‘Sadece emekçiler değil ülke ekonomisi de borç batağında’

Emek Partisi (EMEP) Kastamonu İl Başkanı Fikret Tufanyazıcı, son dönemlerde döviz kurundaki yükseliş ve TL’deki değer kaybına ilişkin basın açıklaması yaptı.

‘Sadece emekçiler değil ülke ekonomisi de borç batağında’
banner72

Tufanyazıcı, Türk Lirası, dolar karşısında eridikçe işçilerin, emekçilerin cebindeki paranın eridiğini ve halkın sofrasındaki ekmeğin küçüldüğünü belirterek; “Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, iş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

“HER SABAH BİRAZ DAHA FAKİRLEŞMİŞ OLARAK UYANIYORUZ”

İl Başkanı Fikret Tufanyazıcı, Eylül ayından bugüne kadar TL’nin dolar karşısında yüzde 40 değer kaybettiğini hatırlatarak; “Dolar arttıkça, her sabah biraz daha fakirleşmiş olarak uyanıyoruz. Sadece fakirleşmiyoruz, aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor. Emeklilere, kamuda çalışan işçilere ve emekçilere verilen zamlar daha ilk günden eridi. Küçük esnaf siftah yapamaz duruma geldi. Borcu borçla kapatıyoruz. Ekim ayı itibariyle icra dairelerinde bekleyen icra dosyası 23 milyona yaklaştı. Sadece işçiler, emekçiler değil ülke ekonomisi de borç batağında. Dolar arttıkça borç da artıyor. Borç arttıkça işçi emekçi kitlelerin sırtındaki yük daha da ağırlaşıyor” dedi.

“NE ÜLKE NE DE MİLYONLARCA İŞÇİ, EMEKÇİ UMURUNDA DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konu hakkındaki ‘Ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz’ ifadelerini de eleştiren Tufanyazıcı, açıklamasında; “Döviz ve faiz kıskacında paranın değerinin her geçen gün erimesi; halk için mutlak yoksulluğa, açlığa sürüklenmek anlamına gelirken, başta yandaşlar olmak üzere büyük sermaye için spekülasyon, rant ve vurgunun büyümesi demektir. AKP Genel Başkanı Erdoğan ‘Biz yolumuza devam edeceğiz’ derken bu yolsuzluk, bu yoksulluk düzeni, bu zengini daha zengin, fakiri daha fakir eden politikalar devam edecek demektedir. Erdoğan, ‘Ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz’ dese de, ne ülke, ne de milyonlarca işçi, emekçi umurunda değildir. Onun verdiği savaş, kurduğu tek adam düzeni için çalışan ve üçer-beşer maaş alan bürokratların cebi, bu iktidardan nemalanan havuz medyası, ihaleler yoluyla servetine servet katan inşaat şirketleri ve tekelci sermaye güçlerinin çıkarlarını koruma savaşıdır. Mevcut koşullarda bir kurtuluş savaşına ihtiyaç vardır, o da tek adama yönetimi ve onun sömürü, yağma ve baskı politikalarına karşı verilecek olan hak ve özgürlükler savaşıdır” ifadelerine yer verdi.

“SEÇENEKSİZ DEĞİLİZ”

Bu gidişe dur denmesi gerektiğini ifade eden Fikret Tufanyazıcı, son olarak; “Birkaç ay önce toplu sözleşmelerde aldığı zam şimdiden yok olan kamu işçileri ve emekçileri, emekliler, açıklanan TİS taslağı ile istedikleri zammı alamadan eriyen metal işçileri; TİS görüşmelerine başlayan cam işçileri, tarım kredi ve bankaların olan borçları nedeniyle traktörüne, malına mülküne haciz gelen üretici köylüler, bilcümle işçiler ve emekçiler bu gidişe dur demelidir. Ne ‘bekleyin ekonomiyi düzelteceğiz’ diyenler, ne de ‘bekleyin biz gelince düzelecek’ diyenler çare değildir. Seçenek işçi emekçi, üretici halkın birleşik mücadelesidir. Halkın sırtına yüklenen milyarlarca borç yüküne karşı emek meslek örgütleri, halk kitleleri bu gidişe dur diyerek, hayır demelidir. Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, iş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER