Kastamonulu göçmenlere 'Kastamonu' tanıtıldı

Kastamonu Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘2021 Yerelde Uyum Buluşmaları’ Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Kastamonulu göçmenlere 'Kastamonu' tanıtıldı
banner72

Müdürlük tarafından yapılan sunumda göçmenlere sağlanan kolaylıklar hakkında bilgilendirmelerde bulunulurken, Kastamonu'da yaşayan göçmenlere ilimizin tarihi, kültürel ve gastronomi değerleri tanıtıldı.

Toplantıya Vali Avni Çakır, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, kurum amirleri, STK temsilcileri ve ilimizde yaşayan göçmenler katıldı.

KARAMAN: “YERLİ VE YABANCI, BİRLİKTE YAŞAMAYI BAŞARAN BİR KENTİZ”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Göç İdaresi Müdürü Gökhan Karaman; “Ülkemiz coğrafi ve stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca, kitlesel sığınma hareketleri de olmak üzere göç hareketlerinin nihai durağı olmuş, birçok yabancıya ev sahipliği yapmıştır. Bakanlığımız ve Başkanlığımız tarafından inşa edilen Göç Yönetimi, kamu güvenliği ile insan hakları arasında hassas bir dengededir. Bu denge içinde faaliyetlerimizi kesintisiz ve sağlam temeller içinde sürdürüp, olumlu sonuçlar almak mutluluk vericidir. Görmekte olduğumuz tablo yerli ve yabancı toplum olarak birlikte yaşamayı çoktan başaran bir kent oluşumuzdur. Göç sadece göç edenin ayrıldığı ve ulaştığı yerle sınırlı olmayan, küreselleşmenin hız kazandığı günümüz dünyasında tüm dünyayı etkileyen bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiçbir devlet sınırlarının uzağında gerçekleşiyor olsa da, göç hareketlerine kayıtsız kalması uzun vadede kayıtsız kalması mümkün görülmektedir. Bu çerçevede bugün ülkemizde yaşayan kişilerin sosyal devletin bireye sunması gereken sağlık, eğitim gibi tüm hizmetleri en iyi şekilde sağlayan ülkemiz, merkezi bir veri tabanı üzerinden tüm yabancıların kayıt işlemlerinden başlayarak, ülkemizde bulundukları süreç duyabileceği destek hizmetlerini sağlamaktadır. Bu bağlamda 7 gün 24 saat hizmet veren Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER) kurulmuştur. Bu çağrı merkezi dünyaya örnek olmuş ve kendi alanında 2 defa dünya birinciliği elde etmiştir. Buna ek olarak Türkiye’de yaşama dair birçok konuda bilgiye 6 dilde erişim sağlayan, Türkiye’de Yaşam (Living in Turkey) hizmete açılmıştır” dedi.

KURUCU: “1’İNCİ ELDEN BİLGİ VERMEYİ HEDEFLEMEKTEYİZ”

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Proje Yetkili Melis Kurucu, katılımcılar selamlayarak; “Türkiye’nin 81 ilinde toplam 100 adet Yerelde Uyum Buluşması düzenleyerek, 5 bin tane ilgili kurum temsilcisi ile toplamda 25 bin göçmeni bir araya getirerek, Türkiye’de farklı ülkelerden bulunan göçmenlerin Türkiye’de erişebilecekleri hizmetler, sahip oldukları haklar ve yerine getirmekte oldukları yükümlülükler hakkında 1’inci elden bilgi vermeyi hedeflemekteyiz” ifadelerini kullandı.

ÇAKIR: “BARIŞ VE HUZUR İÇERİSİNDE YAŞIYORUZ”

Vali Avni Çakır, Anadolu’nun tarih boyunca büyük göç hareketlerine tanıklık ettiğini vurgulayarak; “Bu coğrafyalar daima hoşgörüyü, kardeşliği ve barışı beslemiş. Bu konuda ilim insanlar yetiştirmiş ve mensup olduğu dinin gereği de, bu topraklar bu konuda oldukça mümbit olmuş. Yabancıya her zaman çok büyük sevgi, saygı ve hürmet beslemişler. Hem Osmanlı döneminde, hem Türkiye Cumhuriyeti’nde devletimiz, bu aziz millet yabancıya, mağdura, ihtiyacı olan her millete kucak açmış, bünyesinde barındırmış. Dolayısıyla bu topraklar misafir ağırlamaya, misafiri başının üzerinde tutmaya her zaman için hazır ve bundan da büyük mutluluk ve gurur duyan topraklar. Yine Kastamonu’da, sizin yaşadığınız bu topraklarda Osmanlı döneminden bu yana bir yönetim merkezi olmuş. Burası bünyesinden 9-10 vilayet çıkarmış. Yani zaten bu topraklarda sizleri misafir eden bu insanlar böyle bir kültürden geliyor. Ağırlama, hürmet etme, idare etme, yönetme bu insanların mayasında güçlü bir şekilde var. Bunun doğal sonucu Kastamonu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde nüfusuna göre en fazla yabancı barındıran bir il. Bu tesadüf değil. Bu buradaki insanların birlikte yaşama kültüründen doğuyor. Misafire hürmet kültüründen doğuyor. Dolayısıyla burada barış ve huzur içerisinde yaşıyoruz. Devlet olarak da özellikle son 10-15 yıldır yoğunlaşan dünyada insanlar çeşitli sebeplerden dolayı bulundukları yerden göç etmek zorunda kalıyorlar. Göç etmek öyle kolay bir hadise değil. Sizleri çok iyi anlıyoruz. Çünkü doğduğun topraklar kutsaldır. Zorunda olmasaydınız doğduğunuz coğrafyadan uzak düşmezdiniz. Ülkemizde bu anlamda tam bir köprü durumunda. Hem coğrafi olarak bu konumu, hem de yabancıya göstermiş olduğumuz sıcak ilgi ve misafirperverlik bu anlamda ülkemizin yoğun bir şekilde göçlere maruz kalmasına sebebiyet veriyor. Bununla alakalı Göç Başkanlığımız kurulu ve sizlerin her türlü iş ve işlemleriniz bu Başkanlık tarafından yürütülüyor. Bu anlamda bizlerde sizlere de hiçbir ayrım gözetmeden, eşit bir şekilde hizmet götürmeye çalışıyoruz. Kastamonu’da sizlerle birlikte kardeşçe yaşamaktan son derece mutluyuz. Ben Kastamonu’da sosyal hayatta gösterdiğiniz anlayıştan dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Biz zaten karşılıklı birbirimizi anlamazsak, bu coğrafyada huzur içinde ne siz yaşarsınız, ne de biz yaşarız. O yüzden şu ana kadar olduğu gibi bundan sonrada karşılıklı anlayış içerisinde, hukuki çerçevede, birbirimize anlayış göstererek yaşamaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İl Göç İdaresi Başkanlığı Sunumunu Göç Uzmanı Ali Rıza Beşkat, Tarih, Kültür ve Turizm Değerleri ile Kastamonu sunumunu İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu, Kastamonu Afetselliği ve Afet Farkındalığı sunumunu da İl Sosyal Etüt Proje Müdürü Dr. Suat Tüfekçi yaptı. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER