Kastamonu’nun gurur abidesi

Kastamonu’nun gurur abidesi
banner72

İRFAN MEŞALESİ ‘ABDURRAHMAN PAŞA LİSESİ’ 137 KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Kastamonu’nun gurur abidesi

Abdurrahman Paşa Lisesi’nin 137'nci kuruluş yıldönümü kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Programa Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Devlet, İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Devlet eski Bakanı Abdullah Aykon Doğan, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BİROL VE İSMAİL HOCA UNUTULMADI

Abdurrahman Paşa Lisesi çelengi ile Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi Eski Mezunları Derneği'nin çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından konuşma yapan Okul Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu, yakın zamanda hayatlarını kaybeden eski Okul Müdürleri Birol Yılmaz ve İsmail Dönmez'i rahmetle andı. Konuşmasına, devam eden Mısırlıoğlu; “İrfan meşalesi, koca çınar lisemizin destansı hikâyesi, 20 Nisan 1885 tarihinde, tam 137 yıl önce başlar. Dönemin Valisi Abdurrahman Nurettin Paşa’nın istek, gayret ve girişimleriyle Anadolu’nun kadim şehri ilimize Galatasaray ve İstanbul Liselerinin bir benzeri olarak yaptırılan lisemiz, Anadolu’da açılan ilk lise olarak, okuma şevkiyle yanıp tutuşan binlerce genci bünyesine çekip bağrına basacaktır. Cumhuriyet Meydanı’nı çevreleyen araziye dört yılda şanlı bir bayrak gibi dikilir irfan meşalesi. Yapımı için gereken maliyetin bir kısmını Abdurrahman Nurettin Paşa kendi cebinden verirken kalan kısmını ise gönül kapısı her daim aralık olan fedakâr hemşehrilerimiz karşılar. Anadolu toprağına dikilen bu çınar fidanının altı, zamanla akın akın gelen öğrencilerle dolar. Onlar, bir yandan bu çınarın gölgesinden nasiplenirken henüz tazecik olan bu fidan da onlardan gıdasını alır ve koca bir çınar oluverir. 1891 yılında henüz çiçeği burnundaki Kastamonu İdadisi ilk mezunlarını verir. İlk defa okullarından aldıkları ilhamla vatanına olan görevini yerine getirmek için yurdun dört bir köşesinde görev almaya başlar idadi öğrencileri. Yıl 1914 düşman kapıya dayanmış istiklal tehlikede, durur mu? Yaşı tutan öğrencileri kara tahtaya; ‘Bizi yok yazmayın hocam, biz vatan uğruna cepheye gidiyoruz’ yazıp cepheye koşar. Yaşı tutmayanlar da boş durmaz, milli ruhu milli heyecanı her daim canlı tutarken haklı davamızı tüm dünyaya duyurmak için yazılar yazar toplantılar yapar müsamereler düzenler, hocasıyla, öğrencisiyle adeta destanlaşırlar. Bu sebeple şanlı tarihimizle, lisemizin çatısından gelen geçen mezunlarımızla ve çok değerli öğretmenlerimizle ne kadar iftihar etsek azdır. Bu iftiharı yaşatmak gelecek kuşaklara aktarmak şehitlerimize olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödemek adına çalışmalarına başladığımız okul müzemizde küçük eksiklerimiz olsa da son aşamaya geldik biraz sonra tarihi binamızı gezip bu gururu hep birlikte yaşayacağız” dedi.

“KASTAMONU LİSESİ GENÇLERİ OKULLARIN HİÇBİR ZAMAN UNUTMADI”

Okul Müdürü Mısırlıoğlu, mezunlara da seslenerek; “Bu koca çınarın gölgesinde nasiplenen gıdasını bu ilim ve irfan yuvasından alan her genç artık bu büyük ailenin bir parçası, bir ferdi olmuştur. Artık makamlar mevkiler bir yana her biri bu koca çınarın geleceğe uzanan kolları 'Kastamonu Lisesi Gençleri' olmuştur. Kastamonu Lisesi Gençleri okulların hiçbir zaman unutmamış, okuluna bağlılıklarını her fırsatta ifade edip destek vermiş, üst dönemlerinden aldıkları irfan meşalesini alt dönemlerine gururla ve onurla teslim etmişlerdir. Her kuruluş yıldönümünde bu meydanı coşkuyla doldurup bizleri gururlandırdınız sevgili öğrencilerime ilham kaynağı oldunuz sizlerle ne kadar iftihar etsek azdır” ifadelerine yer verdi.

Mısırlıoğlu, Abdurrahman Paşa Lisesi bünyesindeki tüm öğretmenlerin, okulun bugünlere gelmesinde büyük emekleri olduğunu vurgulayarak; “Okulumuzun bu günlere gelmesindeki emekleriniz ve gayretiniz asla unutulmayacaktır. Bu irfan yuvası sizlere çok şey borçludur. Taş binaları ilim ve irfan yuvasına dönüştüren, daha iyi bir geleceğin inşasında bilgi ve hikmetle donatılmış, aklın ve bilimin ışığında yüreği vatan sevgisiyle atan gençler yetiştiren, bütün idareci ve öğretmenlerime minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum” dedi.

Öğrencilere de seslenen Hüseyin Mısırlıoğlu; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk çocuğu, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler başarmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ sözünü hiç unutmadan tarihinizden aldığınız güçle karşımıza çıkacak tüm güçlükleri birlik, beraberlik içinde yenerek ve yılmadan çalışmak cennet vatanımızı bize emanet eden ecdadımıza karşı en büyük sorumluluğunuzdur. Bu sorumluluğu en güzel şekilde yerine getireceğinize inancım tamdır. Kurucumuz Abdurrahman Nurettin Paşa’dan günümüze kadar ahirete irtihal eden yönetici, öğretmen, mezun ve mensuplarımıza tekrar Allah’tan rahmet dilerken şükran ve minnet duygularımı ifade ediyor; ayrıca aramızda bulunan tüm liselilerimize sağlık, mutluluk ve başarılar temenni ediyorum. 137'nci yılın kutlu olsun Koca Çınar" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından, Abdurrahman Paşa Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi düzenlendi.

Akabinde hep bir ağızdan okul marşı söylendi. Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin hediyeleri Vali Avni Çakır tarafından takdim edildi. Son olarak tarihi Abdurrahman Paşa Lisesi ve içerisine yapılan müze gezilerek, hatıra fotoğrafı çekildi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER