TEMA Kastamonu İl Temsilcisi Dr. Tayyibe Altunel HEDEFİMİZ 1 MİLYON GÖNÜLLÜ

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kastamonu İl Temsilcisi, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Orman Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Altunel, TEMA’nın çalışmaları hakkında gazetemize bilgi verdi.

 TEMA Kastamonu İl Temsilcisi Dr. Tayyibe Altunel HEDEFİMİZ 1 MİLYON GÖNÜLLÜ
banner72

 

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kastamonu İl Temsilcisi, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Orman Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Altunel, TEMA’nın çalışmaları hakkında gazetemize bilgi verdi.

“GÖNÜL SAYIMIZ 800 BİNİ AŞTI”

2019 yılının ilk yarısında 81 il, 328 ilçe ve 109 mahalle ile 162 üniversitede olmak üzere toplam 679 noktada gönüllü temsilcileriyle çalışmalar yapan TEMA’nın gönüllü hedefinin 1 milyon olduğunu açıklayan Tayyibe Altunel, “Gönül sayımız 800 bini aştı. Yıl boyunca çeşitli aktiviteler ile farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Sanatçılarımız da TEMA’ya büyük destek oluyor. NTV’de yayınlanan ‘Tema Vakfı Özel Yayını’nda çocuklar ve doğa için sanatçılar şarkı söyledi. ‘Umut Yeşerten Şarkılar’ konserinde bağışlar ve 3464’e gönderilen SMS’ler ile 60 bin çocuğun daha doğa eğitimi almasına katkı bulundu. Program öncesinde, gönüllerimizin birçok ilde gerçekleştirdiği stant faaliyetleriyle kampanyanın ve programının tanıtımını gerçekleştirdik” dedi.

“172 BİNDEN FAZLA ÇOCUK VE 7 BİN

500 ÖĞRETMEN PROGRAMA KATILDI”

Her sene Eylül ayından Haziran sonuna kadar devam eden Doğa Eğitim Programlarını anlatan Altunel, “Minik TEMA, yavru TEMA, ortaokul TEMA ve Lise TEMA Eğitim Programlarımızı 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 81 ilde 172 binden fazla çocuk ve yaklaşık 7 bin 500 öğretmen ile sonlandırdık. Programı uygulayan öğretmenlere ve çocuklara yılsonu hediyesi olarak katılım belgesi ve rozet gönderdik.

“FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU”

TEMA Vakfı, gönüllü koşucuların desteğiyle Ağaç Kardeşliği adlı doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesini uyguluyor. Projenin ağaçlandırma aşamasında oluşturulan Adım Adım - Çocuklar Hatıra Ormanı için 23 Mart Cumartesi günü fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Edirne Meriç’te bulunan Subaşı ağaçlandırma sahasında, Ağaç Kardeşliği Elçileri Sedef Avcı, Kıvanç Kasabalı ve Biz Evde Yokuz’un katılımıyla düzenlenen törende gönüllü koşucular ve TEMA gönüllüleri fidanları toprakla buluşturdu” şeklinde konuştu.

AĞAÇ KARDEŞLİĞİ PROJESİ

Ağaç Kardeşliği Projesinin detaylarını aktaran Altunel, “Türkiye’nin yedi bölgesinde Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uygulanarak dört yılda yaklaşık 23 bin çocuğa ulaşan ve projeye dahil olan her çocuk adına dikilen fidanlarla üç hatıra ormanı oluşturulan Ağaç Kardeşliği Projesi çocukların doğada uygulamalar yaparak öğrenmesini ve doğayla duygu bağlarının güçlendirilmesini amaçlıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile oluşturulmaya başlanan “Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanı”yla da erozyon konusunda yürütülen çalışmalara katkı sağlıyor. Yaklaşık 8 bin 750 çocukla 17 bin 500 fidana ulaşmayı hedefleyen proje, 69 ilde TEMA Temsilcileri, İlçe Sorumluları, öğretmenler ve Genç TEMA’ların destekleriyle uygulanıyor. Proje ilkokul 3. sınıfta başlayıp 4. sınıfta devam eden uzun soluklu bir programı içeriyor. 8 etkinlikten oluşan programda çocuklar, kendi tohumlarını ekiyor ve fidanlarını gözlemliyor. Çocuklar gözlemlerini not edebilmeleri için tasarlanan defterlere notlar alıyor. Fidanların büyümesini izleyen çocuklar programın sonunda; ekosistem, endemizim, biyoçeşitlilik gibi kavramlarla tanışıyor. Kutu oyunu ile yapraklarından ağaçları tanımaya çalışıyor. Böylece doğayla duygusal bağı olan, doğanın nasıl işlediğini bilen, günlük hayattaki tercihlerini doğaya göre yapan nesillerin yetiştirilmesi için önemli adımlar atılmış oluyor” ifadelerini kullandı.

“ATIK YÖNETİMİ İLE FARKINDALIK HEDEFLENİYOR”

Sıfır Atık Projesi’nin öneminden de söz eden Altunel, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı işbirliği ile okullarda Sıfır Atık Eğitim Projesi başlatıldı. Okullarda Sıfır Atık Eğitim Projesi’nin işbirliği protokolü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve TEMA Vakfı tarafından 25 Aralık’ta, Ankara’da imzalandı. İlk etapta 50 bin çocuğa ulaşılması planlanan proje ile doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ve atık yönetimi ile ilgili konularda çocuklara farkındalık sağlanması hedefleniyor. Sıfır Atık Projesi, TEMA Vakfı gönüllüleri ve okul öğretmenlerinin işbirliğinde ilkokul öğrencilerine ulaşacak” diye konuştu.

“ARILAR VARSA YARINLAR VAR”

Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi’nin 3 yıl süreceğinden bahseden Altunel, şunları belirtti: “TEMA Vakfı, Balparmak ve Millî Eğitim Bakanlığı “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesini hayata geçiriyor. Proje ile arıların, ekosistemin çeşitliliğine ve yaşamın sürdürülebilirliğine katkıları konusunda kamuoyunda farkındalık yaratılması hedefleniyor. Bu kapsamda, belirlenen 30 ildeki ilkokullarda eğitim programı uygulanacak. Eğitimlerde, çocuklara dünyadaki bitkilerin yüzde 80'inin polenini doğaya dağıtarak, yaşamın çeşitliliğinde büyük bir görev üstlenen arıların yarınlarımız için önemi anlatılacak. 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde ise İstanbul’da düzenlenecek bisiklet turuyla arıların izinde pedallar çevrilecek.Ayrıca isteyen herkes proje kapsamında hazırlanan internet sitesini ziyaret ederek arılarla ilgili merak ettikleri bilgilere ulaşabilecek. Üç yıl sürmesi planlanan proje kapsamında toplam 70 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.”

“ORMAN VE FİDAN DİKME SEVGİSİNİ ÇOCUKLARA AŞILAYACAĞIZ”

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kastamonu İl Temsilcisi Orman Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Altunel,  ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin hektar orman alanının yangınlara maruz kaldığını hatırlattı. Altunel, TEMA’nın geliştirdiği 81 İlde 81 Orman Projesiyle fidan dikme sevgisinin aşılanacağını söyleyerek: “Orman varlığımızın genişletilerek erozyon ile mücadelede etkili olunması, karbon tutumunun artırılması, ormansızlaşma konusunda toplumun dikkatinin çekilmesi ile orman ve fidan dikme sevgisini çocuklara katmak amacıyla yola çıktık. Orman Genel Müdürlüğü ve İş Bankası işbirliğiyle 2008 yılında uygulamaya koyduğumuz ve 10 yılda 2, 2 milyon fidanı toprakla buluşturduğumuz proje kapsamında 6 ilde çalışmalara devam ettik.  ENV.net III Projesini de çok önemsiyoruz. TEMA Vakfı olarak ortağı olduğumuz ENV.net-III proje dönemi kapsamında gerçekleşecek “Yerel Sorunlara Yerel Çözümler: Çevresel Katılımcılık” Hibe Programı-III başvuruları açıldı. Hibe programının amacı, çevre STK’larının ulusal mercilerle yapıcı bir diyalog geliştirmesine destek olmak, yerelde savunuculuk çalışmalarını desteklemek, vatandaşların kararlara katılımını sağlamak, AB çevre müktesebatına uyum sürecinde çevre alanındaki reformları teşvik etmek ve katılımcılığı artırmaktır. Bu kapsamda, AB politika gündemine yönelik çevre politikalarının geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlamaktır. Su ve havza bazı yönetimiyle ilgili geliştirilen Katılımcı Nehir Havza Yönetimi Projesi, İstanbul’daki toplantıyla başladı. Bu proje, ülkemizin hayat damarları olan 25 nehir havzasının yönetimine sivil toplumun katılımı güçlendirmek amacıyla yürütüyoruz. 15 ay sürecek olan proje, su ve havza bazında yönetim konusunda farkındalık yaratacak yerel ve ulusal ölçekli etkinlikleri kapsıyor” açıklamasında bulundu.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER