Sağlıkçılar ‘Beyaz Miting’de buluştu

Sağlık meslek örgütlerinin “Emek Bizim Söz Bizim Sağlık Hepimizin” sloganıyla düzenlediği ‘Beyaz Miting’ dün Ankara Anıtpark’ta yoğun katılımla gerçekleşti.

Sağlıkçılar ‘Beyaz Miting’de buluştu
banner72

Beyaz Miting’e ilimizi temsilen Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, Genel Sekreter Semih Demiroğlu ve Türk Eczacılar Birliği (TEB) adına Başkan Yardımcısı Eczacı Orkun Yılmaz katıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, ‘Emek bizim söz bizim, sağlık hepimizin’ sloganıyla düzenlenen Beyaz Miting’de Kastamonu’dan Kastamonu Tabip Odası ve Türk Eczacılar Birliği olarak yerlerini aldıklarını belirterek, sağlık sektöründeki sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla düzenlenen mitingde “Sağlık sisteminin toplum yararına değiştirilmesi, hekimlerin yaşama, çalışma ve ekonomik koşullarının düzeltilmesi için herkesi 10 acil talebimize destek vermeye davet ettik” dedi.

10 TALEP

Beyaz Miting ile bir kez daha dile getirilen 10 talep ana başlıklarıyla şöyle;

Sağlık sisteminin temelini koruyucu sağlık hizmetleri oluşturmalı: Birinci basamak sağlık hizmetleri güçlendirilmeli, hastalık değil, hastalanmama üzerine kurulu politikalara öncelik verilmeli.

Beş dakikada sağlık olmaz: Nüfus başına hekim ve sağlık çalışanı sayısı nitelikli sağlık hizmeti için gerekli ve yeterli düzeye getirilmeli.

Şehir-şirket hastaneleri politikasından vazgeçilmeli: Geleceğimizi ipotek altına alan şirketleşmiş hastanelerden vazgeçilmeli. Sağlık hizmetleri kamu ve üniversite hastanelerinde sunulmalı.

Sağlığa ayrılan bütçe artırılmalı: Sağlık herkes için parasız olmalı, hekimler emeğinin karşılığını almalı.

Etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalı: Çalışma alanları şiddetten arındırılmalı, uygulamada da güvenli hale getirilmeli.

COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı: Meslek hastalığı yasası ön koşulsuz çıkarılmalı, tüm sağlık çalışanlarına, pandemi süresince çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı uygulanmalı.

Sağlık sisteminin eksikliklerinin sorumluluğu sağlık çalışanlarına yıkılamaz: Sağlık hizmetlerinden kaynaklanan zararlarda hastaların kayıpları kamu tarafından üstlenilmeli.

Hekimler üzerindeki baskılara son verilmeli: Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği, mobbing, KHK, arşiv taraması ve güvenlik soruşturması gibi baskıcı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

Tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminde nitelik öncelikli olmalı.

Hekimlerin örgütlenmesi ve haklarını savunmasının önündeki engeller kalkmalı. (Mehmet Tuğcu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER