Kocaeli de ‘siyez’ kervanına katıldı

Sarımsakla birlikte Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünü siyez buğdayına da ilgi her geçen gün artıyor. Son olarak Kocaeli'nin İzmit ilçesinde de Ziraat Odası tarafından yüzde 70 hibeli siyez buğdayları vatandaşa dağıtıldı ve ekimi gerçekleşti.

Kocaeli de ‘siyez’ kervanına katıldı
banner72

Kastamonu'da yıllardır ekilen ve son yıllarda bir çok programla desteklenen siyez ekimi için ilimizle birlikte bir çok ilde de eş zamanlı olarak ekimler başladı. Düşük glüten içeriği olan Siyez, son zamanlarda dünyada en çok aranan ürünlerden biri haline geldi. Kırsal kalkınma için katma değeri yüksek olan bu ürüne organik pazarlarda sıkça rastlanıyor.

Kırsal kalkınmaya önem verdiklerini dile getiren İzmit Belediyesi Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Köylerimizde üretimi arttırmak, teşvik etmek önemli. Nasıl öncü çalışmalarla üreticiyi teşvik edebiliriz ve üreten insanımıza, elleri nasırlı yurttaşlarımıza daha fazla kaynak nasıl yaratabiliriz diye kafa yoruyoruz” dedi.

“ÖZ İNSANLIĞIN İLK BUĞDAYI SİYEZ”

İzmit Belediyesi Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet de, yaptığı değerlendirmede, “Siyez buğday tohumlarının ekimi için Mecidiye Köyü’müzü tercih ettik. Köy halkımıza öncülük ettikleri için teşekkür ediyorum. Bu ürün düşük glüten içeriği ve diğer buğdaylara nazaran yüksek besleyiciliği ile öne çıkıyor. Anadolu’nun ve bu toprakların öz insanlığın ilk buğdayı olan siyez buğdayını bu çalışmayla birlikte gözlemleme ve ekimini yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER