Kaya: Cumhurbaşkanımıza, Doğanyurt'tan bal gönderiyoruz

Doğanyurt Belediyesi, ilçede özellikle son yıllarda üretimi artan ve Türkiye çapında bir üne kavuşan ‘kestane balı’yla, Uluslararası Kristal Elmas Ödülleri'nde ‘yılın organik gıda üreticisi’ ödülünü kazandı. Burcu Esmersoy ve Ceyhun Yılmaz'ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreninde konuşan Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya, ödül töreninin ardından CNG Haber'e özel açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dahi kestane balı gönderdiklerini söyleyen Kaya, coğrafi işaret almak için başvuru yaptıklarını söyledi.

Kaya: Cumhurbaşkanımıza, Doğanyurt'tan bal gönderiyoruz
banner72

KASTAMONU'DAKİ PASTIRMADAN, TAŞKÖPRÜ'DEKİ SARIMSAKTAN FARKI YOK”

Başkan Kaya, kestane balına çok önem verdiklerini ve 2011 yılında Kestane Balı Festivali'ni başlatarak tanıtım noktasında da önemli adımlar attıklarını söyleyerek; “Pandemi sebebiyle gerçekleştiremesek de o yıldan itibaren festivallerimizi gerçekleştirdik. Doğanyurt Kestane Balımız yok satıyor. Kastamonu'daki pastırmadan, Taşköprü'deki sarımsaktan farkı yok. Öyle ki; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Ağustos-Eylül aylarında kestane balı gönderiyoruz” dedi.

“SAHTE BALLARIN ÖNÜNE GEÇMEMİZ LAZIM”

Uluslararası Kristal Elmas Ödülleri'nde kestane balıyla 'yılın organik gıda üreticisi' ödülünü aldıklarını hatırlatan Kaya; “Organizasyondan beni aradılar, biz müracaat etmedik. ‘Sizin böyle bir ürününüz var, bunu programımızın içine alıyoruz’ dediler. Ödül törenine davet edildik, biz de katıldık. Biz zaten balımızın coğrafi işaretiyle ilgili de Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunduk, bir yıldan fazla oldu. Hilekarlık falan da olduğu için zaman oluyor. Bir üniversite çalışması daha yaptıracağız. Kestane balının olması için önce kestane ormanı olması lazım. Kestane ormanı olmadan kestane balı olmaz. Bizim kestanemizin aromasının da diğer bölgelere göre değişik olduğu tespit edildi. Şuanda diyebilirim ki kestane balı ilçemizin en büyük ekonomik kaynağıdır. Fakat şöyle sıkıntılar da var; başka yerin ballarını Doğanyurt Kestane Balı olarak piyasaya sürüyorlar, buna önlem alamıyoruz. İnşallah, önümüzdeki süreçte de buna ilişkin çalışmalar gerçekleştirebiliriz” dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER