‘Potansiyelimizin farkına varmalıyız’

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Cem Sultan Bedesteni’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Vidinlioğlu, yaptığı açıklamada 3-4-5 Haziran’da gerçekleştirilecek Türk Dünyası Günleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

‘Potansiyelimizin farkına varmalıyız’
banner72

Programa birçok devlet erkânının geleceğini belirten Vidinlioğlu; “Tüm Türk Cumhuriyetlerini özerk bölgeleri bir araya getirmek öğrencilik yıllarımdan beri hep hayalimdi. Macaristan’daki turan kurultayının bir benzeri diyebiliriz. Bu organizasyon Türkiye’de bir ilk olacak. Macaristan’da bu uzun yıllardır yapıldığı için bu gelenek haline geldi, bizde de ilk defa yapılacak ve inşallah gelenek haline gelecek” ifadelerine yer verdi.

“ÖĞRENCİLİK YILLARIMDAN BERİ HEP HAYALİMDİ”

Türk Dünyası Günleri’nin Macaristan’daki Turan Kurultayının bir benzeri olacağını kaydeden Vidinlioğlu; “Geçen sene pandemiden dolayı yapamadık. Tüm Türk Cumhuriyetlerini özerk bölgeleri bir araya getirmek öğrencilik yıllarımdan beri hep hayalimdi. İnşallah bunu da önümüzdeki hafta başlayacak etkinliklerimizle başarmış olacağız. Çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu kapsamdaki bir organizasyon Türkiye’de ilk olacak, daha önce bir örneği yok. Macaristan’daki Turan Kurultayının bir benzeri olacak. Macaristan’da bu uzun yıllardır yapıldığı için bu gelenek haline geldi, bizde de ilk defa yapılacak ve inşallah gelenek haline gelecek. Özellikle Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurulmasından sonra böyle bir organizasyonun çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bunu da Antalya’da Belediye Başkanları toplantısında Genel Başkanıma ilettiğimde çok isabetli bir karar olduğunu ifade ettiler. Macaristan’daki büyük kurultayı organize eden aynı zamanda hemşehrimiz olan Ahmet Açıkgöz kardeşim de Türkiye’de böyle bir şey yapılmasından ki hele hele Kastamonu’da hemşehrileri tarafından yapılmasından çok heyecan duydu. Kendisi ‘Ben de çok önemsedim elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım’ dedi. Biz hemen altyapı çalışmalarına başladık ve bu süre zarfında belli bir mesafe kat etmiş olduk” diye konuştu.

“ŞEHRİN TANITIMI NOKTASINDA ÇOK CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK”

Türk Dünyası Günleri’nde yapılacaklara değinen Galip Vidinlioğlu; “O günün etkinliklerinde dünyanın dört bir tarafındaki tüm Türk unsurları burada olacak. Kuzey Kıbrıs’tan tutun da Gagavuzya’ya kadar, Kırgızistan, Azerbaycan… Hepsi burada olacaklar. Yöresel kıyafetleriyle, yöresel lezzetleriyle, müzikleriyle, danslarıyla folkloruyla burada olacaklar. Burada akrabaların kucaklaşmasını yaşayacağız.  Yerel sanatçılarımız gelecek. 3 gün doyasıya kulaklarımızın da pasının silineceği müzik etkinliği de olacak. Program, 16.00’da bir kortejle başlayacak. Akabinde devlet erkânımızın gelişleri, Pazartesi Salı’ya netleşmiş olacak. Genel Başkanımızın büyük oranda burada olacağını söyleyebilirim. İçişleri Bakanımız geleceğini söylediler, Murat Kurum bakanımız geleceğini belirttiler çünkü burada da bir dizi açılış yapılacak. Bu yapılacak organizasyon şehrin tanıtımı noktasında çok ciddi katkı sağlayacak. Şehrin ileriye gitmesinde birlikte güzel şeyler başaracağız” diye konuştu.

“TURİZMDE BAZEN BEKLEDİĞİMİZ NETİCELERİ ALAMIYORUZ”

Türk Dünyası Günlerine, Cumhurbaşkanı, bakanlar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte daha pek çok kişiyi davet ettiğini kaydeden Başkan Vidinlioğlu; “Türkiye’deki bütün belediye başkanlarımıza ve valiliklere davetimiz ulaştı. Kastamonu’da da bütün kurumlara ulaştırmış olduk. Bu arada birkaç tane radyo ve televizyon programı da yaptık bu işi duyurmak için, herhalde Pazartesi günü de ana haber bülteninde yine beyanatımız olacak bununla ilgili canlı yayında. Yine geçen hafta yaklaşık 8-10 tane gazetenin temsilcisi ile bir araya geldim. Burada şunu gördüm, biz Kastamonu’yu yeterince tanıtamamışız. Hemen hemen hepsinin ifadesi birazcık şaşkınlık, biraz da hayranlıkla karışık bir ifadeydi. ‘Bu kadar potansiyel olan bir ilin bu kadar az duyulması gerçekten enteresan’ dediler. Tabi bu noktadaki adımlarımız çok daha hızlı olacak. Her ne kadar yer yer yerel basınımızda okusam da turizmle ilgili bazen tabi hayal kırıklıkları yaşıyoruz, bazen beklediğimiz neticeleri alamıyoruz ama benim hep söylediğim bir şey var; Kastamonu’nun bu turizm potansiyelini lehe çevirmesi ve şehre öyle yol alındırılması gerekir. Şimdi her ilin her bölgenin kendine ait turizm anlamında öne çıktığı unsurlar var. Kastamonu bu noktada bütün unsurları bünyesinde bulundurduğu için bizim o noktada bizim o noktada tercihte bulunmamız gerektiğini ben dile getiriyorum. Turizmin bütün alanlarında efor sarf edersek eğer, çok bölünmüş oluyoruz ve daha çok verim alabileceğimiz yerleri değerlendiremiyoruz. Her gittiğimiz yerde düşündüğümüz şeyler; ‘Ne yeriz, nereyi görürüz ve giderken de bize orayı hatırlatacak hediyelik ne götürebiliriz.’ Bu hepimizin her gittiği yer de kendine sorduğu sorular. Söylediğim şey şu: Kastamonu’yu biz gastronomi noktasında bir yere taşıyabiliriz, yine doğal güzellikler ve kanyonlar bölgemizle bir yere taşıyabiliriz. Bunun üzerinde de ciddi eğilip eforumuzu ona sarf etmemiz gerekiyor. Kastamonu, hem işgale uğramaması hem de çok fazla göç vermesi sebebiyle, gerçekten çok bakir alanları olan kadim bir şehrimiz. Bazen ifade ederken sanki çok süslü cümleler kuruyormuşuz gibi bazen hissediyorum bu böyle değil aslında bizim kendi potansiyelimizin farkına varmamız lazım” dedi.

“MUTLAKA KENDİMİZİ ÇEK ETMEMİZ LAZIM”

Başkan Vidinlioğlu, ülke için Kastamonu’nun yaşatılması gerektiğine vurgu yaparak; “Biz en yaşlı ikinci nüfusa sahip bir iliz ama şehri yaşatmamız lazım. Sadece kendimiz için değil bu ülke için Kastamonu’nun yaşaması lazım. Hem Selçuklu’nun uç beyi olacaksınız hem Üsküdar’a kadar Kastamonu diyeceksiniz ve koskoca bir imparatorluğun sancak beyliği olacaksınız hem de Milli Mücadele’nin olmazsa olmaz şehri olacaksınız. İstiklal Yolu bünyenizde olacak. Bu kadar unsuru bünyesinde barındıran bir ilin mutlaka bu potansiyelin farkına varması lazım. Ama bu sadece benim ifademle olmaz. Bu şehrin tamamının buna sahip çıkmasıyla olur. Aynı şarkıyı söylememiz lazım. Biri farklı biri farklı bir şey söylediğinde o şehrin yol alması çok zor olur. Onun için üniversitenin, mülki idarenin ve yerel yönetimin senkronize olması olmazsa olmazımız. Bu olmadığı zaman şehrin bir ayağı hep güdük kalır. Onun için bu tarz organizasyonlarda da mutlaka bu 3’ünün bir arada olmalı. 2018’de Kültür Başkentiydik. Bunun önemini vurgulayan bilimsel çalışmalarla bunu gençlerimize ve insanımıza anlatmamız lazım. İddialı olduğumuz alanlardan bahsederken de bazı eleştirilerim oluyor. Fakat o anlamda da çok fazla yol almadığımızı görüyorum. Dolayısıyla bizim mutlaka bir standardı yakalamamız lazım. Gelen insanları Kastamonu’dan memnun göndermemiz lazım. O memnuniyet bir sonrakilerin gelişine vesile olacaktır. Onun için her alanda hem kaliteli yemek, kaliteli hizmet noktasında mutlaka ama mutlaka kendimizi çek etmemiz lazım” diye konuştu. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER