Rektör Topal’dan ‘torpil’ iddialarına tepki…

KASTAMONU Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, bazı ulusal haber sitelerinde kendisi hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. Üniversiteye yakınlarını işe aldığına dair açıklamalara tepki gösteren Topal, iddiaları reddetti. Sayıştay tarafından üniversitede yapılan denetimlerde, Rektör Topal’ın göreve başladıktan çok kısa bir süre sonra akrabasını ve arkadaşını üniversitenin yönetici kadrolarına atadığı, dönemindeki vekâleten dekan görevlendirmelerinde ise Yükseköğretim Kanunu’na uyulmadığı öne sürüldü.

Rektör Topal’dan ‘torpil’ iddialarına tepki…
banner72

SÖZ KONUSU HABER…

Çeşitli iddiaların yer aldığı söz konusu haberde şu ifadelere yer verildi; “Kastamonu Üniversitesi bünyesinde bulunan bazı fakülte dekanlarının asaleten atamalarının yapılmayarak görevlerini vekâleten yürüttüğü belirlendi. Yükseköğretim Kanunu’nda vekâlet süresine yönelik öngörülen 6 aylık sürenin aşılmasına karşın dekanlık koltuğuna vekâlet oturan isimlerin görevlerini sürdürdüğü öğrenildi. Süre aşımını tespit eden Sayıştay denetçisi, ‘Altı aylık süre bir hak değildir. Bu süre, dolu olan dekanlık kadrolarına çeşitli nedenlerle vekâlet edilmesi durumunda belirlenen bir sınırdır’ değerlendirmesinde bulundu. Dekanlık koltuğuna vekâleten atamalar yapılan fakültelerin sayısının toplam altı olduğu belirtildi. Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı’nın Kasım 2019’dan, Turizm Fakültesi'nin Temmuz 2019’dan, İlahiyat Fakültesi'nin ise Temmuz 2020’den beri vekâleten yürütüldüğü bildirildi. Dekanlık görevini vekâleten yürüten isimlerden birinin Rektör Ahmet Hamdi Topal olduğu anlaşıldı. Kendisini Orman Fakültesi’nin dekanı olarak görevlendiren Topal’ın, bu görevini Şubat 2020’den beri sürdürdüğü ifade edildi. Üniversite bünyesindeki şube müdürlüğü kadrolarına, “Eşitlik, liyakat ve kariyer ilkelerini” yok sayan atamalar yapıldığı da raporlara kaydedildi. Raporda, tespite ilişkin şunlar kaydedildi; "2020 yılında fakülte ve yüksekokul sekreterliğinden şube müdürlüğüne atanan iki kişiden biri 2 ay, diğeri ise sadece 3 ay fakülte ve yüksekokul sekreterliğinde bulunmuştur. Böylelikle, kısa süreli atamalarla üst görevlere getirilen kişiler, Yönetmelik’in söz konusu istisna hükmünden yararlanarak şube müdürlüğü kadrolarına getirilmiş, mevzuatla getirilen eşitlik ve liyakat esası göz ardı edilmiştir.”

TOPAL: “KANUNİ HAKLARIMI KULLANACAĞIM”

KÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, iddialarla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bugün bazı yayın kuruluşları tarafından gerçeklere ve basın ahlakına aykırı şekilde şahsım ve kurumumuzla ilgili birtakım iftiralarda bulunulmuştur. Kamuoyunu aydınlatma sorumluluğumuz ve doğru bilgilendirme hassasiyetimiz çerçevesinde bu açıklamayı yapma zarureti hâsıl olmuştur. Bilindiği üzere ilgili mevzuat uyarınca dekanlar rektörün önereceği, üniversite içinden veya dışından üç profesör arasından Yükseköğretim Kurulunca üç yıl süre ile seçilir ve normal usul ile atanır. Dolayısıyla iddia edildiği üzere bir rektörün kendisini dekan ataması diye bir usul ve uygulama söz konusu değildir. Öte yandan üniversite rektörleri, fakültelerde dekan bulunmadığı süre zarfında, dekanlığa uygun kişi atanana kadar Yüksek Öğretim Kurulunun kararıyla dekanlık görevine vekâlet edebilmektedirler. Ayrıca, anılan yayın kuruluşlarında dile getirilen ve rektör yardımcısı olarak bir arkadaşımın atandığı yönündeki iddia da doğru değildir. Rektör yardımcısı olarak atanan hocalarımızın her biriyle rektörlük görevimin ardından tanışmış olup öncesinde herhangi bir tanışıklığımız ya da arkadaşlığımız bulunmamaktadır. Mezkûr haber metinlerinin içeriğinde kastedilen kişi Dr. Öğretim Üyesi olup, rektör yardımcısı olarak atanması zaten kanunen de uygun ve mümkün değildir. Müdür olarak kuzenimin, kardeşimin, arkadaşımın atandığı yönündeki iddialar ise daha haber metinlerinde dahi tutarlılığı bulunmayan ve doğru olmayan hususlardır. Müdür olarak atandığı ifade edilen ve halen Türkçe Eğitimi ABD Başkanı olan hocamız, rektörlük görevine atanmamın çok öncesinden (2000 yılı) bu yana kurumumuz bünyesinde öğretim elemanı olarak görev yapmakta olup mesleki yeterliliği çerçevesinde Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne atanmış bir öğretim üyemizdir. Basın/yayın kuruluşlarının hem meslek ahlakı hem profesyonellik itibarıyla tarafsız, kasıtsız ve titiz çalışmalarının gerekliliğini hatırlatarak bahsi geçen iftiraları üreten ve yayan kişi/kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve kanuni haklarımı kullanacağımı kamuoyuna saygıyla belirtmek isterim.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER