Romon Grup’ta hedef dünyaya mühendislik satmak

Romon Grup’ta hedef dünyaya mühendislik satmak
banner72

Almanya'dan gelip Kastamonu’da metal fabrikası kuran iş adamı Ayhan Kömeç, 13 ülkeye ihracat yapıyor. Kömeç, 15 yaşında ailesiyle Almanya'ya gitti. Eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına atılan Kömeç, bir süre şantiye şefliği yaptı. Daha sonra kendi şirketini kurmaya karar veren Ayhan Kömeç, 2011 yılında Almanya'da şirket kurarak endüstriyel montaj işleri, makine montajı, metal işleri yapmaya başladı.

2008 yılında Türkiye'ye yatırım yapmaya karar veren Ayhan Kömeç, Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi'nde Romon Grup isimli bir metal fabrikası kurdu. Kurduğu fabrikada 135 kişiye istihdam sağlayan Kömeç, üretiminin yüzde 95'ini de ihraç ediyor. Eğitiminin ardından iş hayatına atıldığını ifade eden Kömeç, Almanya'daki şirketinin ardından Kastamonu’da da yatırım yaptığını söyledi.

Kastamonu’ya yaptıkları yatırımın ilk amacının ihracat olmadığını, kendi çapında iş yaparak memleketlerine katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Ayhan Kömeç; “İlk başlarda akrabalarımızın isteği üzerine memleketimize yatırım yapma kararı aldık. Bu yatırımı yapmamızda ki hedef ihracat yapmak değildi. Kendi çapımızda bir iş yaparak Kastamonu’ya katkı sunmak istiyorduk. Ama burada yatırıma başlamamızın ardından işlerimiz gelişti, daha güzel konseptler hazırlama fırsatı yakaladık. Bu gelişmelerin ardından Amerika, Uruguay, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Günal Afrika, Katar, Dubai ve Çin'de dahi işler yapma fırsatı bulduk” dedi.

“2022’DE HEDEFİMİZ 200 MİLYON TL”

İhracat kotalarını ileriye götürmek için çalıştıklarını vurgulayan Ayhan Kömeç, “2021 yılında dünya genelinde 50 milyon lira civarında bir ihracatımız oldu. Bu yıl içinde 150 milyon liranın üzerinde rakamı imzaladık. Tahminim 200 milyonu aşacağını düşünüyorum. Metalden makinelerden tutun, çelik konstrüksiyon, her türlü proses işlerini yapıyoruz, bunların montajını da yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

“İNSANA YATIRIM YAPIYORUZ”

Romon Grup insana yatırım yaptıklarını dile getiren Ayhan Kömeç, “İşlerimizi geliştirmek için insana yatırım yapmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Bizde işe başlayacak olan mühendislerimize önce iş dünyasında onlardan neler beklediğimizi anlatıyoruz. Daha sonra hem kendilerini geliştirebilmeleri hem de bize fayda sağlayabilmeleri için kurslara gönderiyoruz. Bu sayede gelişim kaydeden mühendislerimizi yurt dışındaki projelerimizde görevlendiriyoruz. Böylece ilimize büyük bir katma değer sağlıyoruz. Romon Grup olarak bizim bundan sonraki hedefimiz dünyaya mühendislik satmaktır” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER