Önce anlattılar, sonra gezdiler

Kastamonu Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünü anısına düzenlenen resim, şiir ve mektup yarışmasında ödül kazanan öğrenciler hafta sonu Çanakkale’yi gezdi.

Önce anlattılar, sonra gezdiler

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatı ile ilimizdeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında resim, şiir ve mektup yarışması düzenlenmişti. Kastamonu Belediyesi’nde Ramazan ayı öncesinde gerçekleştirilen ödül töreni ile öğrenciler çeşitli ödüllerin sahibi olurken Başkan Vidinlioğlu’ndan dereceye giren öğrenciler için sürpriz bir ödül daha gelmişti. Vidinlioğlu; “Oraları anlatmak yetmez. Gitmelisiniz, görmelisiniz. Orada yaşananları yerinde dinlemelisiniz” diyerek öğrencileri Çanakkale gezisi ile de ödüllendirmişti.

Öğrencilerin ödülü olan Çanakkale gezisi ise geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Öğrenciler Cuma günü Kastamonu Belediyesi ana hizmet binası önünden Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun da katıldığı tören ile uğurlanırken Çanakkale gezisinde yer alan öğrenciler ve aileleri gezi boyunca duygu dolu anlar yaşadılar. Yerel rehber eşliğinde Çanakkale’yi gezen öğrenciler ve veliler, zaman zaman anlatılanlar karşısında gözyaşlarına hakim olamadı.

“BU HAVAYI TENEFFÜS ETMEK İNSANI DERİNDEN ETKİLİYOR”

Gezide yer alan öğrencilerden Beyza Asiye Dikici, Çanakkale gezisi ile ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle aktardı: “Çanakkale’yi hep kitaplardan okuduk, öğretmenlerimizden dinledik. Yarışmaya girerken de bu bilgiler ışığında eserlerimizi ortaya koyduk. Belediye başkanımızın bizi buraya göndereceğini öğrendikten sonra büyük heyecan duyduk. Rehberimiz bize olayları yaşandığı yerde anlattı. Burada olmak bambaşka. Böyle bir ödül için emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“GERÇEKTEN ANLATILMIYOR ÇANAKKALE”

Beyza Asiye Dikici’nin velisi Muhammed Emrah Dikici ise; “Herkesin dilinde vardır ya, ‘Çanakkale anlatılmaz’ diye. Buraya bugün şartlarında dahi gelseniz buranın manevi ikliminde o duyguyu anlayabiliyorsunuz. Vatan uğruna verilen nice canlar, nice ayrılıklar, nice hüzünlü kavuşmalar… Bunların hepsini burada rehberimizden dinledik ve dinlerken yaşadık. Burası gerçekten bambaşka. Anlatacak söz yok, tek yapabildiğiniz akan gözyaşlarınızı silmeye çalışmak. Bu anlamlı geziyi düzenleyen, öğrencilerimize hediye eden Başkanımız Rahmi Galip Vidinlioğlu’na ve Kastamonu Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Özellikle çocuklarımız için unutulmayacak anılar birikti.”

Öğrencilerden Ömer Eymen Ünal, Abdullah Alsaidi, Gülin Ceylan da geziden duydukları memnuniyetlerini ayrıca ifade ederlerken öğrenci velileri de anlamlı gezi için emeği geçen herkese teşekkür ettiler. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER