‘Öyle ya da böyle bitecek’

Vali Avni Çakır, Üniversitede kaderine terk edilen camii için müjdeyi verdi. Hayırseverlere yönelik düzenlenen iftar programında konuşan Çakır, inşaatın bayramdan sonra başlayacağına dikkat çekerek, “Bu camii, öyle ya da böyle bitecek” dedi.

‘Öyle ya da böyle bitecek’
banner72

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın ev sahipliğinde üniversitede bulunan ve yapımı 'yılan hikayesi'ne dönen camii yararına iftar programı düzenlendi. İftara; Vali Avni Çakır ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, KÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Keskin, İdare Mahkemesi Başkanı Mahmut Taşçı ile birlikte protokol üyeleri, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kasım Yenigün ve Prof. Dr. Mehmet Atalan, Kastamonu Üniversitesi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyeleri ile iş insanları katıldı.

Program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan akşam ezanı ile birlikte yenilen iftar yemeğinin ardından İl Müftüsü Mustafa Bilgiç tarafından dua edildi.

TOPAL: “ANCAK HAYIRSEVER KATKISIYLA MÜMKÜN”

Duanın ardından konuşmalarını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, “Bugün bir araya gelmemize vesile olan Üniversite Camisinin inşası ancak hayırseverlerin katkısıyla mümkün olabiliyor. İbadet alanının yanı sıra eğitim, sosyal, kültürel ve diğer faaliyetler için de kullanılacak fiziki mekânlara sahip Cami inşaatımızın tamamlanabilmesi için gerek Kastamonu’daki ve Kastamonu dışındaki tüm hemşerilerimizi, hayırsever iş insanlarımızı katkı vermeye, bu hayra dâhil olarak hisse almaya davet ediyoruz. Rabbimden oruçlarımızı, dualarımızı, ibadetlerimizi kabul etmesini niyaz ediyorum” dedi.

VİDİNLİOĞLU: “İNŞAATIN BELLİ BİR SEVİYEYE GELMESİ GEREKİYOR”

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise, “Bizler dayanışmayı çok seven, hep birbirini destekleyen bir toplumuz. Bizleri ayakta tutan da budur. Bugün burada toplanmamızın sebebi Cami inşaatımız. Diyanet İşleri Başkanlığımızla ve bu işlerde gönüllü olanlarla bu güne kadar geldik. Buranın belli bir yol alabilmesi için en azından inşaatının belli bir seviyeye gelmesi gerekir. Bu konuda bütün hayırseverlerimizden yardım bekliyoruz. Herkes karınca kararınca yardım ederse, öyle zannediyorum ki maksat hâsıl olmuş olur. Üniversitemiz, Belediye ve Valilik iş birliğiyle ve iş insanlarımızın destekleriyle hep birlikte bu işte beraberiz. Şimdiden herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

ÇAKIR: “İNŞAATA BAŞLIYORUZ”

Son olarak konuşan Vali Avni Çakır, “Üniversitemizde başlamış, yarım kalmış bir inşaatımız var. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanımız ile görüştük, kendisi de yalnızca Kastamonu için değil tüm Türkiye için bir kampanya yapılabileceğini ve destek vereceklerini söyledi. Başkanımız, ilk esas yükün de Kastamonulularda olduğunu belirtti. Siz değerli iş insanlarımızın bu konudaki hayırlarına güveniyoruz. Allah’ın izniyle bayramdan sonra burada çekiç seslerini duymaya başlayacağız. Bu Kastamonu için prestijli bir proje. İş insanlarımız da katkılarını bu aşamada vermeye başlamasıyla sürekli bir inşaata başlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

“ÖYLE YA DA BÖYLE BİTECEK”

Çakır, şöyle devam etti; “Allah’ın izniyle bu inşaatı birkaç yıl içinde bitirmiş olmak istiyoruz.  Yarın bu camii ibadete açıldığında bu camide benim de hayrım var hazzını yaşamak istiyorsak, böyle bir duyuru yapmak istiyoruz. Bu iş, para istemek kadar, hayrın da duyurusu. Bu İnşallah, öyle ya da böyle bitecek. Bayramdan sonra inşaata başlıyoruz. Tamamını bitirmek daha  sonraki hedefimiz, ilk hedefimiz; ibadethane kısmını bitirmek.  Bu hayrınızı ilk defa bu camide yapmış olmayacaksınız. Onlarca camii de yaptınız.  Ama bu Kastamonu'da riskli bir proje. Burada 15-20 bin öğrenci var. Bu çocukların bir tanesi bile camii yokluğundan farz olan ibadetini gerçekleştiremiyorsa, bunun vebali başta vali olarak ben de, başkanımız, rektörümüz, hepimizde… Cenab-ı Allah şimdiden hayırlarınızı kabul etsin.” (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2022, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER