‘Kuzugöbeği’nin kilosu 300 liradan satılıyor

Ormanlık alanda toplanan kuzugöbeği mantarının kilogramı yaklaşık 300 liraya satılıyor.

‘Kuzugöbeği’nin kilosu 300 liradan satılıyor
banner72

Hanönü ilçesinde, ormanlık alanda yetişen kuzugöbeği mantarı, köylerde yaşayan vatandaşların yüzünü güldürdü. Ormanlık alanlarda doğal olarak yetişen ve kilosu yaklaşık 300 liradan satılan kuzugöbeği mantarı, baharın gelmesi ile birlikte toplanmaya başlandı. Sabahın erken saatlerinde uyanarak ormanlık alanda toplanan mantarların kilogramı semt pazarlarında ve marketlerde 300-400 TL'den satılıyor. 

“AİLE BÜTÇEMİZE KATKI SAĞLIYOR”

Mantar toplayan Erhan Türkmen, yağmurlarla birlikte mantarların arttığını belirterek, "Meralarda ve özellikle ormanlık alanda çıkan kuzugöbeği mantarını toplayıp satarak aile bütçemize katkı sağlıyoruz" dedi.

“BU MANTARI BULMAK İÇİN GÜNDE 15-20 KİLOMETRE YOL YÜRÜYORUM”

Bölükyazı Köyünden Mustafa Çorbacı ise kuzugöbeği mantarının köylüler için gelir kaynağı olduğunu vurgulayarak, "Kuzugöbeği mantarının şimdi tam mevsimi, vatandaşlar topladıkları bu mantarlarla aile ekonomilerine büyük katkı sağlıyor. Sarıçam ormanlarında Nisan ayında başlayıp Haziran ayı sonuna kadar kuzugöbeğini bol miktarda bulmak mümkün. Mantarın fiyatını duyanlar toplamaya çıkıyor. Köylü için gelir kaynağı oldu. Günlük bin 3 bin lira arasında kazandığım zamanlar oluyor. Kuzugöbeği çok nadir bulunan bir mantar. Bu mantarı bulmak için günde 15-20 kilometre yol yürüyorum" diye konuştu. (iha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER