'Kastamonuspor üzerimize kaldı'

Kastamonu Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısının sona ermesinin ardından canlı yayın kapatıldı ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonuspor’un Anonim Şirket olmasıyla ilgili meclisi bilgilendirdi ve çözüm önerileri sundu

'Kastamonuspor üzerimize kaldı'
banner72

Kastamonu Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısının sona ermesinin ardından canlı yayın kapatıldı ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonuspor’un Anonim Şirket olmasıyla ilgili meclisi bilgilendirdi ve çözüm önerileri sundu.

Kastamonuspor’un Anonim Şirkete dönüştürülmesinin daha önce de gündeme geldiğini belirten Galip Vidinlioğlu, projeyle ilgili olarak belediye meclis üyelerinin bir dahaki toplantıya kadar düşünmesini ve bir karar vermesi gerektiğini söyledi.  Kimseye ne verilmiş bir sözümüz var, ne de benim verdiğim bir söz var. Yani herkes bu konuda kendi hür iradesiyle bir karar verecek. Ortada bir problem var, bu problemin çözülmesi noktasında herkes düşüncesini söyler. Kastamonuspor üzerimizde şey gibi kaldı, bu cenazeyi birilerinin kaldırması lazım. Şimdi Cengiz Aygün de ben ayrılıyorum diyor, ayrıldığı anda herkesin gözü belediyede” ifadesini kullandı.

VİDİNLİOĞLU; “TAŞIMA SU İLE DE DEĞİRMEN DÖNMÜYOR”

Kastamonu’da gündemin Kastamonuspor olduğunu söyleyen Vidinlioğlu, bu konuda çok ciddi beklentilerin olduğunu belirtti. Kulübün As Başkanı Metehan Hamzaoğlu’nun da mecliste bulunduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Vidinlioğlu, “Bu daha önce de gündeme gelmişti, ben olsun veya olmasın yönünde bir irade göstermiyorum ama bu konuda meclis bilgilendireyim. Çünkü bu olay sadece ortak konsensus ile olabilecek bir şey. Hem CHP’nin grubu var, hem İYİ Parti’nin grubu var, hem de AK Parti’nin grubu var ve MHP’nin de grubu var. 4 tane siyasi partinin temsilcileri de burada. En azından bu konuda bir dahaki oturuma kadar herkes bir düşünsün. İl başkanlarıyla görüşsün, çünkü bu ortak bir şekilde olabilecek bir şey. Ortada bununla ilgili yapılan çok ciddi dedikodular var. Bundan 3-4 ay önce bu konu tekrar gündeme geldi. Bende kendi grubumu bilgilendirmiştim ve o bilgilendirmede de ‘Burada hiçbir şey yok, dışarıda konuşulduğu gibi değil’ dendi. Konu Kastamonuspor’un Anonim Şirket olması. Bu daha önce de gündeme gelmişti. Tabii biliyorsunuz bunu seçim döneminde ben de gündeme getirdim, diğer siyasi partiler de aynısını söylediler zaten… Yani sabit bir geliri olmayan bir kulübün ayakta kalması mümkün değil. Taşıma su ile de değirmen dönmüyor. Yani o 50 bin lira versin, şu 100 bin lira versin, bu iş böyle gitmiyor. Sabit bir gelirinizin olması lazım, bu gelirin olması ancak Kastamonuspor’a yapılacak yatırımla ilgili” dedi.  

''BELEDİYENİN TAKIMI DEĞİL, ŞEHRİN TAKIMI”

Kulübün A. Ş.’ye dönüştürülmesi konusunda biriyle görüşmediğini dile getiren Galip Vidinlioğlu, şu ifadeleri kullandı;  ''Kimseye ne verilmiş bir sözümüz var, ne de benim verdiğim bir söz var. Yani herkes bu konuda kendi hür iradesiyle bir karar verecek. Ortada bir problem var, bu problemin çözülmesi noktasında herkes düşüncesini söyler. Kastamonuspor üzerimizde şey gibi kaldı, bu cenazeyi birilerinin kaldırması lazım. Şimdi Cengiz bey ben ayrılıyorum diyor, ayrıldığı anda herkesin gözü belediyede. Belediyenin takımı değil ki bu, şehrin takımı. Bende diyorum ki; 3 kuruş bir gelir aktaralım ki belediye en azından üstüne düşeni yapmış olsun. Zaten bizim kullanmadığımız Kastamonuspor’a tahsis ettiğimiz bir alan. Eğer burada kazanılacak bir rakam varsa mülkiyeti de bizim zaten.”

HAMZAOĞLU; “VATANDAŞIMIZIN GÖNLÜNE SU SERPMEMİZ GEREKİYOR”

Vidinlioğlu’nun önerisinin ardından söz alan MHP’li Belediye Meclis Üyesi ve Kastamonuspor As Başkanı Metehan Hamzaoğlu ise, “Biz bir toplantı yaptık ve kulübe devam etmeme kararı aldık. Ayın 16’sında bir genel kurul yapılacak ve biz yönetim kurulundaki arkadaşlar devam etmeme kararı aldık. Cengiz Aygün devam eder, etmez o konuda çok yorum yapamıyorum ama onunda söylemesiyle devam etmeyeceği yönünde. Kulübün hesapları ve geçmişten gelen bütün borçları açıklanacak. Kulübü kimler icraya vermiş, kimler hangi alacaklarını tahsil etmeye çalışıyor bunları da söyleyeceğiz. Şimdi biz bundan 1 buçuk sene önce valiliğe bir dilekçe verdim, kulübün geçmiş dönemlerinin incelenmesine dair. 1 buçuk sene oldu bununla alakalı herhangi bir dönüş olmadı. Şimdi biz yönetimi bırakıyoruz, genel kurul günü dönemimizin incelenmesi için yine valiliğe dilekçe vereceğim. Kastamonuspor’un üzerindeki şaibelerin kalkması için bu konuya ne kadar destek vereceksek, Kastamonuspor’u bu hale getirmiş kim ya da kimler varsa bunlarla alakalı da vatandaşımızın gönlüne su serpmemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

VİDİNLİOĞLU; “KARABÜKSPOR GİBİ TEPETAKLAK GİDER”

Sosyal medyadan “Başkanım Kastamonuspor’a sahip çık” şeklinde temennilerin olduğunu kaydeden Başkan Vidinlioğlu, şunları söyledi; “Ben ne yapacağım kardeşim. Bir defa belediye profesyonel bir kulübe hiçbir şekilde katkı sunamaz. Ben ona rağmen elimi taşın altına koydum, formalarını yaptırdım, aylık iaşelerini karşıladım, otobüs kiraladım, 7-8 tane de personelim orada çalışıyor. Kastamonuspor’un belediyeye maliyeti az olmadı ki. Ortada bir sıkıntı var. Belediye başkanım nerdesin diyorlar. Biz geçen sene gittik. Vali, milletvekilleri, 2 il başkanı ve bir de İl Genel Meclisi Başkanı ile birlikte gittik. Gittiğimiz yerlerden eli boş döndük. Yani şimdiye kadar bu kadar detay bir arada yoktu ama kimse beş kuruş para vermiyor. E sonunda ne olur; Karabükspor gibi tepetaklak gider.”

HAMZAOĞLU; “KULÜBE 10-15 MİLYON PARA KOYMAYAN, KULÜBÜ LİGDE TUTAMAZ”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu’nun açıkladığı projenin şu an için Kastamonuspor’a faydasının olmadığını vurgulayan MHP’li Hamzaoğlu ise, “Bu döneme ait sadece 1 buçuk milyon civarında bir BAĞ-KUR vergi borcu var. Bunları da açıklayacağız. Genel kuruldan önce borcu kapatabilir miyiz bilmiyorum. Geçmiş dönemlerden gelen de 25 milyona yakın bir borç var. Bunun 12 milyonu ödendi, kaldı 12-13 milyonu kaldı, bunun da bir kısmı ödendi. Şimdi bu kulübe keş 10-15 milyon para koymayan bu kulübü, önümüzdeki sezon bu ligde tutamaz” şeklinde konuştu.

VİDİNLİOĞLU; “YOKSA KASTAMONUSPOR HEPİMİZİN KABUSU OLMAYA DEVAM EDER”

Anonim Şirket konusunda işlerin müteahhitlere düştüğünü söyleyen Belediye Başkanı Vidinlioğlu, “Eğer bu projenin uygulanabilir olduğunu gören olursa, bu işe girişecek olan Kastamonulu müteahhitler, konsensus halinde 3-5 tane müteahhit bir araya gelirse ben bunu yaparım derse, bu işe başlarken de sen şu kulübün borçlarını temizle de hesaplaşırız dendiğinde de o desteği çıkarırlar. Önemli olan projenin ortaya konması, bunun ortaya konulduğu anda da tünelin ucu görünüyor. Yoksa başka türlü Kastamonuspor hepimizin kabusu olmaya devam eder. Ben onun için bu konuyu gündeme getirdim hiç kimseye de olsun veya olmasın diye bir şey demiyorum. Ben sadece ortadaki problemi dile getirdim, böyle bir şey olursa Kastamonuspor’a bir gelir olur. Zaten kullanmadığımız bir arsa, onun için en azından diğer taraflara da aktarabiliriz bir miktar. Çünkü her taraftan geliyorlar. Dünya şampiyonasına gideceğim diyen de geliyor. Herkes belediyeyi uğrak yer bilmiş. Şimdi yok da diyemiyorsunuz. En azından belli bir gelir olur da, buradan belediyeye 100 bin TL kira gelir, 90 bin TL’sini Kastamonuspor’a verirsin, 10 bin TL’sini de başka branşlara aktarırsın. Bu olur o anlamda. Ama kanunu nizamını bilmiyorum. Ben Sayıştay’dan bir arkadaşa sordum böyle bir yol gösterdi” diye kaydetti. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER