‘Kurumlar üzerine düşeni yapmalı’

Ziraat Odası Başkanı Butur; “Artık meteoroloji ne zaman, ne kadar yağış olacağının önceden bildirmesini yapıyor. Bu aşamada kurumlarımız, barajlar dolduğunda tahliye etmeli, nefes aldırılmalı, en azından çok şiddetli yağdığı zaman sular barajda tutulmalıdır. Çiftçilerimizi emeğine yazık etmeliyim, tedbirler alınmalı, kimin üzerine ne düşüyorsa onu gerçekleştirmelidir” dedi.

‘Kurumlar üzerine düşeni yapmalı’

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, 27 Haziran’da meydana gelen selin zarar verdiği tarım arazilerinin durumuyla ilgili açıklama yaptı.

Sel afeti, bir kez daha Kastamonu’da birçok tarım arazisinin zarar görmesine neden oldu. İl merkezine bağlı toplam 50 köyde tarım arazilerinin zarar gördüğünü kaydeden Oda Başkanı Butur, şunları kaydetti; “Kastamonu merkezde 50 köyde bulunan tarım alanları zarar gördü. Bu köylerin özelliği ise katma değer yüksek ürünlerin üretiliyor olması. Bu alanlar, dere yataklarında bulunan verimli araziler. Sebze, silajlık mısır, pancar gibi katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği arazilerde zararlar çok. Köylerimizin zararları çok fazla, şu anda köylerimizdeki muhtarlar zararlarla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne müracaatlarını gerçekleştirdiler. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ndeki komisyonlar da tarım arazilerinde zarar tespit raporu düzenliyorlar. Vatandaşlarımızın zararının ne kadarını karşılayabilirsek, o kadar iyi. Geçimini sadece arazilerden sağlayan çiftçilerimiz var, mağduriyet büyük.”

“ÇİFTÇİLERİMİZİ EMEĞİNE YAZIK ETMELİYİM”

 Sele karşı alınabilecek tedbirlere de dikkat çeken Mehmet Butur; “Dere yataklarımız çok daraldı. Bu daraltılan dere yataklarının genişletilmesi lazım. DSİ personelleri, muhtarların inisiyatifine bırakılmadan suyun az olduğu zamanlarda, dere yataklarını derinleştirme ve genişletme işlemi yapmalı. Vatandaşların ve muhtarların inisiyatifine bırakılmadan, dere yatağının hakkı verilmelidir. Bir diğeri ise kurumlarımız, öncelikleri iyi tespit etmeli. Kastamonu’da toplam 31 köprü zarar gördü. Köprü girişlerine taştan duvar örülmeli ve dere ıslahı oralarda çok iyi yapılıp, planlanmalıdır. Artık meteoroloji ne zaman, ne kadar yağış olacağının önceden bildirmesini yapıyor. Bu aşamada kurumlarımız, barajlar dolduğunda tahliye etmeli, nefes aldırılmalı, en azından çok şiddetli yağdığı zaman sular barajda tutulmalıdır. Çiftçilerimizi emeğine yazık etmeliyim, tedbirler alınmalı, kimin üzerine ne düşüyorsa onu gerçekleştirmelidir” diye konuştu.

“TARSİM SİGORTASI ZORUNLU HALA GETİRİLMELİ”

27 Haziran’daki selin ardından Kastamonu’nun bir kez daha afet kapsamına girdiğini kaydeden Oda Başkan Butur, Tarım Sigortaları Havuzu’na da (TARSİM) dikkat çekerek; “Tarımla uğraşan vatandaşlarımızın artık TARSİM sigortasından kaçışı yok. En önemli tedbirlerden biri budur. Devlet yüzde 50’sini karşılıyor. Küresel ısınma, iklim değişikliğine sebep oluyor ve beraberinde bu afetler yaşanıyor. Bundan kaçış yok maalesef. Bunun tedbiri de TARSİM sigortasıdır. Sigortasını yaptıranlar zararlarına muhatap bulup zararları karşılanıyor. Tarım Bakanımız da üstüne basarak söylüyor ‘Araba aldığınız zaman nasıl sigortasını yaptırıyorsanız, TARSİM sigortasını da yaptırın’ diyor. TARSİM sigortası mecburi olmalıdır. İhmalkarlık yapmadan sigorta yaptırılıp, devletin doğrudan gelir parasından da kesmelidir. Kastamonu afet kapsamına girdi. Bunun da bize çok katkıları olacağını düşünüyorum. Kastamonu’da selde zarar gören köprülerimiz, yollarımız afet kapsamına girdiğinde maliyet bazında çok rahatlatacaktır. Afet kapsamına girmesine sebep olanlara da teşekkür ediyorum” dedi. (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER