Muhalefet yurt ve trafik dedi, ikisi de reddedildi

Kastamonu Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun başkanlığında gerçekleştirildi.

Muhalefet yurt ve trafik dedi, ikisi de reddedildi
banner72

Toplantıya, Başkan Vidinlioğlu'nun 'şeyh-mürid' hatırlatmasıyla yaptığı uyarı damgasını vururken; İYİ Parti, şehirdeki trafik sorunu hakkında, CHP ise 'Karakış Fonu' talebiyle önergesini meclise sundu.

Toplantıda üç müdürlüğe ek bütçe verilmesi oy çokluğuyla kabul edilirken, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde üç farklı parselin satış ihalesinin hazırlanabilmesi için Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'ne yetki verildi. Başkan Vidinlioğlu, ayrıca Kuzeykent Mahallesi'nde atıl vaziyette duran TÜRGEV binasının da bir aksilik olmaması durumunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRGEV arasında imzalanacak protokol kapsamında tamamlanacağını duyurdu.

İhale süreleri sona erecek olan Şehirlerarası Otobüs Terminali'ndeki 29 ve 43 numaralı ilçe yazıhaneleri ve 22 numaralı il yazıhanesi ile İsmailbey Mahallesi Kışla Parkı'nda bulunan kafe restoranın ihalelerinin gerçekleştirilebilmesi için Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'ne yetki oy birliğiyle verildi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde Belediyeye ait olan 1429 ada 13 parsel, 1834 ada 14 parsel, 1251 ada 5 parselin satış ihalelerinin hazırlanabilmesi için de Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'ne yetki verildi.

BELEDİYELER BİRLİĞİ'NDEN ÖDÜL

Öte yandan; Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen 'Genç Dostu Şehirler Fikir, Proje ve Uygulama Yarışması' kapsamında ödül almaya hak kazanan Kastamonu Belediyesi'nde işlemlerin tamamlanması ve ödülün verilebilmesi için TBB ile işbirliği protokolü imzalanabilmesi için yetki verildi.

ÜÇ MÜDÜRLÜĞE EK BÜTÇE

Belediyeye bağlı Özel Kalem Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün ödenek ihtiyacı olduğunun tespit edilmesinden dolayı, diğer müdürlüklerin 2021 yılında kullanamayacakları ödeneklerden, ihtiyacı olan müdürlükleri aktarılmasına karar verildi.

İYİ PARTİ'DEN TRAFİK SIKINTISINA DİKKAT, BAŞKANDAN BİLGİLENDİRME TALİMATI

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tingiroğlu ise; Meclise verdiği yazılı önergede Kastamonu'nun kişi başına düşen otomobil sayısında Türkiye'de ikinci sırada olduğunu belirterek, şehirde son dönemde artan trafik sorununa dikkat çekti. Tingiroğlu, verdiği önergede Cumhuriyet Meydanı-İl Emniyet Müdürlüğü, Süt Fabrikası gidiş-geliş istikameti, Cezaevi mevkii ve Kışla Parkı ile Cevizlik Parkı arasında kalan kısımlarda akıllı sinyalizasyon kullanılmasını önerdi.

Mehmet Tingiroğlu'nun önergesi üzerine konuşan Başkan Vidinlioğlu da; “Geçen sene İSPARK'a bir çalışma yaptırdım. Sadece akıllı sinyalizasyonlara ilgili değil, kavşakların yeri, trafik lambalarının arasındaki mesafeyle, yaya geçitleriyle ve alternatif başka ne yapabiliriz diye düşündük. Hem önerge sahibi Mehmet Tingiroğlu beye, hem de meclisin bu konuda genel bir bilgilenmesi amacıyla Ulaştırma Müdürlüğümüz, meclis üyelerimizin tamamıyla bu çalışmayla ilgili bir bilgi versin” dedi. Tingiroğlu'nun önergesi, oy çokluğuyla reddedildi.

CHP’DEN ‘KARAKIŞ FONU’ TALEBİ, VİDİNLİOĞLU'DAN 'SOSYAL MARKET' HATIRLATMASI

CHP Belediye Meclis Üyesi Özgür Ergülenoğlu ise, CHP’li büyükşehir belediyelerinin yaptıkları sosyal yardımlara atıfta bulunarak, Kastamonu Belediyesi'nde de belli bir bütçenin ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere 'Karakış Fonu' olarak belirlenmesi için talepte bulundu.

Ergülenoğlu'nun talebi üzerine konuşan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu; “Bizim zaten yıllardır Sosyal Market üzerinden yaptığımız çok ciddi yardımlar var. Bunun da zaten bir komisyonu var. Gerekli bütün çalışmalar yapılıyor ama bu konuda destek olmak isteyen belediye meclis üyelerimiz var ise illaki Sosyal Market’te onların verecekleri her türlü katkıya hazırız. Bu anlamda yardımda bulunmak isteyen her arkadaşımızın da desteğini, katkısını biz de almaya hazırız. Kendilerine teşekkür ederiz” diye konuştu. Ergülenoğlu'nun önergesi de, oy çokluğuyla reddedildi.

DR. METİN BAŞ ANILDI

Başkan Vidinlioğlu, geçtiğimiz gün koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden Doktor Metin Baş’ı da şu ifadelerle andı; “Dün itibariyle bir meslek büyüğümü kaybettim. Sevgili Metin Baş'ı koronaya şehit verdik. Onun, ‘sevgili Galip’ deyişini unutmayacağım. Yıllarca beraber çalıştık, ne kimseyi üzdüğünü, ne kimseyi kırdığını görmedim. Benim hakkım varsa helali hoş olsun. Asıl, onun bizde hakkı çoktur.”

“TKB BÖLGE TOPLANTISINA CİDDE BİR HEYET GELECEK”

Bugün Kastamonu'nun ev sahipliği yapacağı Tarihi Kentler Birliği (TKB) Bölge Toplantısı hakkında da konuşan Vidinlioğlu; “5-6 defa niyetlenildi ama bir türlü pandemiden dolayı yapamadığımız Tarihi Kentler Birliği bölge toplantısını Cuma günü yapacağız. Akşam bir açılış konuşmaları olacak. Cumartesi günü de Kastamonu'yla ilgili konular konuşulacak ve kent gezisi yapılacak. Belediye başkanlarımız ve kaymakamlarımız da davetli. Ciddi bir heyet gelecek. Kastamonu'ya çok büyük bir katkısı olacağını düşündüğüm bir toplantı olacak. Kastamonu'da konakların restorasyonunu başlatan eski Valimiz Enis Yeter beyi de davet ettim. İnşallah, o da iştirak edecek. İnşallah, Kastamonu için verimli bir toplantı olur” ifadelerine yer verdi.

Atık Su Arıtma Tesisi'yle ilgili de değerlendirme yapan Vidinlioğlu; “Genel Merkezimizden gelen bir heyetimiz vardı. Atık su arıtma tesisimizde yüzde 90'ı geçtik. Çok ciddi yol alındı. İnşallah, Mart ayı gibi en geç Nisan başı gibi teslim edilmiş olacak. Ama bu ay, deneme çalışmaları başlıyor” dedi.

“TÜRGEV PROTOKOLÜNE BELEDİYE DE DAHİL OLACAK”

CHP Belediye Meclis Üyesi Özgür Ergülenoğlu'nun Kuzeykent Mahallesi'nde atıl bir vaziyette bekleyen TÜRGEV yurdunun son durumuyla alakalı parti olarak ilettikleri talebi hatırlatması üzerine konuşan Vidinlioğlu; “Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRGEV arasında bir protokol söz konusu. Protokole biz de dahil olmak üzereyiz. Önce onların anlaşması önemli. Bu konuda hemen hemen sona gelindi. Yaklaşık 6 aydır emek verdiğimiz bir şeydi. Eğer aksi bir durum olursa, sizinle ilgili her türlü tasarrufa biz de elbette sıcak bakarız. Sonuçta bir yurt binası, topluma kazandırılsın. Ama zannediyorum sona gelindi, önceki gün görüştüm, çok küçük bir pürüz kalmıştı. Muhtemelen bitecek ve oradaki bina tamamlanacak. Yine de hassasiyetiniz için teşekkür ederim” dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER