TEÇ-SEN, memur ve emekliye yüzde 50 ek zam talep etti

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri sonrası TEÇ-SEN Kastamonu Şube Başkanı Enver Değirmenci, yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

TEÇ-SEN, memur ve emekliye yüzde 50 ek zam talep etti
banner72

Değirmenci açıklamasında, açıklanan enflasyon oranının memur ve emekli aylıklarını erittiğini, bu nedenle yüzde 50 ek zammın ve enflasyon farklarında eşel-mobil sitemine geçilmesinin zorunlu hale geldiğini söyledi.

“ENFLASYON FARKLARI AYLIK OLARAK VERİLMELİ”

Şube Başkanı Değirmenci, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Mayıs ayında enflasyon (TÜFE)  yüzde 2.98 artmıştır. 2022 yılının ilk beş ayındaki (Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs) TÜFE artışı ise kümülatif yüzde 35.62’dir. Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre Mayıs ayı enflasyonu yüzde 5.46’dır. Kamu görevlileri ve emeklileri 6’ncı dönem toplu sözleşme gereği Ocak ayında yüzde 7.5 artış alırken alınan artış daha ilk aydan erimiş, 5 aylık enflasyon yüzde 35,62 olmuştur. Yani kamu görevlileri ve emeklileri şimdiden yüzde 28,12 alacaklı hale gelmiştir. 9/1 derecedeki bir memurun sadece Mayıs ayı kaybı bin 819 TL olurken 5 aylık kaybı ise 5 bin 420 TL olmuştur. Kaldı ki bu veriler TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre hesaplanmıştır. Markette, pazarda, konutta, ulaşımda, faturada hissedilen enflasyonun çok daha fazla olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Temmuz ayında verilecek olan enflasyon farkı geçmiş kayıpları karşılamamaktadır.  Kamu çalışanları ve emeklilerini hissedilen gerçek enflasyon altında ezdirmemek için öncelikle şimdiye kadar olan kayıplar karşılanmalı, enflasyon farkının dışında en az yüzde 50 ek zam yapılmalıdır. Temmuz ayından itibaren aynı sorunun yaşanmaması için enflasyon farkları aylık olarak verilmelidir. BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun doğan alacağı 1 bin 819,62 TL. 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin doğan alacağı 2 bin 63 TL. 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun doğan alacağı 2.975 TL. 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin doğan alacağı 1 bin 996 TL. 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) doğan alacağı 3 bin 160 TL. Yani tüm unvanlardaki kamu görevlilerinin aylıklarına Ocak ayında yılın ilk altı ayı için yapılan yüzde 7,5’lik artış dönemin bitmesine 1 ay kala tamamen erimiş ve bu oranını yaklaşık dört katı (yüzde 28.12) alacaklı hale gelmiştir.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER