'Mücbir sebep hali yaralarımızı sarmaya yardımcı olacak'

11 Ağustos tarihinde Kastamonu ili Abana, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Devrekani, İnebolu, Küre, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçelerinde yaşanan aşırı yağışlara bağlı sel felaketi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı Mücbir Sebep Hali İlanını yayımladı

'Mücbir sebep hali yaralarımızı sarmaya yardımcı olacak'

11 Ağustos tarihinde Kastamonu ili Abana, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Devrekani, İnebolu, Küre, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçelerinde yaşanan aşırı yağışlara bağlı sel felaketi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı Mücbir Sebep Hali İlanını yayımladı. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Özdemir ilan edilen Mücbir Sebep Hali kapsamında bir basın açıklaması yayınladı. Bu kapsamda, söz konusu yerlerde sel tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından, 11 Ağustos ile 31 Aralık tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğunun kabul edildiğini açıkladı.

HER TÜRLÜ VERGİ, CEZA VE GECİKME FAİZİNİN ÖDEME SÜRESİ UZATILDI

SMMMO Başkanı Özdemir, mücbir sebep hali süresince,verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme sürelerinin, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin,sel tarihinden önce tahakkuk etmiş, ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresinin, sel tarihinden önce ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep halinin başladığı tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresinin uzatıldığını açıkladı. Buna göre, mücbir sebep halinin geçerli olduğu dönemde verilmesi gereken beyanname ve bildirimler 17 Ocak 2022 Pazartesi günü sonuna kadar verilebilecek, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler ile yukarıda ifade edilen diğer vergi, ceza ve gecikme faizleri 31 Aralık 2021 Pazartesi günü sonuna kadar ödenebilecek. Bununla birlikte söz konusu yerlerde bulunan mükellefler tarafından, mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2021 yılı 2’nci ve 3’üncü geçici vergi beyannameleri verilmeyecek. Ayrıca bu yerlerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları 15 Şubat 2022 Salı günü sonuna kadar başvuru yapmaları ve gerekli şartları da taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 aya kadar taksitlendirilecek.

ÖZDEMİR; “İNSANLIK OLARAK BU AFETTEN ALACAĞIMIZ DERSLER OLDUKÇA ÖNEMLİDİR”

SMMMO Başkanı Yaşar Özdemir son olarak şunları kaydetti; “Başta Bozkurt ilçemizi ve ilan da yayımlanan diğer ilçelerimizi etkileyen sel felaketinden dolayı acımız büyüktür. Devletimiz, Kızılay, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Vatandaşlarımız, Gönüllülerimiz, başta olmak üzere tüm gücümüzle yaraları sarmaya devam ediyoruz. Yayımlanan mücbir sebep hali bir nebze yaralarımızı sarmaya yardımcı olacaktır. Tabi ki yitirdiğimiz canlar geri gelmeyecek acıları yüreğimizde kalmaya devam edecektir. Allahtan hepsine rahmet diliyoruz. Acılı ailelerine başsağlığı diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Rabbim bu acıları bizlere bir daha yaşatmasın. İnsanlık olarak bu afetten alacağımız dersler oldukça önemlidir. İlk günden itibaren desteklerini esirgemen herkese sonsuz şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz. Meslektaşlarımızın ve vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğimizi ve tüm gücümüzle her türlü yardımı yaptığımızı ve yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha bildirmek isteriz.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER