‘Tüm Kastamonu’ya ait bir tesis olacak’

‘Tüm Kastamonu’ya ait bir tesis olacak’
banner72

BALLIDAĞ’DAKİ LANSMAN TOPLANTISINDA KONUŞAN GMG ONURSAL BAŞKANI CENGİZ AYGÜN:

‘Tüm Kastamonu’ya ait bir tesis olacak’

Yıllarca âtıl durumda kalan ve Kastamonu gündeminden hiç düşmeyen Daday Ballıdağ Hastanesi binasının yerine inşa edilecek ‘Yaşlılar Oteli ve Sağlık Merkezi’nde (Geriatri Merkezi) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Programa; Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Jandarma Komutanı Mücahid Avkıran, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, ilçe belediye başkanları ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, Ballıdağ Hastanesi’nin tarihçesi hakkında bilgi vererek; “Burada çok değerli işler yapıldı, tedaviler yapıldı. Bizler 2005’ten bu yana hayal ediyorduk. Cengiz bey sağolsun gerçekten emeğine sağlık. Burası sadece Daday'ın değil Kastamonu'nun Karadeniz'in ve Türkiye'nin yatırımı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

2 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Gün Medya Grubu (GMG) iştiraklerinden Tez Madencilik tarafından ihalesi alınan Daday Ballıdağ Sanatoryumu, 500 milyon TL’lik yatırımla ayağa kalkacak. İçerisinde açık yüzme havuzu, sineması, saunası, fitness salonu bulunan 128 odalı konsept projenin 2 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete sunulması bekleniyor.

YENİDEN HAYAT BULACAK

1954 yılında Türkiye’nin en büyük ikinci göğüs hastalıkları hastanesi olarak yapılan ve yaklaşık yarım asır hizmet veren Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 2005 yılında kapılarını kapatmış ve adeta kaderine terk edilmişti. 2005 yılında Hastane önce SSK’dan Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık hastaneyi, 49 yıllığına Hacettepe Üniversitesi’ne kiraladı ve Hacettepe Üniversitesi, hastanede gerekli yatırımı yapamayacağını belirterek Orman Genel Müdürlüğü’ne devretti.  Orman Genel Müdürlüğü tarafından 14 Aralık 2020 tarihinde yapılan ihaleyi Aygün ailesinin sahibi olduğu Tez Madencilik kazanmıştı. Projesini Kastamonulu iş insanı Ahmet Erkutoğlu’nun sahibi olduğu AE Mimarlık’ın yaptığı Daday Ballıdağ Yaşlılar Oteli ve Sağlık Merkezi inşaatının yaklaşık 2 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

ERKUTOĞLU: “128 ODADAN OLUŞAN BİR KONSEPT PROJE”

Hayata geçirilecek proje hakkında bilgilendirmede bulunan Mimar Ahmet Erkutoğlu; “Böyle bir projenin içinde olmak, Kastamonu’da yaptığım birçok projenin yanında bu projeyi de yapmak bana nasip oldu. Burada 1945 yılında Almanların hastane Türk Mimarisinin çok güzel bir örneğiydi. Aslında yıkmak istemedik. Güçlendirebilirdik ama güçlendirme hem dış cephede hem içerisinde problem yaratıyordu. Güçlendirme yatırımcımız Cengiz bey için daha ucuz olabilirdi ama Cengiz bey ‘Kastamonu için en iyisini yapalım’ dedi ve yıkmaya karar verdik. Projemiz tamamen yaşlıların keyif alabileceği, her türlü imkandan faydalanabileceği, kapalı ve açık yüzme havuzu, sineması, saunası, fitness gibi. Zihinsel engelli hastalar için ayrı bir bölüm yaptık, engelli hastalar için yaptık, sağlıklı hastalar için yaptık. Burada hayatlarının son demlerini huzur içinde geçirebilecekleri bir proje yaptık. 128 odadan oluşan bir konsept proje yaptık. İnşallah ruhsat sürecini aştığımızda temel atma törenimizi en kısa zamanda yapacağız” dedi.

ÇAKIR: “KARADENİZ’İN SON YILLARDAKİ EN BÜYÜK VE EN ÖNEMLİ YATIRIMI”

Yaklaşık 500 milyon liraya mâl olacak projenin tanıtım toplantısında konuşan Vali Avni Çakır; “Göğüs hastalıkları hastanesi, Daday’la özdeşleşmiş. Çok güzel hizmetler vermiş ama ömrünü tamamlamış. 18 yıldır atıl kalmış bir tesis. Kastamonu’ya geldiğimden bu yana iki yıldır sorulan sorulardan biri; ‘Daday Ballıdağ Hastanesi’ne olacak?’ idi. Çok ciddi bir yatırım gerektiren bir tesisti. Her yatırımcının da altından kalkabileceği bir şey değildi. Aygün Ailesi, ortakları ile beraber bu işe talip oldular. Bu durum herkesi çok memnun etti. Sadece Batı Karadeniz’in değil, Karadeniz Bölgesi’nin son yıllarda yapılmış en büyük ve en önemli yatırımı. Uluslararası boyutta burayı işletmek çok zor olacaktır, bunun için de ciddi bir organizasyon gerekir. Cengiz Aygün, ailesi ve ortakları bunu başaracak güçteler. Kısa zamanda temelini atacağız ve inşallah açılışında da hep birlikte olacağız. Burada gelen insanlar hem tedavi olacaklar, hem de tatil yapacaklar. Böylece bu sarmal sürüp gidecek. İmkansız denilen bir proje idi. Yatırımcı firma çok büyük çabalarla bu yatırımı gerçekleştirdi. Kendilerine tekrar çok teşekkür ediyorum. Aygün Ailesini tebrik ediyorum” diye konuştu.

KÖYLÜ: “TÜRKİYE’NİN BAŞKA YERİNDE OLMAYAN BİR TESİS”

İnşa edilecek tesisin Kastamonu ve Daday’a önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü; “Yıllardır çözümü bulunamayan Daday Ballıdağ Hastanemiz ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkılan ihaleyi Cengiz Aygün ve ortakları aldı. Burası Türkiye’nin başka yerinde olmayan bir tesis. Bazıları geldiler ‘vermeyin’ dediler. Bunu söyleyenleri sizlerle paylaşmak istemiyorum. Onları haklı çıkarmamak senin görevin Cengiz Bey. Bu Daday için çok önemli. Artık sona yaklaştı, yakın zamanda temelini de atacağız. Bu merkezden, burada yatan hastalar ve ekonomik getirilerinden Kastamonu ve Daday istifade edecek” dedi.

ÇELİK: “CENGİZ BEY’E VE DİĞER YATIRIMCILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik de şunları kaydetti; “Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanemiz, hem Kastamonu, hem de ülkemiz açısından çok önemli bir misyonu yerine getiriyordu. Tedavilerdeki gelişmeler, bu ve buna benzer hastaneleri geride bıraktı. Sonrasında herkes bu hastanenin değerlendirilmesi ve atıl kalmaması için görüşlerini ifade etti. Son yapılan ihalede buraya talip olundu. Bu günden sonra süreç olumlu yönde ilerlemeye başladı. Cengiz Bey’e ve diğer yatırımcılara teşekkür ediyorum. Umarım prosedür işlemleri de kısa sürede tamamlanır ve açılışı gerçekleştirilir. Yatırımın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

VİDİNLİOĞLU:

Bir sağlıkçı olarak böyle bir yatırımın ayağa kalkmasından en çok kendisinin memnun olacağını vurgulayan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise; “1997 sonu itibariyle Kastamonu Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladığım günden itibaren sürekli geri giden bir hastaneydi Ballıdağ. Merkezden göğüs hastalıkları uzmanlarının geçici görevlendirmeleriyle ayakta kalmaya çalıştı. Hastanenin de yatan hastalara ihtiyacı vardı. Öncesinde çok fonksiyonel bir hastane olan Ballıdağ, zamanla o fonksiyonunu yitirdi. Sürekli Ballıdağ Hastanesi gündeme geliyordu. Bugünün şartlarına uygun yeniden bir yapılanma her zaman mümkündü. Böyle bir yatırıma ön ayak olduğu için, böyle bir yatırımı kabullendiği için öncelikle Cengiz Aygün ve ortaklarına çok teşekkür ederim. Bir sağlıkçı olarak böyle bir yatırımın ayağa kalkmasından en çok ben memnun olacağım. Sağ olsun Cengiz abi buranın yatırımı noktasında benim de fikrimi aldı. Sürekli ayakta kalacak bir yatırım olacak. Çok sayıda istihdam olacak ve ilimize katma değer sağlayacak. İnşallah açılında da birlikte oluruz” diye konuştu.

AYGÜN: “RESMİ İŞLEMLER BİTER BİTMEZ TEMELİMİZİ DE ATACAĞIZ”

Proje sahibi GMG Onursal Başkanı Cengiz Aygün; “Aslında bugün programımız biraz daha farklıydı. Temel atma töreni gerçekleştirecektik. Buna hazırdık. Ama bizim hatalarımızdan dolayı resmi müracaatlarda eksiklik yapmışız. Tabi ki ilimizde her şeyin nizami bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Temel atma diye yola çıktık, neden tanıtıma döndü denmesin diye bilgi vermem gerekiyordu. Ama inşallah resmi işlemler biter bitmez temelimizi de atacağız. Kastamonu halkının tamamına ait bir tesis olacak. İnşallah Ballıdağ’ı eski günlerine döndüreceğiz. 1 yıllık sürede insanlar ‘Ballıdağ ne olacak?’ dediler. Ama bazı kanuni işlemler nedeniyle gecikmeler olabiliyor. Allah nasip etti bugünlere gelindi. Allah bizleri sizlere ve Kastamonu halkına karşı utandırmasın” ifadelerine yer verdi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER