Kutlu: Pandemi sürecini başarıyla geride bıraktık

Kutlu: Pandemi sürecini başarıyla geride bıraktık
banner72

“KOVİD KAHRAMANLARI” 2 YIL ARADAN SONRA PİKNİKTE BİR ARAYA GELDİ

Kutlu: Pandemi sürecini başarıyla geride bıraktık

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) görev yapan hemşireler ve aileleri için Hemrişeler Günü nedeniyle hastane yönetimi tarafından piknik etkinliği düzenlendi.

Açık Maslak Güvenpart Mesire Alanında düzenlenen pikniğe Vali Avni Çakır ile eşi Bahar Çakır, İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksek Kutlu, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül ile başhekim yardımcıları, idare personel, hemşireler ve aileleri katıldı.

ÇAKIR: “İNSANLARIN GİTMEYE KORKTUĞU HASTANELERE KOŞARAK GİTTİNİZ”

Piknikte sağlıkçılara hitaben yaptığı konuşmada, pandemi sürecinde pik yaptığı dönemde günde 600’lü hastaların görüldüğü günlerden şu anda 2-3 hastanın görüldüğü günlere döndüklerini söyleyen Vali Avni Çakır, “Sağlıkçıların yoğun çalışmasını, mesleğe olan aşklarını pandemi ile ifade etmek biraz eksik kalır ama pandemi gerçekten de bu konuda herkesin hayatında yaşamış olduğu, sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu en büyük tecrübedir. Yaşananlara baktığımızda bir korku filmi gibi, hani bazı fotoğraflar vardır öncesi ve sonrası. Bundan iki sene önce bırakın böyle bir araya gelmeyi sokağa çıkmaya bile korkuyorduk. Zaten insanların da bir araya gelmelerini kısıtlıyorduk. Ama çok şükür ki o günlerden bu günlere geldik. Biz pandeminin pik yaptığı dönemde vakalarda 600’lü rakamları gördük ama bugün çok şükür ki 2-3 rakamları görüyoruz. Artık pandeminin en azından şu anda Kastamonu'nun ve ülkemizin gündeminden çıktığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. En azından psikolojik olarak çıktı. Artık daha korkusuz bir şekilde daha rahat bir şekilde bir araya gelebiliyoruz. Kalabalıklara karışabiliyoruz. Hemşirelerimiz, sağlık çalışanları, tıpçılar, doktorlar herkes tüm paydaşları bu anlamda en büyük fedakarlığı çekti. İnsanların gitmeye çekindiği, korktuğu hastanelerde sizler koşarak gittiniz. Kovid şüpheli bir hastayı gördüğümüzde hızla uzaklaşıldığı bir ortamda sizler koşarak ona nasıl yardımcı olabilirim diye hastanelere koştunuz, evlere koştunuz. Bunun çok çarpıcı görüntüleri var. Yoğun bakım ünitesinden çıkan giydiği çizmeyi çıkartıp içerisinden neredeyse yarım litre su boşaltan fotoğraflar var ben hiç unutamıyorum. Hemşireler Günü münasebetiyle hepinizin gününüzü kutluyorum” dedi.

KUTLU: “BUNLARIN HEPSİ BİZE TECRÜBE OLDU”

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksek Kutlu ise; “Yoğun bir pandemi ve salgın sürecini hep beraber Kastamonu'da başarılı bir şekilde tüm sağlık çalışanlarımızın sayesinde atlatmış bulunuyoruz. Tabii ki insanlık ve dünya var olalı salgınlar olduğu gibi bundan sonra da olacaktır. Bunların hepsi bize tecrübe oldu. Rabbim bir daha böyle geniş çaplı sosyal hayatın, ekonominin bozulduğu, sağlık sisteminin sekteye uğradığı, yaşanılamaz hale geldiği salgınlar yaşatmasın. Ama bunlar insanlar için var, bizler için var, kaçınılmaz olarak yaşanabiliyor. Tüm hemşirelerimizin gününü kutluyorum” diye konuştu.

ERGÜL: “HERKES ÇOK MÜCADELE ETTİ AMA HEMŞİRELERİN HAKKI ÖDENMEZ”

KEAH Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül de; “2020 yılının Mart ayında buraya geldiğimde pandemi başlamıştı. Bütün arkadaşlarımı maske ile gördüm. Hiç birinin yüzünü net olarak görememiştim. Yolda karşılaştığımızda başhekim bize selam vermiyor dediklerini duydum ama hakikaten kimseyi tanımıyordum. Arkadaşlarımı ilk defa bu piknikte maskesiz gördüm. Bunun için çok mutluyum. Bir diğer mutluluğumda pandemide herkes çok mücadele etti ama hemşirelerin hakkı ödenmez. Hemşireler günü dolayısıyla bir etkinlik yapalım dedik. Böyle bir organizasyon gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

ÇETİN: “ÇOK TÜKENMİŞLİĞE GİRDİĞİMİZİ HİSSETTİK”

KEAH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Pekize Çetin de, şöyle konuştu: “Yaklaşık 2,5 yıl süren pandemi ile mücadelenin sonuna geldiğimizi düşünüyorum. Bunun sevinciyle meslektaşlarımızda bir araya geldik, kaynaştığımız bir piknik etkinliği düzenledik. Katılım umduğumuzun çok üzerinde oldu. Çünkü bütün meslektaşlarım bu anlamda çok yoruldu ve çok yıprandılar. Çok tükenmişliğe girdiğimizi hissettik. Kendi çocuklarını, evlatlarını, ailelerini anne ve babalarını göremedikleri günleri gördük. Şimdi bütün aileleri ile hep birlikte bir araya geldik. Umarım pandemi sürecinde yaşadığımız bütün kötü alışkanlıklarımızı geride bırakmış oluruz. Maskelerimizi çıkardık, nefes almayı özledik. Maskesiz günleri özledik. Bugünleri de gördüğümüz için çok şükür ediyoruz, hepsinin geçmişte kalmasını diliyorum.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER