‘TÜİK’in verileri gerçeği yansıtmıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi Ahmet Tevfik Bal, açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yayınladı. TÜİK’in enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını savunan Bal; “Ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunlarına gerçekçi çözüm üretmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AKP'ye bunun hesabını sandıkta soracaktır” dedi.

‘TÜİK’in verileri gerçeği yansıtmıyor’
banner72

Enflasyonun son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyrettiğini ve açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan İl Temsilcisi Bal; “TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı rakamlarına göre enflasyonda aylık bazda yüzde 2,98 beş aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış gerçekleşmiştir. Ancak, açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamaktadır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu araştırma birimi Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya göre, Haziran ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 5,65, altı aylık bazda 74,83, yıllık bazda yüzde ise 171,36 oranı ile üç haneli rakamlardadır. Kamu çalışanları ve emeklilere bu koşullarda enflasyon farkı haricinde yüzde 7,5 oranında zam yapılması yetersizdir” ifadelerine yer verdi.

“KAMU EMEKÇİLERİNİN MAAŞI ASGARİ ÜCRETLE BİR TUTULMAYA BAŞLANDI”

4 Temmuz itibariyle gerçekleşen gerçek enflasyon oranlarına göre kamu çalışanlarının maaşların alım gücü geçen yılki asgari ücretin gerisine düştüğünü dile getiren Bal; “Yandaş konfederasyonun kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak yerine AKP iktidarının emrine amade bir şekilde imzaladığı toplu sözleşmeye göre, Temmuz ayında ilk altı aylık enflasyondan verilen yüzde 7,5 oranı düşülerek 7 puan eklenecektir. Anlaşılacağı üzere kamu emekçileri ve emeklilere Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse ilk beş ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş zamları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacaktır. Geçtiğimiz yıllarda, yılda sadece iki kere gelen zam haberlerinden bile rahatsızlık bile duymadılar. Yurttaşlar, günlük olarak gelen zam haberlerindense adeta aylık fiyat artışlarına bile razı olur hale gelmiştir. Maaş artışlarının TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarının bile gerisinde kalmasıyla, kamu emekçileri günden güne artan yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını eğitime ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişle kıyaslama yapan iktidarın en düşük kamu çalışanı maaşını en az 10 bin Türk Lirası yapması gerektiği açıktır” dedi.

"TÜİK’İN İŞSİZLİK RAKAMLARI DA HAYAL ÜRÜNÜNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL"

TÜİK’in Nisan ayı işsizlik rakamlarından da söz eden Ahmet Tevfik Bal; “Geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklandı.  TÜİK verilerine göre işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Ancak bu rakamların ve hesaplama yönteminin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma konusudur. TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. AKP iktidarının rakamlarla oynama becerisi gerçek işsizliği ve enflasyonu gizleyememektedir.    Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir. AKP iktidarının izlediği ekonomi politikalarının işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir. AKP iktidarının akla, bilime ve ülke çıkarlarına uygun bir şekilde üretim, yatırım, istihdam ve düzgün bir para politikası oluşturmama ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm bulunamayacaktır” ifadelerine yer verdi.

"İKTİDAR, İŞSİZLİK SORUNUNU ÇÖZMELİ"

İl Temsilcisi Bal, son olarak şunları kaydetti; “AKP iktidarı, acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir. Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunlarına gerçekçi çözüm üretmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AKP'ye bunun hesabını sandıkta soracaktır" dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER