Sağlıklı ahşap oyuncaklar büyük ilgi görüyor

Azdavay’da hem Cam Teras’ta hem de ilçe merkezinde bulunan Azdavay Belediyesi Tanıtım ve Kültür Merkezi’nde satışa sunulan yöresel ürünler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

banner72

Sağlıklı olması nedeniyle ailelerin çocuklarına güvenle alabildiği ahşaptan yapılan oyuncaklar, hem çocukların hem de ailelerinin beğenisini kazanıyor. Azdavay Cam Teras’ta satışa sunulan yöresel ürünler, turistlerin ilgisini çekiyor. Hiçbir kimyasal kullanılmadan kayın ağacından yapılan ahşap oyuncaklar, en çok dikkat çeken ürünler arasında yerini alıyor.

YAZICI; “TAMAMEN EL İŞİ ÜRÜNLER”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Azdavay Belediyesi Tanıtım ve Kültür Merkezi işletmecisi Tarık Yazıcı, ailelerin çocuklarına güvenle satın aldığı oyuncaklar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.  Yazıcı, ahşap oyuncakları kendilerinin ürettiklerini belirterek; “Oyuncaklarımızı kayın ağacından yapıyoruz. Çarşı merkezinde de bu yıl Nisan ayında Azdavay Belediyesi Tanıtım ve Kültür Merkezi’nin açılışı oldu. Orada da Azdavay yöresel ürünlerinin tanıtımını yapıyoruz. Ayrıca Cam Teras’ta da gelen ziyaretçilerimize bu ürünlerimizi tanıtıyor ve satışını yapıyoruz. Azdavay’da bir atölyemiz var. Sattığımız ürünler, verniksiz, boyasız sağlıklı ve tamamen el işi ürünler. Atölyede 20 çeşit makinemiz var ama sıfırdan üretiliyor. Çocukların en çok ilgisini çeken oyuncaklarımız helikopter ve uçak oluyor. Şuan Çatak Kanyonundaki yerimizde kalmadı çünkü ciddi bir rağbet var. Çocuklar en çok uçak ve helikoptere bayılıyor. Ama çarşımızdaki dükkanımızda mevcut” dedi.

“BEBEKLERİMİZ DE ÇOKÇA TERCİH EDİLİYOR”

Ailelerin güvenle çocukları için alabilecekleri ürünler olduğuna dikkat çeken Yazıcı;  “Oyuncaklarımızın fiyatları 40 liradan başlıyor, 90 liraya kadar çıkıyor. Azdavay Bebeklerimiz var.  Bebekleri Azdavay’da yapan bayanlarımız var, onlardan alıyoruz. Azdavay yöresel kadın giysisinin minyatür hali diyebiliriz. Bu bebeklerimiz de çokça tercih ediliyor. Hem çarşı dükkanımızda hem de Cam Teras’taki yerimizde bu ürünlerimize ulaşabiliyorlar. Her şey bir kenara çocukların, ahşaba dokunması, kumaşa dokunması çok önemli. Plastik ya da metal değil, ahşabın verdiği hissiyat bambaşka. Bir de bu ahşaba çocuklarımız müdahale edebilir, yani boyayabilirler. Ancak plastik ya da metal bir oyuncağı boyayamazlar. Bu da ailelerin, oyuncaklarımızı tercih sebeplerinden bir tanesi. Ayrıca metal ya da plastik oyuncaklar hatasızdır. Ancak ahşap öyle değildir. Üzerinde hatalar vardır. Buraya yabancı yurt dışından gelen ziyaretçilerimiz, özellikle hatalı olanlarını alıyorlar. Çünkü ahşap olduğu belli olsun diye. bu oyuncakların her biri diğerlerinden farklı. Fabrikasyon değil, el yapımı” diye konuştu. (Nihan Kıran)

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2022, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER