Kastamonu Tıp Fakültesi açılıyor ama ÖĞRENCİLER ANKARA’DA OKUYACAK!

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, dün düzenlediği basın toplantısında Kastamonu Tıp Fakültesi’nin 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında 90 kontenjan ile öğrenci kabul edeceğini söyledi. Ancak öğrencilerin 3 yıl Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde eğitim göreceklerini vurgulayan Rektör Aydın, Hacettepe’yi 10 yıl beklemeyi üstü kapalı eleştirdi.

Kastamonu Tıp Fakültesi açılıyor ama   ÖĞRENCİLER ANKARA’DA OKUYACAK!
banner72

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, dün düzenlediği basın toplantısında Kastamonu Tıp Fakültesi’nin 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında 90 kontenjan ile öğrenci kabul edeceğini söyledi. Ancak öğrencilerin 3 yıl Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde eğitim göreceklerini vurgulayan Rektör Aydın, Hacettepe’yi 10 yıl beklemeyi üstü kapalı eleştirdi. 

“KRİTERLERİMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

2017-2018 eğitim–öğretim yılı itibariyle Kastamonu Tıp Fakültesi’ne 60 Türk vatandaşı, 30’da yabancı olmak üzere 90 kontenjan kabul edileceğini ifade eden Rektör Aydın, “Kendi üniversitemizin Tıp Fakültesine başlamış oluyoruz. Öğretim üyesi kadromuzu tamamlayamadığımız için ilk 2 yıl öğretim Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde olacak. 3’üncü sınıfı da Ankara’da okurlar. 4-5 ve 6. Sınıfın hastane kısmı Kastamonu’da olur. 3 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent diğerleri araştırma görevlisi ve uzman olmak üzere 10 akademisyen kadromuz var. 27 personelimiz ise teknik hizmetler, genel idari hizmetler ve normal tıbbi sağlık hizmetlerinde. İşlemleri devam eden 1 profesör, 1 doçent, 6 da yardımcı doçent kadrosu var. Kadromuzu kurarken kriterlerimizden taviz vermeyeceğiz. En önemli kriterimiz ise tıbbi yeterliliktir. Kastamonu’nun nüfusu 750 binin altında. Fakülte, üniversite hastanesi ve diğer hastanelerin ayrı çalışması rantabl değil. Sağlık Bakanlığı ile protokol çerçevesinde hastanelerimiz afiliye ederek beraber çalışıyoruz” dedi.

“HACETTEPE 10 SENE BEKLENİLDİ VE NE OLDUĞU GÖRÜLDÜ”

İnşaatlara ilgili alt yapı çalışmalarının yapıldığını söyleyen Rektör Aydın, “Tıp Fakültesi morfoloji, laboratuvar inşaatlarını başlatıyoruz. Hedefimiz 2018’in sonunda tüm binalarımızı hizmete sokmaktır. Hastanemizi de biz yapacağız. Kastamonu Üniversitesi’nin hastane yapması üniversiteye yük getirmeyecek. Kalkınma Bakanlığımız Tıp Fakültesinin yapımında yardım edeceğini dile getirmişti. Hacettepe’yi herkes 10 sene bekledi ve 10 sene sonra neler olduğunu gördü. 10 sene sonra da Tıp Fakültesi’ni alsak sıfır noktasından başlayacağımızı söylemiştik. Bir adım ilerisi de yoktu, zaten olmadı. Geçmişi bir tarafa bırakıp önümüze bakacağız. Hacettepe’nin mahkemesi, Kastamonu Üniversitesini muhatap etmiyor” diye 
konuştu.

“100 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE PARA LAZIM”

Atıl durumda olan binaların tekrar ayağa kalkacağını belirten Aydın, şunları söyledi: “Mevcut hali tespit edildi. Bundan sonra neler yapacağımızı belirledik. İnşaatlara 26 milyon TL yeter. Hastane ve diğer kısımları doldurmak için 100 milyon TL’nin üzerinde para lazım.” 

“ÇARŞI DA CAZİBE MERKEZİ OLMALI”

Öğrencilerin ev kiralarken fiyatların çok yüksek olduğundan yakındığını dile getiren Rektör Aydın, “Öğrencilerimiz hepimizin çocukları. Üstümüze düşeni yapalım. Aileye kiraya 600 TL’ye verilen ev, öğrencilere neden 2 bin 500 TL oluyor? Yatak parasının 500 TL’den olması sağlıklı değil. Kastamonu’ya ve üniversiteye zarar veriyor. Öğrenciler yüksek fiyatlardan dolayı sosyal medya üzerinden ‘Ben Devrekani’ye düştüm. Siz düşmeyin’ diyerek yazıyor. Yurt yaptık ve kız yurdu problemimiz çözüldü. 5 bin kişilik erkek yurdu Daday yolunun altına yapılıyor. 100 bin kişilik yurtta yapılsa, öğrencilerin ev hevesi vardır. Meseleye sadece ev olarak bakılmamalı, çarşı da var. Çarşı da cazibe merkezi olması lazım. Etrafın ve komşuların öğrenciye bakışı düzelmelidir. Eskişehir tam bir üniversite şehri. Esnaf kendini üniversiteye göre ayarlamış. İlk temas noktası alışveriştir. Alışverişte harcanılan para ise 173 milyon TL” şeklinde konuştu.
Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER