‘Muhalefeti ahlaklı yapın’

AK Parti, CHP ve İYİ Parti il başkanlarının ardından MHP İl Başkanı Emin Çınar da, bugün satışa çıkacak Kuzeykent’teki arsa hakkında açıklamalarda bulundu.

‘Muhalefeti ahlaklı yapın’
banner72

MHP il binasında Merkez İlçe Başkanı Ayhan Özmen ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ilk olarak KastaMall AVM'nin bulunduğu alanın 2015 yılında 4 bin TL muhammen bedelle ihaleye çıktığını hatırlatan İl Başkanı Emin Çınar; “İhaleyi 5 milyon 410 bin TL ile KastaMall almıştır. 20 Haziran 2017 tarihinde yapı ruhsatı düzenlenmiştir. 12 bin 667 metrekare inşaat alanına sahip otel binası, 37 bin 432metrekare alana sahip AVM, 27 bin 440 metrekare alana sahip rezidans binası toplamda; 77 bin 539 metrekare inşaat alanı bulunmaktadır. Ayrıca emsal dışı alan olarak 13 bin 894 metrekare kapalı otopark, 18 bin 707 metrekare kat holleri, yangın ve normal asansör boşlukları, 4 bin 72 metrekare balkonlar ve diğer alanlarla birlikte toplamda 46 bin 167 metrekare alan vardır. Bina bitirilip iskân başvurusu yapıldığında, belediyemiz gerekli incelemeleri yapmış, eksikleri tespit etmiş bu eksikliklerin giderilmesini firmadan istemiştir. 3 ay sonra eksikliklerin giderildiği görülmüş ve 11 Ağustos 2021 tarihinde yapı kullanım izin belgesi verilmiştir. Ayrıca firmaya inşaat zamanında tamamlanmadığı için sözleşme gereği yüzde 25+ gecikme faizleri ilave edilerek idari para cezası uygulanmıştır” diye konuştu.

“MECLİS ÜYELERİNE SAYGISIZLIK YAPILMIŞTIR”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin'in, Kastamonu Belediye Meclisi'nde yaşanan tartışmalar hakkında yaptığı açıklamaya da değinen Çınar; “Erbilgin, arkadaşlarımıza siyasi nezaket ve beşeri üsluptan yoksun olduklarını ifade ederek bunun bir edep sorunu olduğunu dile getirmiştir. Canlı yayın izlenirse konunun gündem dışına taşındığı için sözlü müdahale yapıldığı görülecektir. Asıl konu gündem dışına taşınarak oradaki mevcut meclis üyelerine saygısızlık yapılmıştır. Kaldı ki Erbilgin, bizlere edep dersi verecek en son kişidir. Sorarım sizlere; kendinizden yaşça büyük olan ve samimiyetiniz olan birine ‘abla’ demek ne zamandan beri nezaketsizlik sayılmaktadır?” diye konuştu.

“SALDIRIDAN SONRA TABİ Kİ BELEDİYEMİZİN YANINDA OLACAĞIZ”

CHP’li Erbilgin’in Belediye Meclisi’nin siyaset yapma yeri olduğuna dair sözlerine dikkat çeken Emin Çınar; “Bize göre siyaset seçim zamanı yapılır. Yetki aldıktan sonra seçim vaatlerinizi ve hizmetlerinizi yerine getirmek için çalışırsınız. Zaten yaptığınız hizmetlerin karşılığı siyasetinize artı değer olarak gelecektir. Yine Erbilgin, belediyemizde yaşanan silahlı saldırı sonrası belediye başkanımızın yanında bulunmamızdan duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir. Böylesi çirkin bir saldırı sonrası yapılan basın açıklamasında tüm teşkilatlarımızla tabi ki belediye başkanımızın, başkan yardımcılarımızın ve müdürlerimizin yanında bulunacağız. Çünkü bizler sevincimizi de, üzüntümüzü de beraberce paylaşan bir camia ve siyasi hareketiz” dedi.

“BABAŞ DÖNEMİNDE SATILAN ARSA 100 BİN METREKARENİN ÜZERİNDE”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin'in konuları çarpıttığını kaydeden Çınar; “6 ay kadar önce yapılan meclis toplantısında belediyemiz, Kuzeykent Mahallesinde bulunan 937 ada 371 parseldeki arsa için encümene buranın satışı, kiralanması ve kat karşılığı verilebilmesi için yetki istemiş, toplantıda bulunan tüm meclis üyeleri tarafından (AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti) oybirliği ile yetki verilmiştir. Şimdi Erbilgin, kendince tekrar gündem oluşturup rol üstlenmeye kalkmış, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek kafaları karıştırma gayreti içine girmiştir. Kendi meclis üyelerinin kararına bile saygısı yoktur. Devekuşu misali kafasını toprağa gömünce bütün bedenini gizlediğini zannetmektedir. Bu alan 1996 yılında Alparslan Türkeş Botanik Parkı olarak karar alınmış, 2006 yılında sosyal ve kültürel alana çevrilmiş, 2009 yılında 1.80 emsal ile konut alanı yapılmış, 2015 yılında ise 2.40 emsal ile kültür-ticaret alanı olmuş son olarak da 2017 yılında 3 emsal ile ticaret ve konut alanı yapılmıştır. Sayın Galip Vidinlioğlu başkanlığı döneminde burayla alakalı hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Her belediye kendisine ait dükkân, arsa vb. varlıklarını zaman zaman satışa sunar, yine bu satışlardan elde ettiği gelirleri de belediye adına hizmet alanlarında kullanır. Erbilgin'in bizleri satan, talan eden bir belediye olarak ifade etmesi mesnetsiz ve çirkin bir iftiradır. 3 yıllık hizmet dönemimiz içerisinde satışını yaptığımız arsa toplamı 15 bin metrekaredir. Bunların birçoğu atık parsel ve düşük metrekareli arsalardır. Oysaki bir önceki dönem Belediye Başkanı Tahsin Babaş döneminde satılan arsa toplamı 100 bin metrekarenin üzerindedir. Ne manidardır ki o gün de il başkanlığı görevinde bulunan Hikmet Erbilgin bu satışlarla alakalı eleştiri ve endişelerini kamuoyu gündemi ile yeterince paylaşmamıştır” dedi.

“SATIŞA ÇIKMADAN ÖNCE, SÖZKONUSU ARSADAN HABERLERİ BİLE YOKTU”

3 yıllık Galip Vidinlioğlu döneminde satışa çıkan en büyük alanın Kuzeykent’teki söz konusu arsa olduğunu söyleyen Emin Çınar, şöyle devam etti; “Buradan elde edilecek gelir de belediyemiz tarafından Kastamonu halkına hizmet için kullanılacaktır. Oysa ki Erbilgin burası ile alakalı satışı kamu nezdinde çok daha önemli kılabilmek için buranın Kuzeykent’teki 'son yeşil alan' olduğunu iddia etmiştir. Böylelikle de hemşerilerimizin kafasını bulandırıp bir soru işareti oluşturma gayretine düşmüştür. Merak ediyorum, satış kararı alınmasaydı Erbilgin'in böyle bir arsanın varlığından haberi var mıydı? Kaldı ki bizim belediyemiz Kuzeykent’te spor alanları, park alanları, gezinti ve dinlenme alanlarının yer aldığı, yeşilliklerle donatılmış, modern 240 bin metrekarelik bir şehir parkı projesini yapmış olduğu protokolle hayata geçirmiş ve hızla yapım çalışmaları devam etmektedir. Burası satışa sunulan yerin 15 katı daha büyük bir alandır. Mesele para elde etmek olsaydı bu alan parsellenerek çok daha fazla paralar elde edilebilirdi. 26 Nisan 2022 Salı günü ihalesi yapılacak olan 937 ada 371 nolu parselin satışı öncesi Erbilgin tarafından yapılan açıklama planlı bir provokasyon. Buraya teklif verecek firmalara aba altından sopa göstermektir. İştirakçi firmaların kafasını bulandırıp, rekabetçi firma sayısını azaltıp, belediyemizin kasasına daha az gelir girmesini sağlamaktır ama inşallah bu zihniyet maksadına ulaşamayacaktır.”

“CHP’Lİ BELEDİYELERDEKİ REZİLLİK VE KEPAZELİKLER GÜNLERCE HABER OLDU”

CHP İl Başkanı Erbilgin'in kamuoyuna şirin gözükebilmek için değişik konuları gündeme getirdiğini öne süren Çınar; “Erbilgin'e tavsiyem; muhalefeti ahlaklı, dürüst, çamur at izi kalsın mantığından uzak bir şekilde yapmasıdır. Yine Erbilgin belediyeciliğimizde temizlik hizmetlerinde kış mücadelesinde su vb. arızalarda sınıfta kaldığımızdan bahsetmektedir, şunu iyi bilmelidir ki bu sene uzun bir kış mevsimi ve yoğun kar yağışı olmasına rağmen belediye ekiplerimiz gece-gündüz demeden mesai yapmış, caddeler, yürüyüş yolları, mahalle ve sokaklarımız hızla temizlenmiş, tuzlama ve solüsyon çalışmaları yoğun bir şekilde yapılmış, tüm personellerimiz cansiperane bir çalışma ortaya koymuştur. Eskiyen su şebekesinde zaman zaman yaşanan arızalarına ekiplerimiz anında müdahale ederek mağduriyetleri ve arızaları en kısa sürede gidermişlerdir. Bu dönemde sahip olduğunuz Cide Belediyesinde bir su motoru arızasının bile 15-20 günde giderilemediği ve orada yaşayan vatandaşlarımızın bundan dolayı mağduriyetler yaşadığını biz çok iyi biliyoruz. Daday ve Araç belediyelerinde kışın yaşanan mağduriyetler hemşerilerimizin hafızasındadır. Yine İstanbul'da kısa süreli yağan karda büyük şehir belediyesinin beceriksizliğinden kaynaklanan rezillik ve kepazelikler ulusal basında günlerce tartışılan haber olmuştur. Bizler sizin gibi çalışmalarımızı engelleme amacında olan, karalama kampanyaları ile gündem oluşturmaya çalışan siyaset ve zihniyetleri yok sayarak çalışmalarımızı samimi, cefakâr ve her şeyin farkında olan Kastamonulu hemşerilerimizin destekleri ile devam ettireceğiz” dedi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER