Pınarbaşı’nda Hıdırellez şenlikleri düzenlendi

Pınarbaşı’nda Hıdırellez şenlikleri düzenlendi
banner72

Pınarbaşı’nda düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Pınarbaşı Kaymakamlığı ve Pınarbaşı Belediyesi’nin himayelerinde Pınarbaşı Ali Danişmend Türbesi’nde gerçekleştirilen şenlikte vatandaşlar baharın gelişini kutladı.

Şenliklere Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik,  Pınarbaşı Kaymakamı Serkan Tokur, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP İl Başkanı Emin Çınar, Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar ve çok sayıda davetli katıldı.

Şenlikte konuşan Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, “Baharın gelişi anlamına gelen Hıdırellez, binlerce yıllık zengin kültürel birikimimizin en güzel örneklerinden birisidir” dedi.

Kültürel değerleri gelecek nesillere aktarmanın en büyük görevlerinden bir tanesi olduğunu vurgulayan Başkan Yaşar, “Milletimiz tarih boyunca kültürel zenginliğini özüne uygun olarak ve nesilden nesile aktararak günümüze kadar getirmiştir. Geçmişle gelecek arasında köprü kuran, insanları birbirine yakınlaştıran, birlikteliğimizi güçlendiren bu kültürel değerlerimizi gelecek nesillere ulaştırmak bizlerin başta gelen görevleri arasındadır” diye konuştu.

Hıdırellez’in öneminden bahseden Şenol Yaşar konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ayrıca Hıdırellez; Hızır ile İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olarak da anlatılır ve Hızır Günü olarak da bilinir. Baharla birlikte, doğanın ve tüm canlıların uyandığına, bolluk ve bereketin kaynağı olduğuna inanılır. İnsanımızı birbirine yakınlaştıran, yardımlaşma ve dayanışmayı artıran özelliğiyle de ayrı bir önem taşır. Dilerim, bu güzel gün, geleceğe dair umutların arttığı, insanlığın barışı yakaladığı, içinde bulunduğumuz coğrafyaya özlenen bahar iklimini getiren bir milat olur. Dünyanın dört bir tarafında barış için seferber olmuş insanımız ile tarih boyunca ekmeğimizi bölüştüğümüz, yardımına koştuğumuz, acısıyla ağlayıp sevinciyle güldüğümüz soydaşlarımız ve Müslüman kardeşlerimiz huzur bulur. Bu duygularla Hıdrellezimiz kutlu olsun, dilekleriniz ve dualarınız kabul olsun.”

Protokol konuşmalarının arından etkinlik alanında katılımcılara yemek ikramında bulunuldu ve Kur’an tilaveti okundu. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER