KÜ ve TUREB’ten işbirliği protokolü

Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü ile Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) arasında, TUREB’e bağlı 7 meslek odası ile 6 bölgesel meslek odası olmak üzere tüm Türkiye’de örgütlenmiş 13 odayı kapsayan geniş kapsamlı işbirliği protokolü imzalandı.

KÜ ve TUREB’ten işbirliği protokolü
banner72

Protokol, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi önderliğinde uygulamaya geçirilecek. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bu kapsamdaki bir protokolle rehberlerin “Doğa Rehberliği” alanında uzmanlaşması hedeflendi ve Kastamonu Üniversitesi bu alandaki tek yetkili eğitim kurumu oldu.

  1. kapsamında ise şu uygulamalar hayata geçirilecek: “KÜ, Yükseköğretim Kurulu tarafından yükseköğretim tarihinde ilk kez kurgulanan “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında 12 Aralık 2018 yılında doğa turizmi alanında ihtisaslaşan üniversite olması sebebiyle turist rehberlerinin doğa rehberliğinde uzmanlaşmalarını sağlayacaktır. KÜ, TUREB tarafından düzenlenen bilimsel faaliyeti, akademik yönden değerlendirmek, imkân çerçevesinde akademik personelini bu faaliyetlerinin tertiplenmesi konusunda görevlendirmek, bu faaliyetlere yine imkânlar çerçevesinde akademik personelinin iştirakini sağlamak şeklinde destekleyecektir. KÜ Turizm Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilen tüm bilimsel faaliyetlere TUREB üyelerinin daha uygun ücretler ve imkânlarla katılımlarını sağlayacaktır. Doğa rehberliğinde uzmanlaşma programında yer alacak dersleri verecek yetkinliğe sahip öğretim eleman tedariki KÜ tarafından belirlenecektir. Programda ders geçme sistemi uygulanacak ve derslere devam zorunluluğu olacaktır. Takibi KÜ Turizm Fakültesi tarafından yapılacaktır. KÜ, doğa rehberliğinde uzmanlaşma eğitimini teorik eğitimler çerçevesinde pandemi koşullarına uygun olarak yüz yüze ve/veya çevrimiçi yapabilir, ancak uygulamalı eğitimler ve sonundaki sınavı sahada yüz yüze yapacaktır. KÜ, doğa rehberliğinde uzmanlaşma eğitim programı düzenlenmeden önce detaylı program, eğitimi verecek eğitmen/eğitmenler ve eğitim tarihleri resmi yazı ekinde TUREB’in bilgisine sunacaktır. Sınav sonucunda KÜ, tarafından sınav sonuçları ve başarılı olanlar adına standartlara uygun olarak düzenlenen “Uzmanlık Sertifikası” TUREB’e gönderilecektir. süresince, KÜ Turizm Fakültesi Doğa Rehberliği alanında uzmanlaşma eğitimi verecek tek yetkili kurumdur. TUREB, KÜ öğrencilerinin stajlarını ulusal ve uluslararası kuruluşlarda yapmaları için destek verecek, mezunların mesleki stajlarını gerçekleştirmelerinde imkânlar sağlayacak, KÜ tarafından tertip edilen bilimsel, sosyal, eğitim-öğretim faaliyetlerine (staj, teknik gezi vb. gibi) ihtiyaçlar çerçevesinde destek verecektir. TUREB düzenlemiş olduğu tüm bilimsel faaliyetlere KÜ öğrencilerinin ve akademik personelinin daha uygun ücretler ve imkânlar ile katılımlarını sağlayacaktır. TUREB ve kendisine bağlı odalar eğitim vermeye yetkili kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yükseköğretim kurumlarıyla, konusunda uzmanlaşmış özel şahıslarla, diğer meslek kuruluşları ve özel kuruluşlarla iş birliği yapmaya özen göstereceklerdir. TUREB, doğa rehberliği uzmanlaşma eğitimi programının düzenlenmesinin uygun görüldüğüne ilişkin yazıyı ilgili odaya, gözetim ve denetimi için de detaylı eğitim programı ile tarihlerini Bakanlığa bildirecek ve rehberlere e-posta aracılığıyla duyuracaktır. Gerek görüldüğü durumlarda TUREB, doğa rehberliği uzmanlaşma eğitimi programlarının ve sınavlarının gözetimi için bir yetkili görevlendirilebilecektir.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER