Silahlı saldırının davası 1,5 yıl sonra başladı

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’ın bulunduğu bağ evine yapılan silahlı saldırı ile ilgili soruşturma 13 ay sonra tamamlandı. Silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen 4 şüpheli hakkında, ‘silahla tehdit ve silahla mala zarar verme’ suçlamaları ile dava açıldı.

banner72

Davanın ilk duruşması öncesi açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal; "İnşallah adalet yerini bulur. Tek temennimiz bu, biz kimseye iftira atmak istemiyoruz. Yalnız şunu iyi bilin, bu bana namus, benim üç tane çocuğum var, üç ay evden dışarı çıkamadılar. Hepinizin evladı var. 'Baba bize, kapının önünde silahlı adamlar mı var, biz niye dışarı çıkmıyoruz, niye korkuyoruz' dedikleri günler hala aklımda. Bu benim için namus, o çocukların korkularını almak için, bunun da arkasında duracağım” dedi.

GÜRBÜZ; “SORUŞTURMADA EKSİK, YANLIŞ VE HATALAR VAR”

Belediye Başkanı Çatal ile beraberindeki avukatları; Hasan Gürbüz, Furkan Soydan ve Harun Uğur, Taşköprü Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Soruşturmanın geç tamamlanmasının yanı sıra eksikliklerin olduğunu belirten Avukat Hasan Gürbüz; “Davası 1 yılı aşkın süre geçtikten sonra açıldı. Hukukçu gözüyle şunu ifade edebilirim, maalesef süreç yavaş işledi. Maalesef soruşturma aşamasında yapılmış çok eksik, yanlış ve hatalar var. Bu kadar geçen zamana rağmen, dosyanın içerisinde açık seçik bazı deliller olmasına rağmen onların peşine düşülmedi, eksik bırakıldı. Onları da kovuşturma aşamasında tamamlamaya çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

“SANIKLARIN EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Avukat Gürbüz; “Seçilmiş belediye başkanımıza silahlı bir suikast yapıldı, öldürülmeye çalışıldı. Ancak soruşturma aşaması maalesef belediğimiz gibi geçmedi. Bazı deliller elimizin altında olduğu halde bunlara ulaşılmadı. Bazı sanıklara ulaşılmadı. İşin gerisi karanlık kaldı. Maalesef iddianame, adam öldürmeye teşebbüs olduğu halde, silahlı tehdit ve mala zarar vermekten açıldı. Yargılama sırasında adil bir yargılama yapılacağına inanmak istiyoruz. Kovuşturmanın genişletilmesi suretiyle ulaşılmayan sanıklara ve delillere ulaşılacağına ve eylemi yapanların eylemi azmettiren güçlerin ortaya çıkarılıp, en ağır şekilde cezalandırılacağına inanmak istiyoruz. Bizim bugünkü yargılamadan ve sonra devam edecek yargılamalardan beklentimiz budur” dedi.

“SÜREÇ MAALESEF YAVAŞ İŞLEDİ”

Dosyada 4 sanık olduğunu belirten Hasan Gürbüz; “Olay, 2020 yılı Temmuz ayında oldu. Davası 1 yılı aşkın süre geçtikten sonra açıldı. Bu kadar geçen zamana rağmen, dosyanın içerisinde açık seçik bazı deliller olmasına rağmen onların peşine düşülmedi, eksik bırakıldı. Başkanın arabasına bırakılan bir not var. Onun üzerine zaten sanıklardan birinin bahçesi kazı yapıldı ve silah bulundu. Onda bazı isimler vardı, o isimlere yönelik soruşturma genişletilmedi. HTS kayıtları getirtilmedi. Bunun gibi ciddi eksiklerimiz var. Onları da kovuşturma aşamasında tamamlamaya çalışacağız” diye konuştu.

“GEREKEN TÜM HUKUK MÜCADELESİNİ VERECEĞİZ”

Avukat Gürbüz, bundan sonraki süreci ise şu ifadelerle dile getirdi; “Bugün sanıkların savunmaları alınacak bizim onlara sorularımız olacak. Biz suçun vasfının adam öldürmeye teşebbüs olduğunu düşünüyoruz. Mahkemeden görevsizlik kararı vererek dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesini talep edeceğiz. Tabi daha sonraki aşamalarda tanıklar dinlenecek, keşifler yapılacak. Bizim kovuşturmanın genişletilmesi noktasında taleplerimiz var. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için gereken bütün hukuk mücadelesini vereceğiz.” (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER