Şekere yüzde 31 zam daha…

Şeker fiyatları ile arz ve stoklara yönelik tartışmalar sürerken Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), şekerin fiyatına yüzde 31 zam yaptı.

Şekere yüzde 31 zam daha…
banner72

KDV dahil kilogramı 5,96 TL'den satılan kristal şeker 7,80 TL'ye yükseldi. Türkşeker, raf garanti sistemi kapsamında perakende sektörüne sağladığı 5 kilogramlık toz şeker fiyatını ise 45 TL'den 55 TL'ye çıkardı. Böylece, perakende tarafında bireysel tüketicinin satın aldığı toz şeker fiyatındaki artış yüzde 22 seviyesinde gerçekleşti.

Türkşeker'in yaptığı açıklamada; “Raf Fiyat Garanti (RFG) sistemi kapsamında vatandaşlarımızın uygun fiyatla paketli kristal toz ve küp şekere ulaşmasını sağlayan Türkşeker, artan maliyetleri dikkate alarak şeker fiyatında güncelleme yapmıştır. Bu kapsamda şekerin kilogram fiyatı 31 Mart 2022 tarihi itibari ile KDV dahil 7,80 TL olarak belirlenmişti” denildi.

Kristal şekerin 50 kilogramlık çuval fiyatı 298 TL olsa da Türkşeker, imalat sanayiine şeker satışını durdurmuştu. Kastamonu'da da başta helva üreticileri olmak üzere sıkıntı yaşayan esnaflar da konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Yeni fiyatlamalarla birlikte Türkşeker, imalat sanayini de satışa başlama kararı aldı ve 50 kilogramlık şeker çuvalının fiyatı 550 TL oldu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER