Taşköprü kadınlarının üretkenlik gücü: Köy-Üret

Taşköprü’de 2019 yılında kurulan Köy-Üret Kadın Girişimciler Kooperatifi, zorlu pandemi sürecinin ardından çalışmalarına ve üretmeye tüm hızıyla devam ediyor.

Taşköprü kadınlarının üretkenlik gücü: Köy-Üret

Köy-Üret kadınları, Taşköprü’nün gözde mekânlarından biri olan Küçüksu Mesire Alanı’nın işletmeciliğini yapıyor. Kahvaltısıyla ön plana çıkan Kooperatif, aynı zamanda burada gerçekleştirdikleri organizasyonlarla da işlerini profesyonelliğe taşıyor. Köy-Üret Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Behiye Ekinci, açıklamasında kadınların kendilerine güvenmesi gerektiğini belirterek; “Bizler elimizden geleni yapıyoruz. Amacımız kadınlarımızı cesaretlendirmek çünkü kadının içerisinde bu cevher var ve sadece ortaya çıkarılmayı bekliyor. Kadınlarımız yeter ki kendilerine güvensin, çünkü biz kadınlar inanırsak her işin üstesinden gelebiliriz” ifadelerine yer verdi.

EKİNCİ; “KOOPERATİFİMİZİ, KENDİ ÇABAMIZ VE İMKANLARIMIZLA KURDUK”

Köy-Üret Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Behiye Ekinci, kooperatifin 2019 yılında 7 girişimci kadın tarafından kurulduğunu belirterek, bu bilgilendirmelerde bulundu; “Bu kooperatifi hiçbir kurumdan maddi ya da manevi destek almadan tamamen kendi çabalarımız ve imkânlarımızla kurduk. Kendimize inanarak çıktığımız bu yolda da güzel faaliyetlere imza attık ve atmaya da devam edeceğiz. Çünkü kadınlar isterse her şeyin üstesinden gelebilir. Amacımız kooperatifimizi kurarken üretim yapmak, Taşköprü’deki kadınları biraz daha cesaretlendirmek ve burada üretilen ürünlere pazar açmak. Kooperatifimizde sunduğumuz çoğu şeyi kendimiz üretiyoruz. Küçüksu Mesire Alanı’ndaki işletmemizde kahvaltı ve yemek hizmeti veriyoruz.2019 yılından bu yana geldiğimiz noktaya bakacak olursak henüz istediğimiz yerde değiliz. Çünkü pandemi girdi araya, piyasadaki dalgalanmalar bizleri etkiledi. Ancak her şeye rağmen bu dönemde büyük işletmeler bile kapanırken bizler ayakta durmayı sağlayarak, üretim yapmaya devam ettik. Bizimle çalışan kadınlarımız da bizlerle çalışmaktan dolayı çok mutlular. Bir kadın kooperatifi olmamızdan dolayı, rahatlıkla gelip burada üretim yapıp bizlere destek oluyorlar.”

“KÜÇÜKSU’DA ORGANİZASYONLAR DA YAPIYORUZ”

Küçüksu Mesire Alanı’ndaki işletmelerindeki faaliyetlere yönelik konuşan Başkan Ekinci; “Yaklaşık 10 ay öncesinde Kaymakamlıkla imzaladığımız bir protokolle Küçüksu Mesire Alanı’nın işletmeciliğini yapmaya başladık. 130 metrekare alanda, iç ve dış mekânla birlikte kullanıyoruz. Orada kahvaltı hizmeti veriyoruz, ızgara çeşitlerimiz var, aynı zamanda organizasyonlar da yapmaya başladık. Nişan, düğün, mezuniyet organizasyonları gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Göletimizin, yazı ayrı kışı ayrı bir güzelliğe sahip olduğundan her dönem için tercih edilen bir mekan oluyor. Orası yıllardır vardı, 5 6 kadın oraya gidip oturamazdı. Şuanda gerçekten biz kadınlar olarak güven veriyoruz. Rahatlıkla gelip eğlenebilecekleri, doğada keyifle vakit geçirebilecekleri, güvenli ve konforlu bir alan sunuyoruz müşterilerimize. Yolu da yapıldı. Herkesi bu güzelliği görmeye bekliyoruz” dedi.

“KAHVALTIDA BİR NUMARAYIZ”

Ayrıca Başkan Ekinci, Küçüksu Mesire Alanındaki işletmede kahvaltı noktasında bölgede bir numara olduklarını belirterek, şöyle devam etti; “Küçüksu’da kahvaltıda çok iddialıyız. Bunu kendimiz söylemiyoruz, müşterilerimizden duyuyoruz. Kahvaltıdaki çeşitlik açısından olsun zenginlik açısından olsun, lezzet açısından olsun bölgede bir numarayız. Bunu müşterilerimizden duyduğumuz için bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bolu Abant Gölü kahvaltısıyla da değerlendirildik.”

“LAVANTADAN UMUTLUYUZ”

Başkan Ekinci son olarak yaptıkları faaliyetlere değinerek; “Bundan bir yıl öncesinde Taşköprü Kaymakamlığı, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve bizim ortaklığımızda gerçekleşen bir projeyle 6 bin lavanta fidesi diktik. Geçen yıl çiçek aldık lavantalarımızdan. Bu sene tekrar dikim yapmayı planlıyoruz. Lavantanın, Taşköprü toprağını sevmesi bizleri sevindirdi. İlk yılda normalde lavantadan bu kadar çiçek alınmazmış. Ancak biz yüksek bir miktarda çiçek almış olduk. Lavantadan umutluyuz. Biz kadınlar olarak Taşköprü ilçemize yenilikler getiriyoruz, getirmeyi de sürdüreceğiz. Ayrıca, Kastamonu Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile birlikte TR82 bölgesindeki Kadın Kooperatifleri üst birlik oluşturuyor, bizler de bu üst birlikte yer alacağız. Bu yılki faaliyetlerimiz arasında Halk Bankası’nın 2 bin 490 kişinin katıldığı Kadın Kooperatiflerinin hizmet ve faaliyetlerin değerlendirildiği yarışmada ilk 35’nci olduk. Kısa zamanda bu başarıyı göstermiş olmak bizleri ayrıca mutlu etti ve gururlandırdı” dedi. (Doğru Eksen Dergisi / Haziran 2022 sayısı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER