Taşköprü’nün parlayan incisi: Delibeyoğlu Konağı

Taşköprü’de 400 yıllık geçmişiyle adeta tarihi yaşayan Delibeyoğlu Konağı, ziyaretçilerinin Kastamonu’nun tarihini iliklerine kadar hissetmelerini sağlıyor.

Taşköprü’nün parlayan incisi: Delibeyoğlu Konağı
banner72

Restore edilen konakta lezzetli yemeklerin yanı sıra oturup dinleneceğiniz huzurlu bir ortam da sizlere sağlıyor. Delibeyoğlu Konağı, tarihe tanıklık etmiş bir konak olması nedeniyle Taşköprü’nün adeta parlayan incisi. Restaurant ve Kafe olarak işletilen bu tarihi konakta şimdilerde Butik Otel hazırlığı var. 400 yıllık tarihe ışık tutan Delibeyoğlu Konağı, müşterilerinin gözdesi.

RESTAURANT, BUTİK OTEL, KAFE KONSEPTİ İLE HİZMET VERİYOR

Delibeyoğlu Konak İşletmecisi Haluk Gökçek, şunları kaydetti; “Delibeyoğlu Konağı, yaklaşık 400 yıl önce yapıldığı tahmin edilmektedir. Konağı yaptıran Delibeyoğlu Ailesi değil, sonradan Delibeyoğulları satın almışlardır. Konak, Taşköprü’nün kültürünü ve aile yaşantısını gösteren ender konaklardan biridir. İnce zarif oymaları ve odalardaki giriş tanzimleri ile toplumumuzun aile yaşantısına ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Konağın son sahipleri olan hayırsever işadamı Mustafa Sıtkı Erkek’in eşi Hikmet Erkek ve Vali Mehmet Gündoğdu tarafından 2003 yılında konağın kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için Taşköprü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne hibe edilmiştir. 2009 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2021 yılında tamamlandı. Delibeyoğlu Konağı şimdilerde ise restaurant, butik otel, kafe konsepti ile hizmet veriyor.”

SAKİN, HUZURLU BİR MEKAN DENEYİMİ…

Delibeyoğlu Konağı üst katında bir butik otel açtıklarını kaydeden İşletmeci Gökçek; “Konağımızın en üst katını butik otel işletiyoruz. Otelimiz, müşterilerimizin, buram buram tarih kokan bu atmosferi içlerine çekebileceği, eşsiz bir dinlence deneyimi sunuyor. Onun dışında kafe ve restaurant işletmemizi sürdürüyoruz. Müşterilerimiz, eşsiz lezzetlerimizi deneyimlerken aynı zamanda konağın tarihi dokusuna yakından tanık olacaklar. Bahçemiz, en çok tercih edilen alanlarımızdan birisi. Sakin, huzurlu bir mekan deneyimi yaşamak, tarihi dokuyu hissetmek ve günün yoğunluğundan kaçıp dinlenmek isteyen tüm müşterilerimizi Delibeyoğlu Konağı’mıza bekleriz” dedi. (Doğru Eksen Dergisi / Haziran 2022) Bu bir reklamdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER