'Kendinize gelin'

İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener'in, Şehit Şerife Bacı hakkında yaptığı tamamı yanlış bilgilerle dolu konuşmanın ardından AK Parti Kadın Kolları Başkanı Neslihan Tufan Kaya, Akşener'e sert tepki gösterdi.

'Kendinize gelin'
banner72

Kaya; “Meral Akşener’in nasıl bir şovmen olduğunun ispatıdır. Tarihten bir haber oldukları apaçık ortadadır. Siyaseti sadece halkı ve insanları kandırmak uğruna yaptıkları çok açıktır. Tarihimizin en önemli değerlerinden olan, Türk Kadınının, Kastamonu’da binlerce Şerife Bacılarımızın sembol ismi ve değerimiz Şehit Şerife Bacı’mızı ve biz Kastamonu tüm kadınlarını üzmüştür. Bir kadın olmanız sebebiyle yaptığınız hata kat ve kat büyük olmuştur. Kendinize gelin. Kastamonu halkı ve kadınlarımız (Şerife Bacılarımız) bunu unutmaz” dedi.

Akşener'in ülkesinden ve tarihinden bihaber olduğunu savunan Neslihan Tufan Kaya; “Şehit Şerife Bacı'mıza atıfta bulunuyor. Zonguldak’tan mermi taşıyan diyor. Zonguldak değil İnebolu, çocuğun ismi Hasan değil, cinsiyetini bilen yok. Hasan’ı teslim edince diyor, Hasan diye birisi yok, çünkü senaryo yaptığı belli. Taşıdığı mermiyi teslim ettiğinde diyor, mermileri teslim edemiyor. Bir genel başkanın grup toplantısındaki senaryo belli ki üzerine çok çalışılmış. Bu kadar danışmanları olan biri bu şekilde bilgisiz konuşuyorsa vay ki ne vay” ifadelerine yer verdi.

“ŞERİFE BACI'MIZ BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Kastamonuluların bunu asla unutmayacağını sözlerine ekleyen Başkan Kaya, ''Çünkü Şerife Bacı'mız bizim kırmızı çizgimizdir. Kurtuluş Savaşı'nda eli silah tutanların cephede olduğu sıralarda İnebolu'ya çıkarılan silah ve cephanelerin Kastamonu üzerinden Ankara'ya ulaştırılmasında yaşlı erkeklerle kadınların da insanüstü çalışmaları olmuş, tarihe geçmişlerdir. Bu tarihe geçen kadınlarımızdan biri de Seydilerli Şehit Şerife Bacıdır. Şerife Bacı 1921 yılının çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü ilk aylarında sırtında çocuğu, önünde kağnısı ile İnebolu'dan Kastamonu'ya cephane taşırken, Kastamonu Kışlası önüne kadar gelmiş, mermileri ve çocuğunu korumak uğruna donarak şehit olmuştur. Fırtına ve tipinin sabahında Kastamonu kışlasından çıkan devriye ekibi bir bebeğe ait olan ağlama sesini takip ettiklerinde sahibi donmuş bir kağnıyla karşılaştılar. Kağnıda üzerleri kardan etkilenmemesi için bir battaniyelerle örtülmüş cephane ile cephanelerin arasındaki kuru otlara yatırılmış bir bebek ile karşılaşmışlardır. Yapılan incelemeler sonucunda şehit olan kadının bir gece önceki tipide kaybolan Şehit Şerife Bacı olduğu tespit edilmiştir. 'Şehit Şerife Bacı' adı Kastamonu'da Seydiler'de, İnebolu'da, Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarını simgeliyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER