KUZKA’DAN BÖLGEYE 82 MiLYON TL KAYNAK

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 100. Yönetim Kurulu Toplantısı, Sinop Valisi Hasan İpek başkanlığında Ilgaz’da gerçekleştirildi.

KUZKA’DAN BÖLGEYE  82 MiLYON TL KAYNAK
banner72

 

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 100. Yönetim Kurulu Toplantısı, Sinop Valisi Hasan İpek başkanlığında Ilgaz’da gerçekleştirildi.
Sinop Valisi ve KUZKA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan İpek başkanlığında gerçekleştirilen 100. Yönetim Kurulu Toplantısına Çankırı Valisi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mesut Köse, Yönetim Kurulu Üyeleri Kastamonu Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Kastamonu İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kayıkçı, Çankırı İl Genel Meclis Başkanı Ruhi Şeker, Sinop İl Genel Meclis Başkanı Şükrü Gündoğdu ve KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç ile ilgili uzman personel katıldı.

HİBE DESTEKLERİ, BÖLGEDE İSTİHDAM VE YENİ ÜRÜN GELİŞTİRİLMESİNİ SAĞLADI

Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Hasan İpek, 100. Yönetim Kurulu sonunda Ajansın gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgiler paylaştı. KUZKA’nın 2010 yılından beri Bölge’de Kastamonu, Çankırı ve Sinop’un kalkınmasına yönelik faaliyetlerini sürdürdüğünü anımsatan Vali İpek, mali destek, doğrudan faaliyet desteği, güdümlü proje desteği programları kapsamında, kamu ve özel sektör projelerine sağladığı hibe destekleri ile bölgeye 82,1 milyon TL kaynak aktarıldığını söyledi. Vali İpek, hibe destekleri ile toplam 234 projenin desteklendiğini vurgulayarak, destekler sonucunda 1.722 yeni istihdam oluşturulduğunu, 281 de yeni ürün geliştirildiğini kaydetti.    

FİZİBİLİTE VE ANALİZLER SEKTÖRÜN HİZMETİNDE 

KUZKA’nın potansiyel sektörlere yatırımcı çekmek ve sektörel gelişmelere öncülük etmek amacıyla hazırladığı araştırma, rapor, analiz ve fizibilite çalışmaları hakkında da bilgiler paylaşan Vali İpek, Ajansın bu amaçla Kastamonu, Çankırı ve Sinop’ta 9 Yatırım Ön Fizibilite, 3 İhracat Raporu, Sanayi Analizi ve Teşvik Sistemi Değerlendirme Raporu, Batı Karadeniz Eylem Planı ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejileri’nin sektör temsilcilerinin kullanımına sunulduğunu vurguladı.
Ajansın AB fonlarının bölgeye kazandırılması için 10 Milyon Euro bütçeli BROP Projesi’nde son aşamaya gelindiğini de kaydeden Vali İpek, eğitim destekleri kapsamında ise Ajansın Bölgede 6.200 kişiye “Dış Ticaret, E-Ticaret, Uygulamalı Girişimcilik, Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimleri ile Proje Döngüsü Eğitimleri” düzenlediğini bu amaçla 42 eğitim projesine 400 bin TL destek sağlandığını kaydetti.
KUZKA Yönetim Kurulu Toplantısı, Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç’in ajans çalışmaları hakkında Yönetim Kurulu Üyelerine yaptığı bilgilendirme sunumunun ardından, gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanması ile sona erdi. 
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2017, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER