Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz HEPİMİZİN SAĞLIKLI VE DENGELİ BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKI VAR

Çevre Koruma Haftası kapsamında düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrenciler Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz tarafından bisikletle ödüllendirildi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  HEPİMİZİN SAĞLIKLI VE  DENGELİ BİR ÇEVREDE  YAŞAMA HAKKI VAR
banner72


 

Çevre Koruma Haftası kapsamında düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrenciler Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz tarafından bisikletle ödüllendirildi.

Valilik makamında düzenlenen törende Vali Yardımcısı Ünal Kılıçaslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu da programda hazır bulundu.

MARŞAP: ÇEVRE KİRLİLİĞİ İNSAN SAĞLIĞINI
TEHDİT EDER BOYUTLARA ULAŞTI

Programın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap, şu ifadeleri kullandı: “Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Doğanın korunması ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin karada yaklaşık 400, suda ise yaklaşık 800 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Bakanlığımız tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi’, Valiliğimiz başta olmak üzere İl Müdürlüğümüzde Nisan 2018’den itibaren uygulanmaya başlanmış olup, projenin kamu kurumlarında hızlı bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli koordinasyon sağlanmış olup, proje tüm kurumlarda uygulanmaya başlamıştır. İl Müdürlüğümüz, ‘Yaşanabilir Çevre, Afetlere Hazır Kimlikli ve Akıllı Şehirler’ vizyonuyla hayat kalitesi yüksek şehirler ve sürdürülebilir çevreyi temin etmek üzere planlama yapım dönüşüm ve çevre yönetimine ilişkin iş ve işlemleri düzenleyici, denetleyici, katılımcı ve çözüm odaklı bir misyonla yürütmektedir. Bu bağlamda çevre bilincine sahip olmak, temel insan haklarının eşitlik ve adalet ilkelerini içine alan çağdaş insan davranışlarının çerçevesini oluşturmaktadır. Çağdaş insanın çevre bilinci, kendi içinde duyduğu bireysel sorumluluk duygusunu etrafındaki insanların da duyması için çaba göstermeyi de gerektirmektedir. Hepinize yaşanabilir temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim.”

KARADENİZ: HEPİMİZİN SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKI VAR

Vali Yaşar Karadeniz ise şunları söyledi; “Hepimizin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı var. Bu anayasal bir haktır, bir insan hakkıdır. Bunu sağlamak da hepimize düşen bir görevdir. Bunu sağlamak sadece kanunlarla veya zabıtayi tedbirlerle olmuyor. Bu konuda gerçek anlamda toplumun tüm bireylerinde farkındalık oluşması, bilinç oluşması lazım ki istenen gelişme sağlanabilsin, netice alınabilsin. Bu kapsamda değişik kampanyalar yapılıyor. Bu kampanyaların bir kısmı kamu kurum ve kuruluşlar tarafından yapılıyor. Bir kısmı sivil toplum kuruluşları tarafından yapılıyor. Nihayetinde hepsinin amacı çevremizi korumak ve temiz tutmak. Bu çerçevede yapılan bu yarışma da özellikle farkındalık oluşturması açısından gençlerimizde önemli olmuştur. Onlar ve çevresinde tuttukları ışıkla da hem dereceye girenler veya yarışmaya katılan her öğrenci eminim ki bu konuda çevresiyle beraber daha duyarlı olacaktır” dedi.

“TEMİZLEMEKLE ÇEVRE TEMİZ TUTULMAZ”

Yaşar Karadeniz konuşmasını şu şekilde sonlandırdı; “Temizlemekle çevre temiz tutulmaz. Bu bilince ulaşmamız lazım. Doğru bilinç çöp atmamaktır. Dağa taşa çöpü atarsak çevreyi temiz tutma şansımız zaten yok demektir. Bununla başa çıkmak mümkün değil. Yine aynı şekilde sularımızı kirletmeme konusunda özen göstermemiz lazım. Bugün o kıtlığı hissetmiyoruz belki ama su kaynakları gittikçe kıt kaynaklar haline geliyor. İleride bu kaynaklar daha da kıtlaşacaktır. Dolayısıyla su kaynaklarımızı ve derelerimizi de temiz tutma konusunda özen göstermemiz lazım. O sular ihtiyaç olduğunda hem içilebilir durumda olsun hem ihtiyaç olduğunda tarım yapılabilir durumda olsun, ihtiyaç olduğunda da derede bulunan canlıları yaşatabilecek durumda olsun. Suyun olduğu yerde hayat vardır yaşamın başlangıcı su olarak bilinir. Suyumuzu korumamız havamızı korumamız lazım. Bu konuda bilinçli hareket etmemiz lazım. İş dünyasının aynı bilince sahip olması gerekiyor. Tabi ki hepsinden önemlisi evimizdeki çöplerimizi ayrıştırarak vermemiz ve bunların da geri dönüşümünün sağlanması lazım. Sıfır atık hedefine ulaşmamız lazım. Kastamonu’nun birçok konuda olduğu gibi bu konuda da öncü olacağına inanıyorum. Yarışmaya katılanları, dereceye girenleri, öğretmenleri ve aileleri tebrik ediyorum. Temiz bir çevrede yaşamak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLER

Şiir yarışmasında dereceye girenler; Elif Tülekoğlu (Elyakut Ortaokulu), Esma Nur Arslan (Elyakut Ortaokulu), Yiğithan Öztürk (Şehit Bülent Gider Ortaokulu).
Kompozisyon yarışmasında dereceye girenler; Yağmur Güneş (Şehit Bülent Gider Ortaokulu), Barış Osmanoğlu (Elyakut Ortaokulu), Seda Demirci (Elyakut Ortaokulu).
Resim yarışmasında dereceye girenler; Nagehan Çelebioğlu (Elyakut Ortaokulu), Yağmur Yıldırım (Tosya Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu), Bahar Tuzsuz (Elyakut Ortaokulu).

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER