Kurbanlık bu yıl el yakacak

Bu yıl 9-12 Temmuz tarihlerinde idrak edilecek olan Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık fiyatları açıklandı. Kırmızı et fiyatlarının yükselmesiyle birlikte artan kurbanlık fiyatlarıyla ilgili Kastamonu Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gök, kurbanlıkların 2022 fiyat tarifelerini açıkladı.

Kurbanlık bu yıl el yakacak

Kastamonu Ziraat Odası Başkan Mehmet Butur ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gök, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkan Vekili Alaattin Rençberoğlu, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Canbaz, Gıda Maddeleri İmal ve Satıcıları Odası Başkanı Ufuk Dravor ve Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı katıldı. Toplantıda yapılan açıklamada, kurbanlık satışı ücretlerinin belirlenmesi, ortak tavsiye kararları oda başkanları tarafından imzalanarak duyuruldu.

GÖK: “ÜLKEMİZ HAYVANCILIĞININ SÜRDÜREBİLİRLİĞİ GÖZ ÖNÜNE ALINMIŞTIR”

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gök, yaptığı açıklamada; vatandaşların kurban vazifelerini yerine getirmesi için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirirken; “Kastamonu il sınırları içerisinde üreticilerimizin 2022 yılı Kurban Bayramında kurbanlık satışı canlı ücretlerinin belirlenmesi ve vatandaşlarımızın kurbanlık alırken nelere dikkat etmesi gerektiği gündemli toplantıda bir takım tavsiye kararları alınmıştır. Vatandaşlarımızın kurban vazifesini sağ salim bir şekilde yerine getirerek, dini vecibelerini ifa etmenin huzurunu yaşamaları için kurbanlık alım-satımında artan üretim maliyetleri hesap edilmiş olup, ülkemiz hayvancılığının sürdürebilirliği göz önüne alınmıştır. Bunun yanında çevre illerle ve yerel üreticilerle istişare edilerek üretici ve tüketici arasındaki denge gözetilmiştir. Bu çerçevede; 2022 yılı kurbanlık canlı tosun kilogramı 63 TL, düve 58 TL, inek 50 TL, küçükbaş (toklu-iğdiş) 65 TL olarak belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞA ‘KURBANLIK’ UYARILARI…

Birlik Başkanı Gök, kurbanlık alacak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlara da değinerek şöyle konuştu; “Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarlan, hayvan borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen kurbanlık satış yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmesinden alınmalıdır. Buraların dışındaki yerlerden kurban alınmamalıdır. Büyükbaş hayvanlarda; hayvanın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında kayıtlı olduğunu gösteren, kulak küpelerinin olmasına, veteriner hekim tarafından muayene edilerek sevk edildiğini gösteren, veteriner sağlık raporu ve hayvanların pasaportlarının olmasına, küçükbaş hayvanlarda; kulak küpelerinin ve veteriner sağlık raporunun olmasına dikkat etmeliyiz. Kurbanlık hayvanını seçimi konusunda, besi durumu (kondisyonu) iyi olmalı, gebe olmamalı, yeni doğum yapmış olmamalı, büyükbaş hayvanlar 2 yaşından küçük olmamalı. Hastalık belirtisi sayılan, yüksek ateşi olmamalı, tüyleri karışık ve mat olmamalı, bakışları ve dış görünümü cansız olmamalı, pis kokulu ishal ve burun akıntısı olmamalı, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı, vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olmamalıdır. Bu hususlara önemle dikkat edilmelidir.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER