TURAN'IN KALBİ KASTAMONU

Kastamonu Valiliği ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Kastamonu’nun da aralarında bulunduğu Türk Dünyası Kültür Başkentleri Fotoğraf Sergisi açılışı ve ünlü Kazak Şairi Mukagali Makayatev’in doğumunun 90’ıncı yılı münasebetiyle “Son Turnalar Giderken” adlı kitabının tanıtım etkinliği gerçekleştirildi

banner72

Kastamonu Valiliği ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Kastamonu’nun da aralarında bulunduğu Türk Dünyası Kültür Başkentleri Fotoğraf Sergisi açılışı ve ünlü Kazak Şairi Mukagali Makayatev’in doğumunun 90’ıncı yılı münasebetiyle “Son Turnalar Giderken” adlı kitabının tanıtım etkinliği gerçekleştirildi.

Türk halklarının yakınlaşması, ortak Türk kültürünün tanıtılması ve kültür başkenti ilan edilen şehirlerin tanıtılması amacıyla Mimar Vedat Tek Kültür, Turizm ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Avni Çakır, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Danışmanı Erlan Jurinbayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan Kültür Bakanlığı Bakan Danışmanı Yerlan Jurınbayev, İGM Başkanı Güray Parçal, Kazakistan Almatı Eyaleti Kültür İdaresi Başkanı Marlen Kölbayev, Kazak Şairi Mukagali Makatayev’in oğlu Juldız Makatayev, Uluslararası Mukagali  Makateyev Vakfı Başkanı- Bahıtgül Aydarova  kurum kuruluş amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

KASEİNOV: “TÜRK DİLLERİ ÇEVİRİSİNİN ÖNEMLİ KATKISI OLACAK”

Programın açılış konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov yaptı. Kaseinov; “TÜRKSOY Daimi Konseyi tarafından 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’da o tarihten günümüze kadar yürüttüğümüz ortak işbirliğimize bugün bir yenisini eklemek,  Kazak halkının meşhur şairi Mukagali Makatayev’in ‘Son Turnalar Giderken’ adlı şiir kitabını sizlerin beğenisine sunmak üzere huzurlarınızdayız. Mukagali Makatayev; aşkı, dostluğu, doğayı, en önemlisi doğup büyüdüğü ülkesine yönelik sınırsız sevgisini anlattığı şiirleriyle Kazakistan Edebiyatı’nın önemli şairlerinden birisidir. 45 yıllık kısacık ömrünü çok değerli eserlerle süsleyen, gençliğine rağmen olgunluğun sembolü olarak öne çıkan Mukagali Makatayev’in değeri vefatından sonra daha da iyi anlaşılmış, şiirlerine besteler yapılmış kıymetli bir şair, yazar ve çevirmendir. Onun şiirlerinin Türkiye Türkçesi başta olmak üzere diğer Türk dillerine aktarılmasının edebiyat dünyasına olduğu kadar Türk Dünyası kardeş edebiyatlarının etkileşimine de önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu vesileyle şairin şiirlerini büyük bir özveriyle aktaran tüm şairlerimize teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Halk arasında ‘Şairliğin Zirvesi” olarak da anılan ve sevilen ünlü şairin ‘Son Turnalar Giderken’ adlı şiir kitabı Kırgızistan’ın TÜRKSOY Temsilcisi ve Kırgızistan Halk Şairi Kojogeldi Kültegin tarafından onun 90’ıncı doğum yılı anısına yayına hazırlanmıştır” cümleleriyle konuşmasında Mukagali Makatayev hakkında bilgi aktarımında da bulundu.

JURİNBAYEV: “ÇEVİRİ SAYESİNDE AYNI KÖKTEN GELEN TÜRK HALKLARI DA OKUYABİLECEK”

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Danışmanı Erlan Jurinbayev; “Yıllar geçtikçe Mukagali Makatayev’in geride bıraktığı ebedi mirası parlak bir yıldızın karanlık gecede saçtığı ışık gibi parlayarak ve büyüyerek kendini belli etmektedir. Şairin kendisi ise şahsıyla ilgili sayısız hatıralarla yâd edilip dillere destan oldu. Çeviri, büyük bir gayret, derin bilgi ve zengin bir donanımı gerektiren bir iştir. Zira çevirmen sadece eserin yazıldığı dili ve çevrileceği dili iyi bilmekle kalmayıp, bu iki ülkenin ya da milletin edebiyatını, kültürünü, sanatını, yaşam tarzını ve dünya görüşünü de iyi bilmelidir. İşte, artık Mukagali’nin ebedi mirasını aynı kökten gelen Türk halkları da okuyabilecek. ‘Son Turnalar Döndüğünde’ adlı şiir külliyatının kardeş Türk halklarının lehçelerindeki aktarmasının sizin yüreklerinizde yer edineceğine ve Türk halkları ile Turan bozkırı arasındaki sönmeyen ruhu tekrar birleştireceğine inancımız tamdır” ifadelerinde bulundu.

ÇAKIR: “KÜLTÜR BAŞKENTİ UYGULAMASI, TÜRK DÜNYASI’NI BİRBİRİNE YAKINLAŞTIRMAKTADIR”

Etkinlikte konuşma yapan Vali Avni Çakır; “TÜRKSOY, kurulduğu günden bu yana Türk haklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmalar yapmaktadır. Binlerce yıllık tarihi ve özgün kültürü ile kadim bir Anadolu Türk Kenti olan Kastamonu’muz, TÜRKSOY’un koordinesinde 2018 yılında Türk Dünyası’nın Kültür Başkentliğini yapmış, yıl içerisinde yapılan birçok etkinlikle Kastamonu Türk Dünyası’na tanıtılmış, Türk Dünyası’nın önemli şahsiyetlerinin de Kastamonu’da tanıtılması sağlanmıştır. 2012 yılından beri yapılan Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması ile kökü, tarihi, kültürü, medeniyeti ortak olan Türk Dünyası’nı birbirine yakınlaştırmakta, Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında çok büyük bir görev ifa etmektedir. Türkiye ortak tarih, kültür ve medeniyetini paylaştığımız dost ve kardeş ülke Kazakistan’ın bağımsızlığını ilan ettiğin 1991 yılında aynı gün tanıyan ilk ülke olmuştur. Kazakistan ülkemizin bölgedeki en önemli siyasi ve ekonomik ortağı olmuştur” dedi.

SAPARBEKULY: “BAĞIMSIZLIĞIMIZI İLK TANIYAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR”

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise; “Biz büyükelçilik olarak sanatçılarımıza sahip çıkıyoruz. TÜRKSOY’un sahip çıkması ayrı bir değer katıyor. Bu sene Kazakistan bağımsızlığının da 30’uncu yıldönümünü kutluyoruz. Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Her zaman Kazaklar bunu yüreğinde saklamaktadır. Bunu da her türlü ortamda ifade etmektedir. Türk Dünyası, özellikle de Kazak halkı söz sanatına büyük önem vermiştir. Tarihimizde büyük ihtilafların mantıklı tek kelimeyle anlaşmaya döndüğü birçok olay vardı. Bu açıdan Mukagali Makatayev Kazak halkı için çok önemlidir. Şairin hayatı çok zor dönemden geçmiştir ama şair buna rağmen yılmamıştır. Kendi çizgisini kaybetmemiştir. Bugün Mukagali Makatayev’in doğumunu tüm Türk Dünyası’nda kutlamaktayız. Mukagali Makatayev’in şiirleri yaşamın tonlarını kapsamaktadır. Onun eserleri ulusal bir özettir” diye konuştu.

VİDİNLİOĞLU: “NAZARBAYEV, KAZAKİSTAN’A ÇOK YOL ALDIRDI”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da; “Nursultan Nazarbayev Kazakistan’a çok yol aldırdı. Ben ‘Turan eller var olsun’ diyen bir gelenekten geliyorum. 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olduk ama ondan öncesi de Kastamonu’da da geleneksel hale getirdiğimiz Türk Dünyası Günleri yapardık. Ne yaparsanız yapın, nerede olursanız olun, ne kadar baskı altında kalırsanız kalın, onca senenin ardından ‘Ben Kazak Türk’üyüm. Ben Azerbaycan Türk’üyüm. Ben Özbek Türk’üyüm’ diye nice Türk soyları, asıllara uygun ve özgür bir şekilde, Türkiye’yi bir ağabey olarak görüp, Büyük Turan’ın birlikteliğine yol alıyoruz. Milleti bir araya getiren en önemli değerlerden biri de kültür varlıklarının içinde şairlerin yeri çok ayrı. Kazakistan’a gittiğim dönemde o zamanın en büyük hayali 34 harfli ortak bir alfabeye geçmekti. O dönemde yeni bağımsızlığını kazanmış Türk Devletleri’nin gençlerini eğitim için Türkiye’ye davet de en önemli işlerden bir tanesiydi. Biz belediye olarak her zaman yanlarındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz. Cenab-ı Allah hepimize Güney Azerbaycan’ın da, Doğu Türkistan’ın da hürriyetlerine kavuşacağı günü bize göstersin. Çünkü biz büyük bir milletiz ve biz birlikte Büyük Turan’ı muhakkak kuracağız. Dünya Türk’ün gücünü, Türk’ün adaletini tekrar hissedecek. Ne Mutlu Türk’üm diyene” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Merkez Ortaokulu öğrencileri tarafından halk oyunları gösterileri, şiir ve müzik dinletisi yapıldı. Devamında, Ünlü Kazak Şairi Mukagali Makatayev’in eserleri hakkında bilgilendirme oturumu gerçekleştirildi. Program, Vali Çakır ve protokol üyelerinin katılımıyla sergi açılışının ve serginin gezilmesi ile sona erdi. (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER