Gazeteciler Cemiyeti’nin tam karşısındaki büro, bize tahsisi edildi. Böyle bir şeye ihtiyaç vardı. Bu sayede tek bir merkezden TUREB faaliyetlerini yürütüyor olacak. Bunun için emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İkinci faaliyetimiz, İçişleri Bakanlığı’na sunduğumuz proje. Üniversitemizde yaklaşık 25 bin civarında öğrenci var. Bu gençlerin okul kaldığı yurt ve kafeler. Bu üçlemin arasında gidip geliyor bunun dışına çıkamıyorlar. Projemiz kapsamında her hafta sonu Cumartesi Pazar olmak üzere, bir otobüsle, daha öncesinde TUREB’e müracaat etmiş olan öğrencilerin içerisinden 30 kişiyi alınarak, rehber eşliğinde Kastamonu’da kapsamlı bir geziye çıkarılıyor. Her hafta devam edecek bir hadise, biz bunun çarpan etkisinin oldukça fazla olacağını düşünüyoruz. Gezi sonrasında o çocukların gezi hakkındaki kanaatleri alınacak. Biz de bunu rapor olarak bakanlığa sunabilme şansımız olacak. Projemiz valilik kanalıyla içişleri bakanlığına sunuldu. Son olarak, geçmişte Hz. Pir Vakfı’nda yaptığımız bir çalışma vardı. Kastamonu’nun Manevi İklimi diye. İlimizdeki manevi büyüklerin tiyatro ile okullarda öğrencilere anlatılabileceği yönünde bir çalışmamız olacak. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ön müracaat yapıldı, olabilir denildi. Alınan onayın alınmasıyla, liselerde, ortaokullarda hem çocuklarımız tiyatro sahasında olacak hem de Kastamonu’daki değerleri daha iyi anlama ve özümseme imkanına kavuşacak” dedi.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Genel kurulda Süleyman Yücel görevini Fikri Yazan’a devretti. Fikri Yazan başkanlığında derneğin yönetim kurulunda; Hamdi Öz, Cem Dilimel, Şükrü Güvenç ve Ahmet Öksüz, denetim kurulunda ise Adnan Tot, Hüseyin Aydın ve Adnan Kuşçu yer aldı. Genel kurulun devamında Kastamonu Turizm Endüstrisi İşletmecileri Birliği Derneği ismi Kastamonu Turizm Endüstrisi Derneği olarak değiştirildi.

Genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde yeni başkan Fikri Yazan teşekkür ederek, Kastamonu için var gücüyle çalışacağını söyledi. Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Öz ise; “Kastamonu’da bacasız bir fabrika olması gerekiyor. O da turizm. İnşallah önümüzdeki günlerde sayın Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu bu konuda bir açıklama yapacak. Çok güzel bir projesi var. Önümüzdeki ay 100 bine yakın ziyaretçi ağırlama gibi bir programımız var” diyerek genel kurulun hayırlı olmasını diledi. (CNGHaber.com)

ft. tureb

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER