Muhtarlar bir kez daha taleplerini dile getirdi

Mahalle ve köy muhtarlarının katılımı ile Merkez İlçe Muhtar Toplantısı, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz başkanlığında, Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Muhtarlar bir kez daha taleplerini dile getirdi

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Muhtarı ve Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Metin Kuşçu, Sepetçioğlu Sokak’tan Esentepe Mahallesi’ne bağlanan mevkide bulunan dere ıslahının yapılmasını talep ederek, eksik olan sokak tabelalarının da tamamlanması gerektiğini vurguladı.

YAPICIOĞLU: “DEVLETİMİZ GECE GÜNDÜZ YANIMIZDA OLDU”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu (TMK) Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ise; “Yaşanan yağışlardan dolayı fazla olmasa da zararımız var. Devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyoruz. Gece gündüz bizim yanımızda oldunuz. Zararların giderilmesi noktasında devletimiz tüm gücüyle mücadelesini veriyor. Bundan dolayı teşekkür ediyoruz. Malumunuz Kovid-19 yine ayaklandı. Buna bağlı olarak yine tedbirlerin alınmaya başlandığını görüyoruz. İnşallah bu süreci de hafif atlatırız” dedi.

'Muhtarlar Gelişiyor, Kastamonu Değişiyor' Projesine herkesi davet eden Yapıcıoğlu; “Kastamonu Muhtarlar Derneği ve İçişleri Bakanlığımızın ortaklaşa yürüteceği 'muhtarlar Gelişiyor, Kastamonu Değişiyor' Projemizin Salı günü Vedat Tek Kültür merkezinde açılışını gerçekleştireceğiz. Açılış esnasında, projenin tanıtımı, 1 yıllık etkinlikte nelerin olduğunu, 'Kastamonu dünü, bugünü, yarını' adı altında sempozyumlar düzenlenecek. Kastamonu'ya hayırlı uğurlu olsun. Amacımız burada Kastamonu'ya ne kazandırabiliriz. Türkiye de muhtarlığın ilk kurulduğu il olması sebebiyle yine burada ilklerin müzesini kazandırdık muhtarlık adına bununda genişletilmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Muhtarların toplantıda dile getirdikleri sıkıntılara da değinen Yapıcıoğlu; “Sinyalizasyon ile oluşan sıkıntılar her bölgede yaşanmaktadır. Onun dışında çay ve dere yataklarındaki çalışmaların da Özel İdare ve bütün kurumlarımızda yardımları ile biran önce çözüleceğine inanıyoruz. Talebimiz ve önerimiz dere ve çay yataklarındaki sıkıntının biran önce kaldırılarak, ıslah çalışmalarının biran önce başlatılması ve dere kenarlarındaki ağaçların önümüzdeki günlerde ya da yıllarda yaşanacak yağışlarda tekrar tahribata yol açmaması, can kaybı yaşatmamasıdır" ifadelerini kullandı. 

KARABACAKOĞLU: “KARAÇOMAK DERESİ’NİN ISLAHI ACİLEN YAPILMALI”

Budamış Mahallesi Muhtarı Hüseyin Karabacakoğlu, 27 Haziran’da yaşanan afetten dolayı geçmiş olsun dileklerini ileterek; “Bununla ilgili bizim sorunumuz Karaçomak Deresi. Son yaşanan afetten dolayı 100-150 metre genişleme yaşandı. Karaçomak Deresi’nin ıslahı için ilgili kurumlara müracaat ettik. Bu konunun hızlandırılmasını talep ediyoruz. Gerçekten Kastamonu büyük bir tehdit altında. Karaçomak Deresi’nin ıslahının acilen yapılmasını istiyoruz” dedi.

YILMAZ: “SALGINLA İLGİ EKİM’DEN SONRA RİSKLİ BİR DURUM OLABİLİR”

Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, koronavirüse karşı muhtarlardan destek beklediklerini vurgulayarak; “Basından takip ediyorsunuzdur. Tedbirlere bireysel olarak dikkat edilmesi gerekiyor. Mümkün oldukça kendi sağlığımız için mesafeyi korumamız lazım. 50 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan şahıslar ağırlıklı olmak üzere hatırlatma dozlarının olması tavsiye ediliyor. Bu şu demek; son aşının üzerinden 6 ay geçmiş olan kişilere aşı yapılıyor. Eski günlere dönmek istemiyoruz. Özellikle aşı çok güçlü bir tedbir. Aşılamada yüzde 100’e ulaşamadık. İnsanlara zorla aşı yaptıramıyorsun. Aşılamada en az 2 aşı olanlarda oranımız yüzde 84-85 civarında. Elimizde aşılmalarımız var. Aşı günü gelenlerin aşı olması gerekiyor. Şu anda 2 bin 200 insan aktif kovid-19 hastası. Bunun yaklaşık 70 tanesi hastanede tedavi görüyor. Diğerleri evlerinde tedavi görüyorlar. Özellikle çok süratli bir şekilde ilerliyor. Buradaki sıkıntı şu; bu sefer 2 alt varyant birden var. Şimdi BA-4 ve BA-5 varyantları var. Dolayısıyla yoğun bir şekilde bulaşıyor. Hava şartlarının iyi olması bir avantaj ama Ekim’den, Kasım’dan sonra daha riskli bir durum olabilir. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi muhtarlarımızın bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu. (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER