Lezzet turu başlıyor

Lezzet turu başlıyor
banner72

GASTRONOMİ TURİZMİ ODAKLI SEYAHAT ACENTELERİNİN TEMSİLCİLERİ 3 GÜN BOYUNCA KASTAMONU’DA
Lezzet turu başlıyor
Türkiye Seyahat Acenteları Birliği’ne (TÜRSAB) bağlı gastronomi turizmi odaklı seyahat acenteleri bugün Kastamonu’ya geliyor. Bugün İzbeli Çiftliği’nde yapılan kahvaltının ardından, Uğurlu Konakları’nda Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla Şef Ali Davut ve Şef Hüdaverdi Akgün eşliğinde Türk Mutfağı Haftası Mutfak Şov gösterisi yapılacak. Ardından Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü Uygulama Mutfağı ve Parlayan Yıldız Restoranında Yöresel Ürünler Ürün Geliştirme Atölye Çalışması İzleme ve Tadım Etkinliği gerçekleştirilecek. Saat 19.00’da Penbe Han’da Kastamonu’nun yöresel lezzetlerinden biri olan Tirit yapımı gösterimi olacak. Ardından Uğurlu Konakları’nda Yöresel Tatlar Tadım Slow Food Kastamonu üyeleri ile buluşma yapılacak. 
YARIN SABAH MERKEZ VE TAŞKÖPRÜ, ÖĞLEDEN SONRA DADAY…
Yarın sabah Yakupağa Külliyesi’nde Kastamonu’nun yöresel lezzetlerinden çekme helva yapımı gösterimi, pastırma üreticilerinde Kastamonu Pastırması kesimi, Münire Sultan Medresesi’nde siyez buğdayı ve Kastamonu Simidi gösterimi yapılacak. 11.00’de Taşköprü ilçesine geçilerek, yöresel ürünlerimizden biri olan kuyu kebabının kuyudan çıkartma gösterisi yapılacak. Yöresel ikramlar ile tadım yapımının ardından, dünyaca ünlü Taşköprü Sarımsağı tarlası ziyaret edilecek. Saat 15.00’te Daday ilçesine geçilerek Daday At ve Doğal Yaşam Çiftlikleri Bölgesi’nde turşu kurma etkinliği yapılacak. Akabinde at biniciliği ve ATV safarisi gerçekleştirilecek. Saat 18.30’da ise yöresel lezzetlerimizden biri olan Daday Etli Ekmek yapımı ve tadımı yapılacak. 
PERŞEMBE AZDAVAY VE PINARBAŞI LEZZETLERİ…
26 Mayıs Perşembe günü ise Azdavay ilçesine hareket edilecek. Azdavay Cam Teras’ın ardından Azdavay Atlı Turizm Merkezi’nde Ispıt, mantar ve yumurtalı fasulye yenilecek. Saat 14.00’te Pınarbaşı ilçesine hareket edilerek Horma Kanyonu’nda yürüyüş yapılacak. Ilıca Şelalesi de ziyaret edilerek akabinde Kanyon Park’ta Kara Çorba ve Banduma ikramı yapılacak. Saat 16.30 itibariyle TÜRSAB’a bağlı Gastronomi Turizmi odaklı seyahat acenteleri Kastamonu’da ayrılarak İstanbul’a dönecek. (Bülten)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER