KURAKLIK, SİYEZİ TEĞET GEÇTİ

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, hasadına başlanan Siyez buğdayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

KURAKLIK, SİYEZİ TEĞET  GEÇTİ
banner72

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, hasadına başlanan Siyez buğdayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşık 40 bin dekar arazide siyez buğdayı ekimi yapıldığını hatırlatan Başkan Butur, ''Siyez ekiminin yoğun olduğu bölgelerde kuraklık yaşanmadı, rekolte oldukça iyi'' ifadeleriyle Siyez buğdayı eken çiftçinin mağdur olmadığını kaydetti. Toplamda  yaklaşık 8 bin ton rekolte beklediklerini hatırlatan Butur, pandemiyle birlikte Siyezin kıymetinin anlaşıldığını ve her geçen gün daha da tanınır hale geldiğini sözlerine ekledi.

''TÜRK-ŞEKER, TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİRECEK''

2020 yılında Türk Şeker'e bağlı bir şirketin 10 bin dekar alan için çiftçilerle sözleşme yaptığını ve tohumları dağıttığını hatırlatan Başkan Butur, ''Türk-Şeker, o şirketin sözleşmesini feshetti. Ama kendileri alacak. Çiftçiler burada mağdur olmayacak, Türk-Şeker; taahhüdünü yerine getirecek'' ''iki hafta içerisinde alımlar başlayacak''

Türk-Şeker'in şuan alımların başlaması için yer hazırlığı yaptığını kaydeden Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, ''On beş  gün içerisinde Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğüne  bağlı TÜRKŞEKER TARIM ÜRÜNLERİ A.Ş  Kastamonu Merkez ve Devrekani'de siyez alımına başlayacak. Hali hazırda, 10 bin dekarlık alan kapsamında Seydiler, Devrekani ve Kastamonu Merkez olmak üzere üç ilçede sözleşme imzalanmıştı'' ifadelerine yer verdi.

''REKOLTEMİZ İYİ''

Siyez Buğdayının bu sezonki verimi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Butur, ''Tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de kurak bir sezonu geride geçirdik. İlimizde de bazı bölgelerde bu kuraklık ciddi şekilde hissedildi. Fakat, siyezin ekiminin yapıldığı Devrekani, İhsangazi,Kuzyaka,Kastamonu Merkez  ve Seydiler bölgesi bu kuraklıktan fazla etkilenmedi. Rekoltemiz; iklim şartlarına rağmen  Dönüme yaklaşık 200-250  kilo verim bekliyoruz'' ifadelerine yer verdi.

''8 BİN TON REKOLTE BEKLİYORUZ''

 Kastamonu genelinde yaklaşık 40 bin dekara Siyez ekimi gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Butur, toplamda da 8 bin ton civarında bir rekolte elde edileceğini hatırlatarak, ''Siyez, pandemi sebebiyle öyle bir konuma geldi ki; kıymetini anladık. Özellikle gluteni düşük bir ürün olmasından ve insanlarımızın sağlıklarına olan özenlerinden artmasında dolayı; Siyez, gözde bir ürün oldu. Doğru pazarlama stratejileriyle de, Ziraat Odası olarak coğrafi işaret aldığımız Siyezimiz, her geçen yıl ekim alanı genişliyor  genişletiyor ve hitap ettiği kitleleri büyütüyor'' dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER