TMO, Kastamonu’da yeniden alıma başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 18 Temmuz’dan itibaren Kastamonu’da yeniden alım yapmaya başlayacak. Çiftçilerden buğday ve arpa alımı yapacak olan TMO, ürün bedellerini 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına yatıracak.

TMO, Kastamonu’da yeniden alıma başlıyor
banner72

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, TMO’nun Kurban Bayramı’ndan sonra, daha önce alım yapılan Kastamonu-Devrekani yolunun 10’uncu kilometresinde, 18 Temmuz’dan itibaren buğday ve arpa alım işlemlerine başlanacağını kaydetti.

ÇİFTÇİLERE RANDEVU KONUSUNDA YARDIMCI OLUNACAK

Üreticilerin TMO’ya satış yaparken dikkat etmesi gerekenlere de dikkat çeken Butur; “Üreticilerimiz, ofisin internet adresi üzerinden satmak istediği ürünün cinsi ve yaklaşık miktarına göre randevu almaları gerekiyor. Randevusu onaylanan çiftçilerimiz randevu günü ve saatinde ürününü ofise teslim etmeli. Randevu oluşturamayan, alamayan çiftçilerimize Ziraat Odası’ndan randevu noktasında yardımcı olacağız. Randevu oluşturabilmemiz için öncesinden Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor. Yani Çiftçi Kayıt Sistemi olması lazım. Çifti buğdayını satabilmesi için buğday ekildiğine dair ÇKS’de bu bilginin kayıtlı olması gerekiyor. Çiftçinin 10 ton ÇKS’de beyanı varsa, 2 katı teslim edebiliyorlar. TMO tarafından alınan ürün bedelleri de 10 gün içerisinde hesaplarına yatırılacak” diye konuştu.

“TARIM SON YILLARDA SIKINTILAR YAŞADI”

Beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Oda Başkanı Butur, şunları kaydetti; “En azından tarımla ilgili sorunları bilen bir ekip var. Bu gerçekten çok önemli. Tarım son yıllarda sıkıntılar yaşadı. Girdi maliyetlerinin yükselmesi, gübre fiyatları, mazot fiyatların yüksekliği bizleri etkiledi. İnşallah sattığımız ürünler de vatandaşları tatmin eder, emeğinin karşılığını alır. Alması da lazım, çünkü çiftçinin üretmesi gerekiyor. Kastamonu’ya TMO ajansını açmak, satış mağazalarını kurmak adına talebimizi de gerçekleştirdik.” (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER