‘Önceliğimiz büyük bir hayvan barınma merkezi’

‘Önceliğimiz büyük bir hayvan barınma merkezi’
banner72

KASMİB OLAĞAN TOPLANTISI’NDA KONUŞAN VALİ AVNİ ÇAKIR;
‘Önceliğimiz büyük bir hayvan barınma merkezi’
Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Meclisi’nin olağan toplantısı, İl Genel Meclisi (İGM) Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Avni Çakır; “KASMİB olarak inşallah aynı Katı Atık Bertaraf Merkezi’miz gibi büyük bir hayvan barınma merkezini yapmak, öncelikli hedeflerimiz arasında” dedi. 
Vali Avni Çakır başkanlığında gerçekleştirilen meclisin toplantı gündeminde birlik hizmetleri hakkında sunum, birlik encümen üyelikleri seçimi, ihtisas komisyonları seçimi, 2021 yılı kesin hesabının görüşülmesi, tıbbi atık yönetimi ihalesi için encümene yetki verilmesi, birlik üyesi olmayan kuruluşların katı atık bertaraf ücretlerinin belirlenmesi ve KASMİB Entegre Katı Yönetimi Projesi için kredi kullanımının görüşülmesi yer aldı.
Toplantıya Vali Avni Çakır’ın yanı sıra Belediye Başkanı Gaip Vidinlioğlu, ilçe meclis başkanları ve ilgili kurum amirleri yer aldı.
ÇAKIR; “250 TONA YAKIN EVSEL ATIĞI TESİSLERİMİZE GETİRİYORUZ”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Avni Çakır; “Birliğimiz katı atık yönetimi, tıbbi atık yönetimi ve ambalaj atıkları yönetimini başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Evsel katı atıklarımız 6 adet ilçede aktarma istasyonlarından merkezdeki katı atık bertaraf tesislerimize geliyor. Bu sayede günlük ortalama 250 tona yakın evsel atığı tesislerimize getiriyoruz. Yine bunun yanı sıra tıbbi atıkların toplanması, sterilizasyon yöntemiyle bertaraf edilmesi hizmetlerinin yanı sıra yine ambalaj atıklarının kaynağında toplanması, ayrıştırılması hizmetlerini de kontrolümüze, özel sektör eliyle yürütmekteyiz. Yine tesisimizde bulunan Çöp Gaz Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi de birliğimizin kontrolünde yüklenici firma tarafından yürütülmektedir. İhale tutarımız yüzde 57,25’dir. Rakamımız güzel. Yüklenici firma son 1 yılda yaşadığı ödemedeki gecikmeyi, bizim adli süreci başlatmamızla büyük bir oranda giderdi. Gecikmiş alacağımız da kalmayacak” dedi.
“İNSANLARA OLDUĞU KADAR HAYVANLARIN DA İHTİYAÇLARINA YETİŞMEK GÖREVİMİZ”
Mobil kısırlaştırma aracının çalışmalarına değinen Vali Çakır; “Birlik uhdesinde geçen yıldan itibaren mobil kısırlaştırma aracımızın vasıtasıyla sokak hayvanlarının kısırlaştırma çalışmalarını yürütüyoruz. Bu konuda bazı ilçelerimiz diğerlerinden daha ön tarafa çıktı. Bazı ilçelerimiz hala beklenen rakamların altında. Özellikle sokak hayvanlarının barınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanımızın da tüm belediyelere görev hatırlatması oldu. Diğer yandan da Belediye Kanunu’nda belediyelerimize verilmiş bir görev. Ben şahsen Kastamonu Valisi olarak, nasıl insanlara hizmet noktasında üzerimize bir vebal varsa, onların hastalığında, ihtiyaçlarında yetişmek görevimiz. Sizler şehrin eminlerisiniz. Zorda kalanların hesabından 1’inci derecede olmazsa da, 2’nci, 3’üncü dereceden sorumlu insanlarınız. Aynı derecede Kastamonu Valisi olarak bende sorumluyum. Bu insanlar açısından, bir de bunun hayvanlar açısından olan var. Tosya’daki Pati köye uğradım. Orada bir kadın arkadaşımız oradaki hayvanlara tek tek sahip çıkıyor. Şöyle baktım ve dedim ki; ‘Hey Allah’ım. Bizim yüzlerce, binlerce rekat namazımızın bize faydası var. Başka kimseye faydası yok.’ Tüm canlıların dili var. Bunların hepsi bir sınav. Kastamonu sokak hayvanları konusunda bir bilinç artışı var ama hala yeterli değil. Sahil ilçelerimizde içerideki ilçelerimize oranla çok daha sokak hayvanı görüyorum. Çok çirkin görüntüler. Bunun tamamen kontrolü mümkün değil, bununda farkındayız. Kısırlaştırma bu konuda en insani, en vicdani yaklaşımlardan bir tanesi. Hayvana da iyilik. Bu konuda hayvan koruma derneklerde bu konuda bizi teşvik ediyorlar. Her bütçeye uygun barınak yapabilirsiniz. Bu hizmeti ortaya koyabilirsiniz. Çok büyük sevap alırsınız. 2-3 defada kısırlaştırma hizmeti yaparsak da kontrol altına alırız. Şehrin emini olarak bizlere emanet olan hayvanlara da insani, vicdani ve devlet olarak da görevimizi yapmış oluruz. Bu konuda inşallah Avrupa Birliği projesi kapsamında ekipmanlarımızı tedarik ettikten sonraki ikinci önceliğimiz, çok büyük, ilin tamamına hitap edecek bir hayvan barınma merkezi oluşturmak. KASMİB olarak inşallah aynı Katı Atık Bertaraf Merkezi’miz gibi büyük bir hayvan barınma merkezini yapmayı öncelikli hedeflerimiz arasına koyacağız” dedi. 
“BAZI İLÇELERİMİZDE HALA HAREKET YOK”
Hayvanların kısırlaştırmalarıyla ilgili konuşan Vali Çakır; “Kısırlaştırmayla ilgili çalışmalarımız başladı. Talep eden ilçelerimizde başladık. Bazı ilçelerimizde hala hareket yok. O konuda takdirlerinize sunuyorum. Onun dışında projemizde bu sene tüm bu katı atık yönetimindeki çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz için ekipman desteğine ihtiyacımız var. Bununla ilgili toplantımızı yaptık, taleplerimizi aciliyetimizi ilettik. İnşallah ihale süreçleri hallolacak bu yıl içerisinde tamamı olmasa da ilk partilerin devri kalemleri en azından teslim altında olacak. Şuan bu projede bir sıkıntı yok. Bunlarla alakalı ekipmanlarımızın ilçelerimize dağılımları belli kriterler çerçevesinde belirlendi” dedi. 
“UYUM İÇERİSİNDE 2022-2023 DÖNEMİNDE İNŞALLAH AYNI ÇALIŞMALARI SÜRDÜRECEĞİZ”
Vali Çakır son olarak şunları dile getirdi;  “Afet sürecinde, encümen toplantılarımızı düzenli bir şekilde yapamadık. Arkadaşlarımızla uyum içerisinde çalıştık her birine ayrıca teşekkür ediyorum. Neticede zorlu bir süreç. Birçoğunuz çalışmaları takip ediyorsunuz biliyorsunuz ama gerçekten içerisinde çok farklı sıkıntılar var. İnsanla uğraşıyorsunuz, dışarıdan şikayet geliyor, araç gereçlerinizin arızası, kazası, personel değişikliği gibi. Bunları da tamamen öncelikli bir şekilde elimizden gelen üst seviyede bir çabayla yürütmeye çalışıyoruz. Bu konuda da Allah’a şükür çok büyük bir şikayet almıyoruz. Sizlerin de desteğiyle uyum içerisinde 2022-2023 döneminde inşallah aynı çalışmaları sürdüreceğiz. Bundan sonraki işinizi yürütmeniz daha da kolay olacak.” (CNGHaber.com)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER