Pompeipolis’te 2. etap kazıları devam ediyor

Taşköprü ilçesinde bulunan ve MÖ. 64 yılında Romalılar tarafından Paflagonya Eyalet Merkezi olarak kurulan Pompeipolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Pompeipolis’te 2. etap kazıları devam ediyor
banner72

Coğrafi yerleşkesi itibariyle pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kastamonu, arkeolojik olarak da büyük bir değere sahip. Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeipolis Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının yıllık kazı statüsü kazanmasının ardından çalışmaların yıl boyu süreceği ifade edilmişti. Taşköprü Belediyesi Arkeoloğu Barış Sağıroğlu, kazı çalışmalarının yıllık statüye kavuşmasının 12 ay boyunca kazı yapılacağı anlamına gelmediğini ancak yıl boyunca araştırmaların ve depo incelemelerinin sürebileceğini bu sebeple de avantajlı bir adım atıldığını ifade etmişti.

Taşköprü Pompeipolis Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları 2 ay boyunca devam etmiş, Bakanlıktan gelen ödenek yetersizliği nedeniyle ara verilmişti. Ancak süreç içerisinde depo çalışmaları devam etmişti. Ekim ayı itibariyle ara verilen kazı çalışması yeniden başladı. 22 Kasım’da tekrardan başlatılan 2’nci Etap kazı çalışmaları, 18 Aralık tarihine kadar süreceği kaydedildi. Kazı çalışmalarına bilimsel danışmanlığını ise Bülent Ecevit Üniversitesi Dr. Öğretim üyesi Tayyar Gürdal yapıyor.

“18 ARALIK’A KADAR SÜRMESİ PLANLANIYOR”

Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden, konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve Türk Tarih Kurumu’ndan sağlanan ödenekle Kastamonu Müze Müdürlüğü başkanlığında Bülent Ecevit Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Tayyar Gürdal’ın bilimsel danışmanlığında Taşköprü Pompeiopolis Antik Kenti 2021 yılı 2’nci Etap Kazı Çalışmaları devam ediyor. 22 Kasım tarihinde başlayan kazı çalışmalarının 18 Aralık 2021 tarihine kadar sürmesi planlanıyor.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER