‘Kayıt dışı istihdam yüzde 30’a düştü’

‘Kayıt dışı istihdam yüzde 30’a düştü’
banner72

SGK İL MÜDÜRÜ ZAFER ŞİMŞEK:

‘Kayıt dışı istihdam yüzde 30’a düştü’

>>>İl Müdürü Şimşek; “Cezanın yerini teşvikin denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık. Bilinçlendirme farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50’lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30’lara kadar düşmüştür” dedi.

Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kastamonu İl Müdürü Zafer Şimşek, ülke genelinde sosyal güvenlik bilincinin oluştuğunu ve nüfusun neredeyse tamamının sosyal güvenlik şemsiyesi altında olduğunu söyledi.

SGK'nın toplum için bir güvence olduğunu kaydeden Şimşek, sosyal güvenliğin toplum için önemli bir kavram olduğunu ve SGK'nın da toplum için önemli bir kurum olarak görev yaptığını ifade etti. Zafer Şimşek, sosyal güvenliğin, vatandaşları sosyal risklere karşı güvence altına alan bir sistem olduğunu, ülkemizde de bu hizmeti Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verdiğini ve bu yıl Sosyal Güvenlik Haftası'nı tüm Türkiye'de olduğu gibi Kastamonu’da da çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını aktardı.

“SALGIN SÜRECİNDE HİÇBİR VATANDAŞIMIZ SORULA KARŞILAŞMADI”

Vatandaşların sosyal güvenlik konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu da aktaran Şimşek; “Yerel yönetimlerle yaptığımız işbirliği ile hafta için hazırladığımız yazılı ve görsel tanıtım ve bilgilendirici materyaller vatandaşlarımıza ulaştırılacak. Biliyoruz ki güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu güçlü bir Türkiye demektir. Pandemi döneminde de hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve hizmetlerimizin aksamaması için İl Müdürlüklerimizde tüm çalışma arkadaşlarımızı mesai mevhumu gözetmeksizin çalışmıştır. Salgın sürecinde hiçbir vatandaşımız sağlıktan faydalanamama, tedavi olamama ya da ilaç alamama gibi bir sorunla karşılaşmadı. Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu” dedi.

İl Müdürü Şimşek, ifadesinde Türkiye’de uygulanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminin tüm dünyaya örnek teşkil eden bir uygulama olduğunu dile getirerek şöyle konuştu; “2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,5’e ulaşmıştır. 2016 yılında yapılan düzenleme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2022 yılı için 150,12 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.”

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM ORANI YÜZDE 30’LARA KADAR DÜŞTÜ”

Zafer Şimşek, SGK'nın en önemli görevlerinden birisinin de kayıt dışı istihdamla mücadele etmek olduğunu hatırlatarak; “Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın artması, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirilmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır. Cezanın yerini teşvikin denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık. Bilinçlendirme farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50’lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30’lara kadar düşmüştür” dedi.

Vatandaşlarda sosyal güvenlik bilincinin gittikçe arttığını ve artmaya da devam edeceğini ifade eden İl Müdürü Zafer Şimşek;“İl Müdürlüklerimizde görevli arkadaşlarımızın da gayretiyle hep birlikte çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla işbirliği içerisinde çalışma bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. e-Devlet, e-SGK, SMS sistemimiz, SGK sosyal medya, SGK WEB TV, Alo 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi ile 7/24 yanınızdayız. Tek çatı altında 16’ncısını kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemizin tüm kesimleri için kutu olmasını, yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyoruz” dedi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER