Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’den adres değişikliği uyarısı KESİNLİKLE TAVİZ VERİLMEYECEK

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) ev sahipliğinde Kastamonu Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Eğitimde Kalitenin Artırılması Çalıştayı’ dün başladı.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’den adres değişikliği uyarısı  KESİNLİKLE TAVİZ VERİLMEYECEK
banner72

 

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) ev sahipliğinde Kastamonu Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Eğitimde Kalitenin Artırılması Çalıştayı’ dün başladı.

2 gün sürecek olan Eğitimde Kalitenin Artırılması Çalıştayı’nda eğitimde kalite, fiziki kapasite, özel eğitim, yaygın eğitim ve sosyal etkinlikler konuları işlenecek.

Çalıştay sonrasında, eğitimde kalite odaklı dönüşümün sağlanması ve Kastamonu özelinde eğitimin kalitesinin artırılması için Kastamonu Valiliği öncülüğünde eğitim süreçlerinde paydaş olarak aktif rol alan kurumların vereceği katkı ile “Kastamonu Eğitim Eylem Planı” hazırlanması planlanıyor.

Çalıştayın açılış programında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, toplantı gerçekleştirmekle sorunların çözülmediğini, çalıştayların dinamik olarak devam eden bir süreç olduğunu söyledi. Vali Karadeniz, önemli olanın toplantı sonuçlarının takip edilmesi ve süreçlerin amacına ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

“12 OKULUN DAHA HİZMETE ALINMASI BEKLENİYOR”

Bu çalıştayda çıkacak fikirlerin önemli olduğunu ifade eden Yaşar Karadeniz, “2 yıl önce 17 tane okulumuzun depreme dayanıklı olmaması sebebiyle yıkım kararının gelmesi ve her şeyden önce fiziki alt yapının buna müsaade etmeyeceğini düşünmemiz; bu güne kadar beklememizi gerektirdi. Şu anda bu problem büyük ölçüde yoluna girdi. Bu yıl da 12 okulumuzun daha hizmete alınması bekleniyor. Dolayısıyla fiziki alt yapı konusundaki sorunlar büyük öcüde çözülmüş olacak. Yine yapmamız gereken işler mutlaka var ki onlara çalıştayda da değineceksiniz diye düşünüyorum” dedi.

“SAHTE BEYANDA BULUNA PARA CEZASI UYGULANIYOR”

Tüm okulların eğitim kapasitesinin dengeli bir şekilde sağlanmasının amaçlanması gerektiğini dile getiren Vali Karadeniz, “Velilerin de zaman zaman çocuğumu iyi okullara yazdırayım diye adres değiştirme yoluna gitmeye çalıştıklarını biliyorum. Bununla ilgili gerekli denetimleri arkadaşlarımız Mayıs ayından itibaren yapıyorlar. Adres değişikliği yapanların adresleri eğer gerçekten orada oturmadığı halde okul amacıyla tespit edilirse eski adresine alınacak ve kendi mahallesindeki okula yazılacak. Bu konuda gerekli kurumlara kesin talimatı verdim. Bu konuda kesinlikle taviz verilmeyecek. Sahte beyanda bulunana da para cezası uygulanıyor. Bazı okullardaki yığılma doğru bir şey değil. Eğer biz her okulda başarı olmasını istiyorsak her okulda başarılı çocukların bulunmasını sağlamamız lazım ki diğer çocuklar da onları örnek alsınlar, onların arkasından gelebilsinler. Bu başarıyı dengeledikçe inanıyorum ki velilerin adres değiştirme gereksinimi de ortadan kalkacak. Bu işin sadece zabıtai tedbirlerle çözülemeyeceğinin de farkındayız. O veli inanmalı ki mahallesindeki okul da aynı seviyeye sahip ve çocuğu başarılıysa mahallesindeki okulda da okusa o başarıyı elde edecek. Çok başarılı öğrencileri de törpüleyelim, frenleyelim demek değil bu. Neticede bu ülkenin beyinlere ihtiyacı var. Yetenekleri farklı olan öğrencilere de eğitim gördüğü okul içerisinde farklı ilgi göstererek onların daha iyi yetişmesine de katkı sağlamak da boynumuzun borcu. Bilimde ve teknolojide önümüzü açacak olanlar onlar olacaklar” diye konuştu.

“SUÇA KARIŞAN ÇOCUKLARA BAKTIĞINIZDA,
İSTATİSTİKLER DEVAMSIZLIĞI OLAN VE
OKULU BIRAKAN ÇOCUKLARDA ORAN DAHA YÜKSEK”

Başarısız öğrencilerle ilgilenerek okula devamının sağlanması gerektiğini ifade eden Vali Karadeniz konuşmasını şu şekilde sonlandırdı; “Bu başarısız öğrenciyle ilgilenmemek de değil. Başarısız öğrenci ile ilgilenmezse okula uyumu sağlanmazsa görüyoruz ki bir kısmı ortaokulda bir kısmı lisede eğitim öğretim hayatına ara veriyor ve eğitimini açık öğretimden tamamlamaya çalışıyor. Bizim hedefimiz bir defa 12 yıllık eğitimi örgün eğitim içerisinde geçirmesini sağlamak olmalı. Lisede açık öğretim tercihi yapmak mümkün ama bizim hedefimiz onları örgün eğitim içinde tutmak olmalı. Bu onların geleceği açısından önemli, onların toplum içinde daha huzurlu yaşaması açsından önemli hem de güvenlik açısından önemli. Suça karışan çocuklara baktığınızda, istatistikler devamsızlığı olan ve okulu bırakan çocuklarda oran daha yüksek. Dolayısıyla biz öğrencilerin devamını sağlamalıyız, takip etmeliyiz. Bununla ilgili yapmamız gereken ne varsa okulun ilk birkaç ayı içerisinde yapmamız gerekiyor. Eğer bunu bir okul müdürü yapmıyorsa, her şeyden önce bizim geleceğimize ve gelecekteki güvenliğimize ihanet ediyor. Cezai işlem yapmayayım da başım belaya girmesin diye düşünüyorsa o işi bırakacak, o işi yapacak birisi oraya gelecek.”

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER