‘Siber Vatan’ programı başlıyor

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Kastamonu Üniversitesi (KÜ) arasında imzalanan protokolle “Siber Vatan” programı kapsamında siber güvenlik uzmanları yetiştirilecek.

‘Siber Vatan’ programı başlıyor
banner72

KÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdi Topal ve Genel Sekreter Dr. Serkan Genç tarafından imzalanan protokol kapsamında, programa başvuru yapan üniversite öğrencilerine siber güvenlik konusunda eğitim verilecek.

GENÇ; “SİBER GÜVENLİK UZMANI YETİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

İmza töreninde konuşan Genel Sekreter Dr. Serkan Genç, ülkemizin siber güvenlik uzman ihtiyacını karşılamaya yönelik Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Siber Vatan programının geliştirildiğini ve 2022-2023 kalkınma ajansları “Genç İstihdamı” teması kapsamında TR82 Bölgesinde (Kastamonu, Çankırı ve Sinop) siber güvenlik uzmanı yetiştirmeyi amaçladıklarını açıkladı. Genç, konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından hazırlanacak sınavla adayların bilgisayar, yazılım ve siber güvenlik bilgi seviyesi test edilecek. Sınav sonrasında yapılacak değerlendirme sonucunda ise programa katılmaya hak kazanan öğrenciler ilan edilecek. Programın uygulama aşamasında ise koordinasyonu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı ve Kariyer Merkezi birlikte üstlenecek.”

TOPAL; “DİJİTAL DÖNÜŞÜMLE BİRLİKTE SİBER GÜVENLİK BÜYÜK BİR ÖNEM KAZANDI”

Siber güvenlik ihtiyacına katkı sağlayacak programın imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Hamdi Topal da, “Siber güvenlik alanında önemli bir ihtiyacın giderilmesine katkı sağlayacak olan ‘Siber Vatan’ programında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile iş birliği yapmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Dijital dönüşümle birlikte siber güvenlik büyük bir önem kazandı. Kastamonu Üniversitesi olarak bizler de bu noktada yaptığımız iş birlikleri ve çalışmalar ile başta öğrencilerimiz olmak üzere ilimize ve Ülkemize değer katma hedefindeyiz. İş birliğimizin hızla hayata geçeceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Siber Vatan programına, başvurular 20 Mayıs 2022 tarihine kadar yapılacak ve programa katılmaya hak kazanan öğrenciler Haziran ayı içerisinde ilan edilecek. 2022/2023 eğitim ve öğretim döneminde eğitimler başlayacak. Eğitimlerin ardından öğrenciler, program kapsamında özel çalışmalar yapacak ve siber güvenlik uzmanı istihdam edecek şirketlerle buluşmalar sağlanacak. Nihai amacı genç istihdamı olan programın kontenjanı 45 kişi ile sınırlı olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER