‘Kastamonu Oyun Türküleri’ bu albümde

ANKARA KASTAMONU VAKFI, İLİMİZİN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK İÇİN KOLLARI SIVADI

‘Kastamonu Oyun Türküleri’ bu albümde
banner72

Ankara Kastamonu Vakfı yöneticileri, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nde (KGC) basın açıklaması düzenledi. Vakfın amacı, faaliyetleri ve Kastamonu türkülerinden oluşan ‘Kastamonu Oyun Türküleri’ adlı albüm projesinin kamuoyuna aktarıldığı basın toplantısına Ankara Kastamonu Vakfı Başkanı Ekrem Ay, Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Özkan ve Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu ses sanatçısı Sıtkı Akın katıldı.

İki dönemdir Ankara Kastamonu Vakfı başkanlığını üstlenen Ekrem Ay, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Ankara Kastamonu Vakfı, 1997 yılında Ankara’da Kastamonulu hemşerilerimiz ve büyüklerimizin bir araya gelerek kurduğu bir vakıf. Mesleğim veteriner hekimlik, aslen Şenpazarlıyım. Hemşerimiz ve vakfımızın yönetiminde yer alan değerli sanatçımız Sıtkı Akın’ın Kastamonu’nun kültürünü yaşatmak adına şehrimize ait türkülerden oluşan albümünü tanıtmak amacıyla memleketimize geldik.”

AKIN; “ALBÜMÜN GELİRİ ÖĞRENCİLERE BURS OLARAK VERİLECEK”

Vakfın öğrenciler için yürüttüğü albüm projelerini aktaran ses sanatçısı Sıtkı Akın ise şöyle konuştu; “Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu ses sanatçısıyım. 2 sene önce Kastamonu Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğuna bir CD yaptım. Uzun yıllardır Kastamonu için kültürel manada bir şeyler yapmak istiyordum. Kastamonu, kültürü çok fazla erozyona uğrayan illerden biri. Yıllar önce perde fasıllarının ve âşık bayramlarının yapıldığı Kastamonu’da bugün ne yazık ki vatandaşlarımız 3 tane türkümüzü zor söylüyorlar. Üniversitedeki çalışmamdan sonra, yarışma salonlarında kalacak şekilde değil, daha geniş kapsamlı yapmak istedim. Çıkardığım albümümde katma değere önem veriyoruz. Gençlerimiz düğünlerinde bu türküleri çalarsa, türkülerimiz yaşayacaktır. Çıkardığım CD’nin bütün gelirini de Ankara Kastamonu Vakfına bağışladım. Kastamonu’dan Ankara’ya gelen öğrencilere burs olarak veriyoruz. Bağış karşılığında bu CD’yi elde etmek her vatandaşımız aynı zamanda Ankara’da okumakta olan öğrencilerimizin de yüreğine dokunma fırsatı bulacak.”

ÖZKAN; “GELECEĞİMİZİ GENÇLERİMİZDE GÖRÜYORUZ”

Ankara Kastamonu Vakfı Başkan Yardımcısı ve Gençlerden Sorumlu Komisyon Başkanı Mehmet Ali Özkan da, vakfın gençlere yönelik hizmetlerini şu şekilde anlattı; “Amacımız; Anadolu’nun kadim şehri Kastamonu’dan çıkıp Ankara’ya gelen genç kardeşlerimize bir nebze de olsa destek vermek. Vakıf olarak öğrencilerin kişisel gelişimlerini artırmak açısından kurs anlamında destekleyebilirsek geleceğimize yatırım yaparız diye düşünüyoruz. Geleceğimizi gençlerimizde görüyoruz. Gençlere yatırım yapmayı en büyük yatırım olarak görüyoruz.” (Furkan Karaca)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER