Tarıma 'hanımeli' değiyor

Kastamonu Arız Köyü Camii'nde "Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor" Projesi kapsamında kadın çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden Gıda Mühendisi Hicret Serra Çetin ve Ziraat Mühendisi Sertaç Oktay ve Veteriner Hekim Hüseyin Sarımehmetoğlu'nun eğitimci olarak yer aldığı toplantı Arız Köyündeki kadın çiftçilerin katılımıyla gerçekleşti.

Tarıma 'hanımeli' değiyor
banner72

Eğitimde, ilimizde hayvancılığın geliştirilmesi ve çiftçimizin bu konuda bilinçlendirilmesi konularına katkı sağlamak ve tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi uygulanması ve kadın odaklı yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla yürütülen "Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor" Projesi hakkında kadın çiftçilere bilgilendirme tanıtım yapılarak, silajlık mısır yetiştiriciliği ve silajlık mısırın hayvan beslenmesindeki önemi konularına yer verildi.

ÇETİN: “KADIN ÇİFTÇİLERİMİZİ BİLGİLENDİREREK, ÜRETİME KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Gıda Mühendisi Hicret Serra Çetin, kadın çiftçilerin potansiyel kapasite ve fırsatlarını kullanmaları ve verimliliklerini arttırmalarını desteklemek amacıyla hazırlanan ve yürütülen proje hakkında kadın çiftçileri bilgilendirdi ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen bölgemize uygun ve yüksek verimlilik özelliklerine sahip "SEREN, HACIBEY, ADA 523 ve AGA" çeşitlerinin özelliklerini tanıttı. Ayrıca projede yer alan çeşitlerin ilimizde uygulanmasıyla elde edilen sonuçlar ve verimlilikleri konularında bilgi veren Hicret Serra Çetin; “Kadın çiftçilerimizi silajlık mısır yetiştiriciliği konusunda bilgilendirerek ve enstitüler tarafından geliştirilmiş olan yerli ve milli silajlık mısır tohumları ile tanıştırarak ilimizde daha kaliteli ve yüksek verimli aynı zamanda da ekonomik et ve süt ürünleri üretmelerini sağlamak istiyoruz” dedi.

Toplantının devamında sözü alan Ziraat Mühendisi Sertaç Oktay, hayvansal üretimde yem bitkileri ve silajlık yem bitkileri gibi ürünlerin önemini anlattı. 'Mısır silajı hayvancılığı gelişmiş ülkelerde sığırların beslenmesinde kullanılan en verimli ve ekonomik kaba yem kaynaklarından biridir. Mısır silajı gerek içerdiği enerji gerekse hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmesi nedeniyle silajlık yem bitkileri arasında en çok ön plana çıkan üründür.' şeklinde konuşmasına devam eden Sertaç Oktay, silajlık mısırın üretim tekniklerini ve uygun çeşit seçiminin önemini anlattı.

Toplantının son aşamasında hayvan hastalıkları, mastitis ve hayvan sağlığını koruma konularında kadın çiftçilerimizi bilgilendirdi. "En verimli, sağlıklı ve ekonomik hayvansal üretim ancak sağlıklı hayvanlarla gerçekleştirilebilir" sözleriyle konuşmasına başlayan Hüseyin Sarımehmetoğlu; hayvanlarda görülebilecek yaygın hastalıklar, hayvan bakımında dikkat edilmesi gereken konular ve hastalıklardan kaçınmak için yapılması gerekenler konularında bilgiler verdi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER