Muhtarların ‘cenaze’ ısrarı

Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde Muhtar ve Halk Toplantısı gerçekleştirildi.

Muhtarların ‘cenaze’ ısrarı
banner72

Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz başkanlığındaki toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Öz, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, ilgili kurum amirleri ve muhtarlar katıldı. Toplantıda muhtarlar, sorumluluk bölgelerinde çözülmesini talep ettikleri sorunları dile getirdiler. Ayrıca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolasıyla katılımcılara kadına yönelik şiddet konusunda ve buna karşılık yapılan çalışmalar noktasından bilgilendirme sunumu yapıldı.

YILMAZ; “KADIN DIŞARIDAKİ HERHANGİ BİRİ DEĞİL”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz; “Kadın denilince dışarıdaki herhangi birisi değil. Kadın dediğimiz annemiz, ablamız, eşimiz, kız kardeşimiz, kızımız, arkadaşımız olarak düşünürsek daha yararlı sonuçlar alırız. Dünde ilimizdeki kadın muhtar arkadaşlarımız Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanımızla bir araya geldiler. Günün anlamına ilişkin bir farkındalık oluştu” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Öz ise kısa bir selamla konuşması gerçekleştirerek, Kadınlar Günü’nü kutladı. Ardından toplantının devamında muhtarlar sorumluluk bölgeleriyle ilgili taleplerini ilettiler.

YAPICIOĞLU; “KOVİD-19 BİR İŞ DEĞİL”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, geçtiğimiz toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt tarafından dile getirilen cenaze konusuna değinerek; “Geçen dönemki toplantıda İl Özel İdaresi’nden köylerimizdeki cenazelerin yıkanmasına ilişkin bir birim kurulmasını talep ettik. Fakat Özel İdare bana gönderdiği gerekçeli yazısında böyle bir hizmetin verilemeyeceğini dile getirmiş. Bu yazıya üzüldük. Biz pandemiden dolayı yaşanan sıkıntılara istinaden bu talepte bulunmuştuk. Bu sorunumuz devam etmektedir. Belediyemiz cenazelerimizi alarak merkezde yıkayıp, köylerimize geri bıraktılar. Onun için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu konuda birim kurulma talebimizi yineliyoruz. Çünkü Kovid-19 bir iş değil” ifadelerini kullandı.

PARÇAL; “YIKAMA YAPMAMIZ ÇOK MÜMKÜN DEĞİL”

İGM Başkanı Güray Parçal ise, Yapıcıoğlu’nun cenaze konusundaki taleplerine değinerek; “Biz bu konuda çalışma yaptık ama mevzuatımızda böyle bir görev yok. Biz bu konuda eleman alınması için Bakanlıktan izin alınması gerekiyor ve bu konuda eleman alımı için müsaade verilmiyor. Sağlık Bakanlığımızda 2 tane eski ambulans talep ettik. Onlar gelecek. Nakil konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Fakat yıkama konusunu yapmamız çok mümkün değil” diyerek bilgi verdi.

YILMAZ: “DÜNYA EKONOMİSİNİN ÜZERİNDE BİR ENFLASYON BASKISI VAR”

Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, muhtarlardan gelen talepler üzerine; “Elbette ihtiyaçlar çok. Kastamonu’da da yerleşim birimi çok. Sadece köyler olarak değil, bağlıları da çok. İklim olarak da çok yağış alan bir iliz. Bu da tabii hizmetleri yavaşlıyoruz. İnşallah sınırlı kaynaklarla, doğru planlamalarla güzel hizmetler sunmaya çalışır arkadaşlarımız” dedi.

KoronaVirüs hakkında da açıklamada bulunan Yılmaz; “Virüsün geçirdiği mutasyonlar oldu. Değişik varyantları oldu. En son gerçekleşen ve vakaların çok büyük bir oranını oluşturan son varyantta bulaştırma kuvvetli. Fakat farkı hafif geçiriliyor, hele aşılı olanlar daha çok hafif geçiriyor. Bazıları neredeyse fark etmiyorlar. Onun için olumlu bir gelişme. Bununla ilgili Sağlık Bakanımız açıkladı, İçişleri Bakanlığımız genelge yayınladı, bizde İl Hıfzıssıhha karalarımızı aldık. Gerekli duyurular yaptık. Açık alanlarda artık maskesiz durulabiliyor. Kapalı alanlarda ve kalabalık maskeli olmak tavsiye ediliyor. Yazın başlamasıyla bu virüsten kurtulmayı umut ediyorum. KASMİB bünyesinde araçlarımız var. Hatta seyyar ameliyat yapabilecek aracımızda var. Bozkurt’taki sel felaketinde de çok güzel çalışmalar yaptılar. Belediyemizin de projesi gerçekleştiğinde çok güzel çalışmalar yapılacak” dedi.

Son olarak ekonomik duruma değinen Yılmaz; “Bozkurt’taki sel felaketinde kaynaklarımızı orada kullanmak gerekti. Buradaki süreçte lastik değişimi çok ciddi külfet oldu. Ekonomik durumda herkesin malumu. Kendi arabamıza akaryakıt aldığımızda da öyle, Özel İdare iş makinesine aldığında da öyle. Peyder pey yükseliş söz konusu. Dünya ekonomisinin üzerinde bir enflasyon baskısı var. Bizde bunları ciddi şekilde ithal ediyoruz. Maalesef topraklarımızda ihtiyacımızı karşılayacak kadar, akaryakıt, petrol ürünleri bulamıyoruz ya da bulduklarımız ekonomik olmayabiliyor. İnşallah Rusya-Ukrayna krizi de çözülür ve ekonomik verilerde normale döner” diye konuştu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER