‘Spor salonu, tutukevi mi?’

Eğitim-İş Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, Kuzeykent Ortaokulu Spor Salonu’nda tutulan kaçak göçmenler hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı.

‘Spor salonu, tutukevi mi?’
banner72

Bal, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yönelik yaptığı eleştirisinde; “Koskoca Kastamonu'da uygun başka yer mi bulunamadı da, eğitim öğretim devam ederken öğrencilerin gözleri önünde, adeta bir tutukevi oluşturuldu. Okullar tatil bile olsa okullarımızın ve eklentilerinin böylesi bir işlevle kullanılmasını eğitimciler olarak asla uygun bulmuyoruz. Konunun takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

Kuzeykent Ortaokulu’nun Spor Salonu’nda jandarma gözetiminde tutulan kaçak göçmenlerin öğrenciler üzerinde travmatik etkiler oluşturacağını savunan Şube Başkanı Bal; “Aldığımız bilgilere göre, Kuzeykent Ortaokulu yerleşkesi içinde bulunan okula ait spor salonu, yakalanan kaçak düzensiz göçmenlerin jandarma gözetiminde tutulduğu bir toplama merkezi gibi kullanılmaktaymış. Söz konusu okulumuzda eğitim-öğretimin devam ettiği bir süreçte, öğrencilerimizin gözleri önünde, üstelik yerleşke içindeki spor salonunun öğrencilerce kullanılması engellenerek eğitim ve spor dışı bir amaçla kullanılması akla ziyan bir uygulamadır. Okul bahçesinde oluşturulan güvenlik bariyerleri, silahlı jandarmalar, elleri kelepçeli olarak getirilip götürülen insanların bulunduğu bir ortamda eğitim gören ortaokul öğrencilerinin yaşayacağı travmayı, onların üzerinde oluşacak olumsuz psikolojik etkiyi yetkililer hiç akla getirmemişler midir? Üstelik güvenlik bakımından yaratacağı sakıncalar da hesaba katılmalı. Koskoca Kastamonu'da uygun başka yer mi bulunamadı da, eğitim öğretim devam ederken öğrencilerin gözleri önünde, mahallenin ortasında, okul alanı içinde adeta bir tutukevi oluşturuldu. Okullar tatil bile olsa okullarımızın ve eklentilerinin böylesi bir işlevle kullanılmasını eğitimciler olarak asla uygun bulmuyoruz. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl olur da böyle bir sakıncalı uygulamaya onay verebilirler. Yetkililerden bu sakıncalı duruma derhal son vermesini istiyor, Eğitim-İş olarak bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER