Sağlık camiası yasta

Kastamonu Özel Anadolu Hastanesi’nde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Baş, yakalandığı kovid-19 hastalığı nedeniyle önceki gün hayatını kaybetti.

Sağlık camiası yasta
banner72

Ankara Şehir Hastanesi’nde bir süredir koronavirüs tedavisi gören ve önceki gün 65 yaşında hayatını kaybeden Baş’ın cenazesi, Ankara’dan Kastamonu’ya getirildi. Dr. Baş için Özel Anadolu Hastanesi önünde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, iki yıldır süren pandemi sürecinde Kastamonu’da 4 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirterek: “Bunlardan iki tanesi hekim. Öncelikle 2020 yılı sonunda Bozkurt Devlet Hastanesinde görevli güvenlik görevlisi Hakan Tekingül’ü kaybettik. Ardından 2020 Aralık ayında değerli meslektaşımız Dr. Vedat Gök’ü, 2021 yılının Ocak ayında da İnebolu Devlet Hastanemizde çalışan Ayhan Aksakal kardeşimize kaybettik. Bugün de maalesef yine bir hekim arkadaşımız, abimiz, büyüğümüz Metin Baş abimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Dr. Metin Baş’ın kendisine has gülüşüyle her zaman akıllarında olacağını söyleyen İl Müdürü Kutlu; “Kendisi 2013 yılında beni de ameliyat etmişti. Hastası olmuştum. Umarım hakkını bizlere helal eder, biz hakkımızı helal ediyoruz kendisine. Geride kalan meslektaşlarına, hastane çalışanlarına, başta ailesi, Yeşim hanım ve çocuklarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun, Rabbim rahmet eylesin” diye konuştu.

VİDİNLİOĞLU: “GERÇEK BİR ATOM KARINCAYDI”

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise; “1998 yılında Kastamonu’ya geldiğim zaman hekim olarak çalışmaya başlamıştım. Uzun zaman birlikte mesaimiz oldu. Kastamonu’da sağlık alanındaki önemli kilometre taşlarından biriydi. Gece saat 04.00’te evine gidip, saat 05.00’te evinden geri çağrıldığını ben hatırlıyorum. Sağlık camiası çok vefakar ve cefakar. Bunu son dönemde pandemi ile birlikte yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Herkesin kaçtığı yere gözü kapalı giren sağlık ordusudur. Onları da her zaman hayırla yad ediyoruz. Çeşitli platformlarda haklarını savunmaya gayret ediyoruz. Ölüm acı bir gerçek, hepimizin gerçeği. Metin abi için henüz çok erkendi ama emir büyük yerden, söylenecek bir şey yok. Onun vaktini ve saatini ne yazık ki biz takip edemiyoruz. Metin abimizin her zaman ‘Sevgili Galip’ diye başlayan sesini ömür boyu hiç unutmayacağım. Birkaç ay önce yaşadığım safra kesesi rahatsızlığımda her gün yanıma gelip halimi hatırımı sorardı. Mekanı cennet olsun, anısı bizlerde hep yaşayacak ve güzel hatırlanacak. Çünkü ben ağzından ne kötü bir söz duydum, ne de kimseye kötü bir davranışını gördüm. Gerçek bir atom karıncaydı. Gerçek bir beyefendiydi. Mekanı cennet olsun, hepimizin başı sağ olsun” şeklinde konuştu.

ÖZTÜRK: “ACIMIZ ÇOK BÜYÜK, TARİFİ YOK”

Hastanelerinde görevli Dr. Vedat Gök’ün vefatının üzerinden bir yıl geçmeden Op. Dr. Metin Baş’ı da kaybettiklerini söyleyen Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Başhekimi Nöroloji Uzmanı Dr. Zeki Esat Öztürk de; “Kendisiyle uzun yıllar Anadolu Hastanesinde beraber çalışma imkanı buldum. Öncesinde de Kastamonu Devlet Hastanesinde birlikte hizmet etme imkanı bulduk. Acımız çok büyük, tarifi yok. Kendisini hep güler yüzüyle, esprileriyle, kahkahasıyla, babacan tavrıyla, mesleki becerisiyle hatırlayacağız. Metin Baş, bir tarihtir, bir çınardır. Metin Baş’ın kaybı sadece Anadolu Hastanesinin kaybı değil, bütün Kastamonu’nun kaybıdır. Metin Baş, sadece Anadolu Hastanesinin değil bütün Kastamonu’nun değeridir. Başta eşi ve çocukları olmak üzere geride kalan tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

ÖZTÜRK: “BİRÇOK İNSANIN YARASINA DERMAN OLDU”

Pandemi sürecinde Dr. Vedat Gök’ten sonra Dr. Metin Baş’ı da kaybettiklerini ifade eden Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk ise; “Kendisi değerli bir meslektaşımız, değerli bir abimiz. Derin bir üzüntü ve derin bir acı içerisindeyiz. Kendisi Kastamonu halkına ve Kastamonu’yu uzun yıllar hizmet etti. Birçok insana hayat verdi. Birçok insanın yarasına derman oldu. Birçok kişide hakkı vardır, Kastamonu’ya çok büyük hizmetleri vardır. Kendisi iyi bir hekim olduğu gibi aynı zamanda değerli bir kişilik ve iyi bir aile babasıydı. Tüm aile fertlerine ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Mustafa Bilgiç dua etti. Edilen duanın ardından alınan helallik sonrasında Genel Cerrah Op. Dr. Metin Baş’ın cenazesi, memleketi İnebolu’ya gönderildi.

Geçtiğimiz yıl 22 Aralık’ta hastane çalışanı Radyoloji Uzmanı Dr. Vedat Gök de, Covid-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmişti. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER